Окупанти в Якимівці обіцяють незабаром відкрити великий дитсадок для 16 дітей: чому це неправда

Окупаційна влада Якимівки обіцяє відкрити дитячий садок для дітей селища Шелюги і Мала Тернівка. За версією окупантів, українська влада просто «забула» про маленьких дітей, які проживають у цій місцевості і до цього часу будівля дитсадка була покинута, але вони все виправлять. Ми перевірили, чого варті ці заяви.

Так, 11 липня в Telegram-каналі окупаційної влади «Типичная Акимовка» з'явився пост про те, що 16 дітей дошкільного віку із Шелюгів і Малої Тернівки зможуть тепер відвідувати дитячий садок.

«В шелюговскую "Ромашку" с рабочим визитом приехал глава Акимовской администрации Максим Зубарев. Садик находится в запустении, потому что не работает больше двух лет. У бывшей власти в приоритете были "откатные проекты", а вот у нынешней - школы и садики», - йдеться в дописі про Максима Зубарева, що всупереч закону, призначений окупантами селищним головою Якимівки.

Окупанти обіцяють, що сад зможе запрацювати після «необхідного ремонту», але не називають ніяких конкретних строків. Передбачається, що з харчоблоку дитсадку (якого ще немає) годуватимуть і молодшу ланку Шелюгівської школи.

061 звернувся за коментарем до законно обраного голови Якимівської громади Олександра Правосуда з проханням розповісти, чому не працював дитсадок і наскільки реалістичні плани щодо його “швидкого відновлення, якого з нетерпінням чекають” .

«Дитячий садок не працював. Останніми роками, досить давно, це був формат літнього садка. По-перше, в селі потреба в дитячому садку є, в середньому, у 15 дітей, чого замало для повноцінного функціонування закладу з точки зору раціонального використання коштів бюджету громади.  По-друге, приміщення двоповерхового садку розраховане на одночасне перебування там навіть не десятків, а більше ста дітей. Що знову-таки веде за собою нераціональні витрати на оплату енергоносіїв, поточних ремонтів застарілого приміщення тощо.

Варіанти відкриття певної моделі дитсадка на базі цього приміщення, на наш погляд, існують, але для цього треба провести певну роботу.

  • Розділити будівлю на декілька закладів;
  • Зробити ремонт, що відповідатиме нормам Санепідстанції та Держпродспоживслужби;
  • Передбачити стабільний бюджет для роботи закладу;
  • Наповнити його дітьми.

По першому пункту ми почали рух і в частині приміщення запроектували і відкрили в 2017 році сучасну амбулаторію. Таким чином, за нашим планом, 25% приміщення було передано на утримання медичній галузі. Ще 25% потрібно було також відокремити і це досить важке питання. По другому пункту: ми побудували сучасну котельню та провели теплову мережу до садка.  По третьому пункту ми в 2021 році провели в громаді досить серйозну оптимізацію видатків і розпочали відбудову об’єктів інфраструктури в освітній, медичній, спортивній та інших галузях.

В 2021 році ми не робили акцент на садку, вирішили побудувати стадіон в селі. Але за планом соціально-економічного розвитку садок в селі мав запрацювати протягом наступних двох-трьох років», - розповів Олександр Правосуд.

Голова громади наполягає, що питання наповнення садка дітьми - це вже не до місцевої влади, але впровадження певних освітніх форматів допомогло б знайти модель функціонування навіть маленьких садків.

«Щодо перспектив відкриття садку в сьогоднішніх реаліях, то скажу наступне: відчинити двері в приміщення - можна.  Налагодити роботу такої серйозної установи з належною відповідністю сучасним стандартам - також можна, але це потребуватиме, мінімум, 4-5 млн гривень на запуск та 1-1.5 млн гривень на щорічне утримання закладу (харчування дітей, заробітна плата, енергоносії тощо). І це ще досить економний прорахунок, реально буде дорожче.  У мене великі сумніви, що хоча б над 1% цих питань «спікер» замислився, обіцяючи відкрити садок», - сказав голова Якимівської територіальної громади Олександр Правосуд.

Проєкт реалізується ГО "Інститут масової інформації" та 061 і фінансується Фондом Thomson Reuters у межах програми підтримки незалежних ЗМІ в країнах Східного партнерства за підтримки Міністерства закордонних справ і в справах Співдружності націй Великої Британії.