Нет более подходящего времени для чтения, чем лето. На море, на даче, на пикнике - книга всегда разнообразит ваш отдых. 061 сделал подборку произведений, которые стоит прочесть этим летом. 10 людей с хорошим багажом прочитанных книг рассказывают, что почитать в эти жаркие деньки.
Максим Щербина, блогер, журналист
Советует прочитать: Зак Ибрагим "Сын террориста. История одного выбора"
Почему: Обстоятельства жизни американца Зака Ибрагима складывались таким образом, что, хочешь не хочешь, но он должен был стать террористом. Как минимум, преступником. Зак воспитывался в окружении радикальных исламистов. Ему было 7 лет, когда его отец - исламский экстремист Эль-Саид Нуссар, попал в тюрьму за убийство ортодоксального раввина. Уже из тюрьмы, в 1993 году, Нуссар спланировал первый теракт во Всемирном торговом центре, в результате которого погибло шесть человек, а более тысячи получило ранения. Последующая жизнь Зака – закономерное продолжение этих двух событий. Бедность, бесконечные переезды, клеймо «сын убийцы» из-за которого приходится менять не только место жительства, но и имя, в довесок - жестокий отчим. Если говорить о жанре этой повести (в основу небольшой, но очень искренней книги легло выступление на конференции TEDex), то наиболее близким будет, наверное, «исповедь». Подробно вспоминая свое детство, Зак пытается разобраться, что позволило не озлобиться ему самому, и что сломало его отца; почему его мать – коренная американка, приняла ислам, и как это изменило ее жизнь; как обычные предрассудки и предупреждение приводят к большим трагедиям. Полезное и цепляющее чтение о том, что судьба судьбой, но в конечном итоге ты сам решаешь, кем быть – террористом или послом мира.
Ольга Баранова, организатор фестиваля детской литературы и творчества «Книголесье»
Советует прочитать: Туве Янссон «Опасное лето»
Почему: Это блестящий образец великой вне-возрастной литературы. Читать сагу о семействе мумии-троллей и их многочисленных странных друзьях можно с пяти-шести лет и до глубокой старости. Детвора видит тут приключения, открытия, чудеса и захватывающий сюжет. Взрослые – философские (хоть и ненавязчивые) рассуждения о семейной жизни, взаимоотношениях представителей разных личностных архетипов, проблемах взросления и многом другом. А кроме того, сказки о Муми-тролле - это абсолютно особый мир: очень уютный и неторопливый. Я бы назвала атмосферу этих историй украинским словом «затишна». Кстати, и читать произведения Туве Янссон рекомендую в замечательных переводах, вышедших в «Видавництві Старого Лева». Начинайте в соответствии с сезоном с авантюрной истории о наводнении и театре «Опасное лето». А потом рука сама потянется к остальным историям волшебной серии о сказочных, но при этом очень реальных персонажах, в которых вы узнаете и себя своих знакомых. Разумеется, слаще всего «Муми-тролль» читается вслух в семейном кругу, объединяющем детей и взрослых.
Михаил Мордовский, директор краеведческого музея
Советует прочитать: Дмитрий Яворницкий "Днепровские пороги"
Почему: Книга не просто розказує про унікальне явище на Дніпрі - пороги, але й відкриває дивовижну істоію Запоріжжя та цього регіону. В книзі йдеться про унікальну природу Дніпра, археологічну спадщину району порогів, а також наведено багато цікавого фольклорного матеріалу, як то перекази, легенди тощо. Ця книга має бути цікавою городянам, оскільки історія та і сама назва Запоріжжя пов'язана безпосередньо з порогами на Дніпрі.
Елена Волкова, директор Запорожской областной библиотеки
Советует прочитать: Алексей Волков "Лікарня на відлюдді"
Почему: Конечно же, я советую читать нашу современную украинскую литературу. Моя самая любимая книга на данном этапе - это Алексей Волков "Лікарня на відлюдді". Она на меня произвела очень большое впечатление - много чему учит, отношениям между людьми, например. К тому же, написана легко.
