Операція “евакуація”: тисячі людей щодня виїздять із Запоріжжя, - ФОТОРЕПОРТАЖ

Щодня із Запоріжжя до Львова, Рахова, Ужгорода і Польщі виїздить по кілька тисяч людей. Більшість з них - це мами з дітьми або молоді дівчата та люди похилого віку. Вони хочуть втекти від війни, залишаючи не лише домівки, а й рідних та близьких. Ще кілька днів тому на залізничному вокзалі Запоріжжя-1 було жахіття: жодних черг, лише суцільна паніка. Люди губили (потім знаходили) дітей, тварин та травмували один одного. Проте, сьогодні тут зовсім інша картина.

Як відбувається евакуація - бачили кореспонденти 061.

Перед будівлею вокзалу - дві черги: одна на дальні вагоні, друга - на передні. Окремо є черга для мам з маленькими дітьми. Люди кажуть, що стоять у черзі по 3 і більше годин, дехто - приїздить на вокзал вже втретє. Більшість людей не питають, куди саме їде потяг. Кажуть, головне аби подалі від Запоріжжя, подалі від війни.

Свою родину (90-річну маму, дружину і вагітну доньку) сьогодні проводжав і відомий запоріжець, головний диригент академічного симфонічного оркестр Вячеслав Редя. Родина довго не наважувалась, але рішення прийняла найстарша жінка в родині. Вона хворіє і має приймати рідкі ліки, придбати які кожен день стає все складніше.

Заходимо на перон, де як раз відбувалась посадка на потяг Запоріжжя - Хелм.

“Ми організовуємо посадку людей на евакуаційні потяги. Коли подається потяг, ми разом з поліцейськими формуємо колони на 100 осіб біля кожного входу до вагону, та саджаємо людей, допомагаємо розміститися”, - розповідає волонтер Антон Дяченко.

Хлопець допомогає ЗСУ та ТрО з першого дня війни, за фахом він IT-шник Антон пояснює людям, що у вагоні не буде ні лежачих місці, ні постільної білизни, але головне - кожен зможе виїхати. “Другий день так працюємо. У порівнянні з першим днем, коли тут травмувалися люди, сьогодні в нас все спокійно і злагоджено”, - додає він.

Наразі на вокзалі за порядком стежать працівники Нацполіції, сили спеціального призначення та підрозділи територіальної оборони Запорізької області.

“Перші дні тут творилось неймовірне, навіть черг не було, а був просто натовп людей. Зараз все організовано. Люди кидають свої домівки, залишають все, що в них було і виїздять туди, де можна жити спокійним життям”, - говорить начальник служби зв'язків із громадськістю Запорізької окремої бригади територіальної оборони Андрій Бистрік.

Співробітники вокзалу та волонтери кажуть, що в одному плацкартному вагоні вони розміщують до 150 людей, трохи менше - 90 - 100 - в вагоні-купе. В приміщенні вокзалу волонтери “Червоного хреста” роздають гарячий чай та бутерброди. Вже у Львові та інших кінцевих станціях, евакуйованих людей зустрічають інші волонтери, які допомагають сісти на автобуси тим, хто все таки вирішив покинути Україну і перечекати страшні події у Польщі, Німеччині чи інших країнах.

Для довідки: 

За межі України уже виїхали понад 1,7 мільйона її громадян. Такі дані наводить управління Верховного комісара ООН у справах біженців.

Куди їдуть:  

  • більш як 1 мільйон – до Польщі  
  • 180 тисяч – до Угорщини  
  • 128 тисяч – до Словаччини  
  • 83 тисячі – до Молдови  
  • 79 тисяч – до Румунії
  • ще більше 183 тисяч українців виїхали до інших європейських країн.

На західних пунктах пропуску – приблизно 5000 легкових авто і 2100 людей хочуть перейти кордон пішки. Такі цифри наводить ДСНС на 12:00 7 березня.

Фото Катерини Клочко