Все про сортування сміття в Запоріжжі. Частина 4: чи можливе життя без відходів

Від редакції: Ми попросили запорізьких активістів, які вже більше року займаються популяризацією сортування відходів, написати серію статей про те, навіщо це потрібно, як це відбувається в інших країнах, як уникнути зайвого сміття і куди в Запоріжжі можна здати різну вторсировину. Три попередніх статті з цієї серії читайте за посиланням

У більшості розвинених країн, де сортування побутових відходів - це буденність, а екологічний спосіб життя ведуть не лише громадські активісти, а переважна більшість населення, все більшої популярності набуває філософія «нуль відходів». Не обійшла нова мода й Україну. На теренах вітчизняного інтернету все частіше можна знайти статті про те, як купувати товари без пакування та якими екологічними альтернативами можна замінити одноразові речі тощо.

«Zero Waste» або «Нуль відходів» - це концепція, що передбачає переробку будь-яких продуктів (решток їжі, пакування, предметів домашнього вжитку) та відмова від того, що неможливо переробити з метою створення циклічності в області споживання.

Дана концепція робить акцент на тому, щоб заохотити людей відмовитись від використання непотрібних продуктів, які потенційно можуть опинитись в смітнику. Прихильники безвідходного способу життя навчитися шукати альтернативу одноразовим речам, обираючи на полицях магазинів лише дійсно потрібні та якісні товари. Суть цієї філософії в тому, щоб «не купувати сміття».

Основні принципи «Zero Waste»:

1. Відмова від пакування, яке неможливо переробити. Купуючи їжу в магазині чи на ринку, прихильник філософії «нуль відходів» обиратиме продукти в паперовій чи скляній тарі. Для інших продуктів у нього завжди наготові власні контейнери та мішечки – жодного пластику та поліетиленових пакетів.

2. Заміна одноразових речей на довговічні альтернативи. В екоторбі справжнього «зеровейстера» завжди можна знайти термочашку для купівлі кави на вулиці чи багаторазову пляшку для води. А в його ванній кімнаті ви не зустрінете одноразових губок чи пластикову зубну щітку – всі речі виготовлені лише з довговічних та екологічних матеріалів.

3. Якщо не можеш знайти альтернативи – зроби сам. Більшість косметики та побутової хімії не лише мають шкідливий склад, а й запаковані в токсичний пластик.Тому прихильникам модної філософії не рідко доводиться готувати у себе на кухні не лише корисну їжу, а й зубну пасту, наприклад. Наразі, на сайтах, присвячених «Zero Waste» можна без проблем відшукати прості рецепти прального порошку, лаку для волосся та, навіть, дезодоранту. Як наголошують самі «зеровейстери», виготовлення власних продуктів не забирає багато часу та суттєво економить кошти.

4. Поділись з другом. Оскільки, концепція «нуль відходів»ґрунтується на створенні мінімуму сміття, то такі речі як спідниця, що раптом стала замала, чи старі кросівки не викидають на смітник, а віддають в благодійні магазини. Це стосується і покупок – серед прихильників даного напрямку дуже популярним є шопінг в мережах магазинів секонд-хенд.

Наразі практика свідомого споживання стала настільки популярна у світі, що на цю тему написана не одна книга, а YouTube ролики на «zero waste» тематику набирають сотні тисяч переглядів.В Україні все більше людей цікавляться сортуванням сміття та відмовляються від поліетиленових пакетів у магазинах, а місто Львів, згідно з новою стратегією поводження з відходами, цілковито долучилося до світової ініціативи життя без сміття.

Владислава Павлова, Zpspace, спеціально для 061.

Читайте також:

Все про сортування сміття. Частина 1: як відрізнити вторсировину від відходів, які не перероблюються

Все про сортування сміття в Запоріжжі. Частина 2: куди подіти відсортовані відходи

Все про сортування сміття в Запоріжжі. Частина 3: про зменшення кількості сміття або принцип трьох “R”