Олесь Барлиг, литератор
Советует прочитать: Собрание сочинений Говарда Лавкрафта
Почему: Найяскравіший літературний спогад літа – це збірка оповідань світового класика горору – Говарда Лавкрафта. Я перечитував її щоліта протягом, мабуть, років семи – кожного разу, коли ми приїздили до Генічеська на відпочинок до сестри моєї бабусі. Здавалось, вже знав якісь твори напам’ять, але був безсилим проти можливості вкотре пірнути в атмосферу старовинних вікторіанських пейзажів Америки, прадавніх зловісних культів, хтонічних чудовиськ і потойбічний створень, що лишень і шукають шпарини до нашого світу, аби облаштуватись тут серед нас. Пригадую, як в середині щось стискалося від кроків ласки на горищі чи від шурхоту нічного їжака за вікном. Свідомість, міцно чіпляючись за оповідь в книзі, ніби запитувала: «А раптом, це хтось, або щось зовсім інший?». Ну, а особової гостроти додавало те, що чимало цих історій були пов’язані з морем і його містичними мешканцями. Все це залишило особливий слід у пам’яті й досі виринає у моїй власній творчості, як от в одній з останніх п’єс «Мер Генічеська завжди телефонує двічі», в осерді якого відомий мем російської пропаганди початку цього року.
Владислав Мороко, директор областного департамента культуры и искусств
Советует прочитать: Василий Шкляр "Чорне сонце"
Почему: Це, напевно, одна з перших художніх книг про російсько-українську війну. Там є все - і війна, і любов, і містика, і зрада, і перемога. Читав я її їдучі у відрядження до Києва, а ввечері того ж дня спілкувався в ЦК "Азов" із бійцями – і відверто захоплювався вмінням Шкляра творити – я бачив перед собою персонажі описані в книзі. Тому раджу прочитати – вона про наше з вами життя.
Ольга Еременко, копирайтер
Советует прочитать: Андриан Гилл "На все четыре стороны"
Почему: Это не художественное произведение, а сборник очерков британского колумниста о разных странах, для лета - то, что надо. Во-первых, легко и остроумно написано, а потому приятно полистать хоть на пляже, хоть дома под кондиционером. Во-вторых, небанальный взгляд на разные страны, приправленный хорошим английским юмором. Правда, если отпуск только в сентябре-октябре, и самое далекое путешествие, которое предстоит в обозримом будущем, - на дачу, книга может заставить пожалеть, что ты не британский колумнист, пишущий о разных странах.
Федор Турченко, историк
Советует прочитать: Юрий Щербак "Час тирана. Прозріння 2084 року"
Почему: У нас зараз війна йде, тому ця книга дуже актуальна. Це - заключна частина трилогії "Час смертохристів: Міражі 2077 року" і "Час Великої Гри. Фантоми 2079 року", антиутопія. Дуже цікава книга - тут влада, народ, демократія під час війни... Радже прочитати всі три книги, а останню - найбільше, тому що вона була видана вже під час російсько-української війни. Там воєнні справи пов'язані з країною в умовах нового єтапц розвитку. Книга читається швидко - вона про нас, про сучасність і майбутнє.
Час_тирана_(обкладинка_книги)
Елена Ольшанская, поэт, организатор "Літературної Штольні"
Советует прочитать: Дзвінка Матіяш "Марта з вулиці святого Миколая"
Почему: У бібліотеці ця книжка стоїть на поличці підліткової літератури, однак я б радила прочитати її і дорослим. Тим, хто має дітей (особливо підлітків), для того, щоб краще їх розуміти та знаходити спільну мову. Тим, хто не має дітей, - щоб краще зрозуміти самих себе.
Це історія дівчинки Марти, яка мріє стати художницею. Дзвінка Матіяш змальовує сходинки дорослішання головної героїні. Марті доводиться вчитися долати егоїзм, приймати інших та саму себе такими, як є, переступати через власні «не хочу» та йти до своєї мрії всупереч перепонам. Та насправді ця книжка про те, що сонячний промінь, мов золоту нитку, можна намотати на палець або змотати у теплий золотий клубок. Про те, що від музики Баха серце перетворюється на велику блакитну повітряну кульку, що роздувається, стає все більшої і врешті підіймає тебе над землею. І про те, що життя стає смачним, наче цукерки «Пташине молоко», коли до тебе додому приходять друзі. «Марта з вулиці Святого Миколая» змусить вас посміхнутися, згадати свої шкільні роки і дитячі мрії. А ще вона навчить вас любові.
Маленька порада: перед тим, як почати читати цю книжку, купіть кілька стиглих червонів гранатів, бо під час читання вам неодмінно закортить ними посмакувати.
Наталия Романюк, преподаватель
Советует прочитать: Джордж Оруэлл "1984"
Почему: Цю книгу я читала під впливом наших подій в Україні, тому і сприйняття в мене відповідне. Мені сподобалася історія альтернативного світу - трьох країн, аналогія сучасного світу Росії та Америки. Історія СРСР, є старший брат, але це не людина, а країна - Росія. Тут подана картина деградації людини, причини її. Книга психологічно може і важка, але тут розписані такі питання, як віра, любов, зрада.