Разбить, продать или поместить в музей: что делать с запорожским памятником Ленину? - опрос 061
Две недели назад в Минкульте дали добро на снос запорожского Ленина, так что судьбу памятника Ильичу можно считать решенной. Напоследок 061 решил спросить у запорожских политиков, журналистов, историков и активистов, что они думают по этому поводу. Мы попросили их ответить на два вопроса: "Как вы относитесь к сносу памятника Ленину?" и "Что установить вместо монумента?".
Мнения разделились: кто-то предлагает разбить Ленина на кусочки и раздать на сувениры, кто-то хочет сдать его на металлолом или продать, кто-то предлагает поместить в музей, а кто-то просит оставить его в покое. После сноса памятника запорожцы предлагают поставить на его месте Чертово колесо, памятники Сагайдачному, Байде-Вишневецкому, Сирко или даже доменной печи.
Владимир Мыленко, заместитель главного редактора сайта UA-Футбол:
— Знос Леніна треба обставити красиво: оголосити дату, влаштувати на місці напої та хот-доги, це ж шоу все-таки. Сам пам'ятник треба розпиляти на шматочки, на сувеніри. А на місці Леніна пропоную встановити "Чортове колесо", там якраз живописне місце, і з колеса буде видно і ДніпроГЕС, і Хортицю, і ще багато цікавого.
Альберт Павлов, директор БФ "Счастливый ребенок":
— Я считаю, что этот вопрос должен решаться всеми горожанами. Можно, например, проголосовать за это во время грядущих местных выборов.
Сергей Сидоров, журналист газеты "Суббота плюс":
— Пам’ятник має бути демонтований та знищений (переплавлений) – я не розумію нащо витрачати в майбутньому кошти на зберігання та утримання, це кошти громади які мають піти на благоустрій того майданчика, який зараз займає Ленін. А щодо того, «що замість» - там може бути декілька варіантів. Це і оглядовий майданчик та паркова зона. Мені подобається і ідея із Собором, який починає проспект Соборності. Хоча як на мене – то варто тематично це місце зберегти у прив’язці до розбудови індустріального комплексу. В цьому випадку тут цікавим було б побудувати пам’ятник «Домна» в розмірі 1:1. Щоб і пам'ять була, і шана металургам.
Михаил Левченко, депутат Запорожского горсовета:
— Пам'ятники тоталітарного минулого згідно з чинним законодавством необхідно "демонтувати і перемістити" в місце, де можна організувати збереження їх. Це буде виробнича база одного з комунальних підприємств міста. Стосовно того, що має бути замість пам'ятника Леніну, вже триває дискусія. Особисто я за те, щоб там був комплекс, присвячений славному козацькому отаману Петру Сагайдачному. Ці місця мають багато топонімів, пов'язаних із Петром Конашевичем.
Владимир Цяпка, сотрудник пресс-службы запорожского «Правого сектора»:
— Его однозначно необходимо демонтировать, тем более что принят соответственный закон о декоммунизации. А после он может занять место наряду с другими советскими памятниками в каком-нибудь музее. Например, как предлагалось, свести памятники Ленину в одно место и создать тематический парк. Тем самым сделать местную достопримечательность, которая будет интересна для туристов. К сожалению, сами мы этим заняться не можем, но если такая инициатива будет, считаем это совершенно здравым подходом. Неплохо было бы поставить на его месте памятник какому-нибудь украинскому культурному деятелю.
Татьяна Винарчук, кандидат исторический наук, доцент кафедры новейшей истории Украины ЗНУ:
— Я считаю, что памятник Ленину давно пора снести. А на его место надо поставить памятник Байде-Вишневецкому, потому что он является основателем запорожского козачества и был бы достойным символом города.
Игорь Артюшенко, народный депутат Украины:
— Я уже подавал горсовету предложение о том, что демонтированный памятник Ленину должен быть сдан на металлолом, а вырученные за него 9 миллионов гривен - переданы на помощь армии. И лучшим завершением процесса декоммунизации будет построение украинской церкви на месте рухнувшего коммунистического вождя. Потому что проспект Соборный должен вести к Собору!
Олесь Барлиг, литератор, поэт, прозаик:
— Ще минулої весни я був проти знесення пам'ятника. Наді мною тяжіло поширене твердження, що на відміну від інших міст у Запоріжжі монумент Леніну не політичний, а історичний, як подяка, що завдяки підписаному ним плану "ГОЭЛРО" малопримітний Олександрівськ перетворився на промислового гіганта. Однак згодом ознайомився зі статтями істориків, що доводили: роль Леніна цьому процесі – один з радянських міфів, а саме експлуатація радянських міфів багато в чому і є однією з головних причин сьогоднішньої війни. Я підтримую одну з пропозицій – встановити на місці Леніна Колесо огляду – чим не внесок у туристичну інфраструктуру? А якщо усе ж хочеться мати там якийсь пам'ятник – то нехай буде Іван Сірко.
Максим Остапенко, директор заповедника "Хортица":
— Як археолог, я категорично проти "знесення" будь яких пам'ятників. Але, може бути безліч варіантів, коли пам'ятник шкодить суспільству (ідейні, релігійні, моральні причини). Тоді треба знайти варіант, щоб прибравши пам'ятник як символ, зберегти власне саму скульптуру як художній витвір для майбутніх поколінь, які будуть сприймати їх по іншому... Сьогодні скульптури Леніна та Дзержинського — це ідеологічні бійці РФ, яку наш парламент визнав як країну агресора. Складно пояснити сучасній молоді, чому на майдані Волі в Запоріжжі стоїть радянський палач, а на місці урочища Сагайдачного — Ленін, який створив одну з найгірших деспотій в історії людства... Ми маємо відродити історичну справедливість, але робити це цивілізовано та в рамках закону. На місці "залізного фелікса" хотів би бачити "дерево свободи", а на місці Леніна — символічний об'єкт, який би повернув пам'ять про Дніпрові Пороги, запорозьке козацтво, Сагайдачного та центральну вулицю Запоріжжя — "соборну".
Наталия Романюк, преподаватель ЗНУ:
— Переконана, що треба зносити. Це пам'ятник іншої історії, не нашої. Оскільки Запоріжжя — це колиска козаччини, то потрібно на місце Леніна встановити когось із цієї історії. Кошового, отамана. А там нехай уже історики вирішують, кого саме.