У березні кореспондент 061 поїхав до Сумської області і дізнався, як Європейський Союз розвиває українські громади, підтримує місцевий бізнес та продовжує роботу у напрямку освіти. Нещодавно наш сайт опублікував перший матеріал з цієї серії – «Децентралізація на Сумщині: як розвивається Краснопільська ОТГ» і розповів, як розвивається адміністративна реформа на прикладі селищної громади на північно-східній окраїні України. У наступному матеріалі –Як український бізнес співпрацює з Європейським Союзом: приклад Сумської області ми розповіли про потужне підприємство, яке вже тривалий час експортує до країн ЄС, та центр підтримки бізнесу.
Тепер мова піде про освітні проекти, які проводяться в Україні за підтримки Європейського Союзу.
Erasmus+
«Erasmus+ – це велика програма Європейського Союзу, яка має безліч компонентів та напрямків. Один з найважливіших – це можливості неформальної освіти для молоді та молодіжних організацій, – розповідає координатор Інформаційного центру Erasmus+ Youth в Україні Aнна Ковбасюк, – З 2014 року більше 5 тисяч активних молодих українців, 2,7 тисяч молодіжних працівників, 800 волонтерів брали участь у проектах Erasmus+».
Ця програма Європейського Союзу має 3 ключові напрямки: мобільність молодих людей і молодіжних працівників, співпраця для розвитку інновацій та обміну кращими практиками та підтримка реформ (структурний діалог). У програмі можуть взяти участь країни ЄС, а також країни Східного партнерства (Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Грузія, Молдова,Україна).
«Проекти мобільності молоді та молодіжних працівників передбачають зустрічі учасників (до 60 учасників), щонайменше, з двох країн. Найчастіше ці люди вперше виїжджають за кордон та спілкуються з людьми з інших країн. В рамках програми вони працюють над спільним проектом, навчаються, будуть міжкультурний діалог. Прикладом такого проекту є молодіжний обмін «Заради миру». До Охтирки, що на Сумщині, приїхали учасники з 8 країн, конфліктних території. Вони спілкувалися і навчалися. Головною темою була необхідність збереження миру, міжкультурна комунікація, – розповідає Aнна Ковбасюк, – Проекти мобільності для молодіжних працівників (проводяться без вікового цензу) підтримують їхнє професійне зростання. Це можуть бути семінари, тренінги, навчальні візити, конференції. Головне – отримувати новий досвід, навчатися технікам та методикам роботи з молоддю. Приклад такого проекту – тренінговий курс у Сумах, в рамках якого молодіжні працівники з 8 країн, вивчали, що таке симуляційні ігри і як можна їх використовувати в роботі».
Ще одним напрямком роботи Erasmus+ є співпраця для розвитку інновацій та обміну кращими практиками – підтримка стратегічного партнерства і розвиток потенціалу в сфері молоді.
«Стратегічні партнерства – це проекти тривалістю від 6 до 36 месяців, в яких мають брати участь щонайменше 2 країни. Проекти можуть бути різними, але вони мають передбачати певний інноваційний елемент і обмін досвідом Приміром, нещодавній проект «У напрямку миру та любові» – проект стратегічного партнерства між організаціями з України, Швеції, Естонії та Вірменії (реалізувався з 1 червня 2017 року по 30 листопада 2018 року, – прим. авт.). Метою проекту було підвищення можливостей молодіжних працівників та молодіжних лідерів у сфері запобігання радикалізації та екстремізму серед молоді. Учасники з 4 країн брали участь у декількох етапах проекту: зустрічалися, брали участь у тренінгах, проводили дослідження у своїх країнах, а також розробляли місцеві проекти», – каже Ковбасюк.
Проекти структурного діалогу передбачають обмін досвідом реалізації реформ між країною-членом Європейського Союзу та країною-партнером.
«Erasmus+ підтримує довготривалі проекти, які направлені на обмін досвідом країни Східного партнерства зі своїм партнером з ЄС. Проект спрямований на те, щоб цей досвід перейняти та запровадити в рідній країні. Це можуть бути стажування для молоді, партнерство для підприємців і соціального підприємництва», – розповідає координатор Інформаційного центру Erasmus+ Youth в Україні, – ЄС підтримує проекти, які направлені на те, щоб різні групи молодих людей, які з певних причин мають менше можливостей для розвитку, інтегрувалися в суспільство і змогли знайти місце. Щоб молоді люди стали активними громадянами і брати участь у житті населеного пункту, де проживають».
EU Study Days
Вже 5 років представництво Європейського Союзу в Україні у співпраці з Українським освітнім центром реформ проводять Єврошколу – сесії EU Study Days in Ukraine. Цей проект спрямований на те, щоб розказати студентам та випускникам вищих навчальних закладів з усіх регіонів країни про Європейський Союз і відносини між ЄС та Україною від ключових експертів у цій сфері.