У Бердянську окупанти збрехали про вирішення багаторічної проблеми з аварійним колектором

Каналізаційний колектор у місті Бердянськ тривалий час перебував в аварійному стані. Два роки тому частина магістрального колектора обвалилася і було порушено всю каналізаційну систему міста. Після цього місцева влада взялася за реконструкцію колектора. Частину трубопроводів встигли замінити до війни, а частину - ні. Зараз російські окупанти заявили, що вони за лічені дні розібралися з проблемою без мільйонних витрат і врятували бердянців від екологічної катастрофи. Проєкт  «Перевірено.Запоріжжя» розбирався, чи це так насправді.

Так, 12 липня на Telegram-каналі окупаційної влади «Бердянск. Официально» з'явилося повідомлення про те, що окупаційна влада міста разом із комунальниками нарешті закрила проблему з аварійним колектором.

«Несколько лет Бердянск был на грани экологической катастрофы из-за аварийного коллектора, расположенного на склоне горы завода «Азовкабель». Склон, по которому пролегает труба, обвалился. Здесь образовался целый каньон. Коллектор, обслуживающий прилегающие районы, висел в воздухе, грозя разломиться на части, и тогда фекалии пошли бы в море. При этом несколько тысяч абонентов пришлось бы отключать от водоснабжения.

Местные власти не спешили решать проблему и требовали лишь финансирования разного рода идей. По данным администрации КП «Бердянскводоканал», только на проектную документацию для постройки обводного коллектора бывшие управленцы требовали несколько миллионов гривен. И вот на днях многолетнюю проблему решили довольно просто и без больших затрат: засыпали место обвала бутом и строительным мусором. Теперь труба не висит в воздухе и не разломится на части. Морю не грозит загрязнение, а людям – отключение воды», - йдеться у пості окупаційної влади.

Для того, щоб зрозуміти, чи вдалося росіянам за допомогою сміття та каменю вирішити «екологічну катастрофу», варто детально розглянути дві основні проблеми, пов'язані між собою – аварійний магістральний колектор і берегоукріплення на схилі гори біля заводу «Азовкабель».

Згідно з офіційними даними, протяжність каналізаційних мереж міста Бердянськ – 172,7 км. З них 23,4 км знаходяться в аварійному стані. У Запорізькій ОДА підрахували, що загальна потреба у відновленні каналізаційних колекторів становить 136 млн грн.

На початку 2019 року у Бердянську стався обвал колектора на дев'яти ділянках (на вулиці П'ятигорській, а також на вулиці Олега Сухарєва, між вулицями Вроцлавською та Промисловою). Влада тоді почала поетапну  реконструкції колектора. Старт розпочався на Мелітопольському шосе. На перший етап (який вже завершено) виділили 18 мільйонів гривень із трьох джерел (місцевий, обласний та державний бюджет), тоді як кошторисна вартість усього проекту становила 28,4 млн грн.

Паралельно з цим, у 2021 році, згідно сюжету ТРК ПівденьБердянськ, комунальники проводили аварійний ремонт колектора в мікрорайоні Азовкабель. Усі ті ж комунальники з «Бердянськводоканалу» тоді зазначали, що цей колектор було закладено ще 1966 року, а сам він виконаний з керамічних та азбестоцементних труб.

«Самопливний колектор виконаний з 300 та 500 труб. Протяжність близько 2 км. Внаслідок газової корозії він став непридатним і, на мій погляд як фахівця, потрібно брати ділянками і ремонтувати його по всій протяжності», - описав тоді ситуацію начальник служби КНС та мереж КП «Бердянськводоканал» Олег Петров.

У жовтні 2021 року, за даними системи Prozorro, управління капітального будівництва Бердянської міськради замовило коригування проектно-кошторисної документації для проходження будівельної експертизи по об'єкту "Нове будівництво напірного каналізаційного колектора від КНС №7, розташованої по вул. Кабельников, 2б, вздовж вул. Кабельників, вул.Промислової до перетину з Мелітопольським шосе в Бердянську.  Мова йде про ділянку поруч із заводом «Азовкабель». Передбачалося, що при наявності фінансування у 2022 році, місто вже зможе розпочати ремонт колектора на цій ділянці.

Тому заяви окупантів про те, що місцева влада нічого не робила, а багаторічну проблему з колектором вдалося вирішити «досить просто і без великих витрат» вельми оригінальним способом - замість прокладання нових труб «засипали місце обвалу бутом та будівельним сміттям» - звучить, як мінімум, анекдотично. Ймовірно, окупаційна влада хотіла похвалитися тим, що трохи засипала камінням місце обвалу, щоб не пошкодило трубу, але щось пішло не так.

«Дивіться, є колектор, що проходить біля схилу гори і там трохи відсипалася землі і все, що вони зробили – це підсипали бутом і будівельним сміттям. І все. Тобто вони не замінювали колектор, а насипали кучу чогось, замість землі, що посипалась. Там же вони навіть використали фото для ілюстрації цих робіт, але підписали його, як «Архів «Бердянськводоканаду», бо насправді вони нічого не зробили. Стосовно реконструкції колектору, то, наскільки мені відомо, місцева влада після заміни ділянки в 1,1 км виготовили ще два дороговартісні проєкти реконструкції», - розказав “Перевірено Запоріжжя” керівник департаменту ЖКГ Віталій Литвиненко.

Директор «Бердянськводоканалу» Олександр Македонський ще два роки тому на офіційному сайті підприємства повідомляв, що трубу на схилі гори біля «Азовкабеля» в деяких місцях видно, оскільки відбувається обвал ґрунту в цих районах.

«Цей схил рухливий і там постійно відбуваються якісь усунення ґрунтів. Мені здається, потрібно зробити проект зміцнення там ґрунтів. Труба діаметром 400 напірного колектора під загрозою, якщо відбудеться велике зсування грунтів. Хотілося б, щоб влада замовила виконати проект і самі роботи зі зміцнення даної ділянки ґрунту», - прохав тоді Македонський у відеоролику, який розміщений на офіційному сайті КП.

Це свідчить про те, що самі комунальники «Бердянськводоканалу», розуміючи складність ситуації, просили місцеву владу зробити проєкти з берегоукріплення, тому що мова йде не просто по тимчасове «латання», а про повноцінну заміну труб на глибині більше 5 метрів і будівельні роботи з укріпленням схилу, що потребують фінансування і великих обсягів робіт.

Проєкт реалізується ГО "Інститут масової інформації" та 061 і фінансується Фондом Thomson Reuters у межах програми підтримки незалежних ЗМІ в країнах Східного партнерства за підтримки Міністерства закордонних справ і в справах Співдружності націй Великої Британії.