Самопроголошений губернатор Запорізької області, колаборант Євген Балицький провів нібито велику прессконференцію, на яку начебто запросили представників 62 іноземних ЗМІ і 10 російських журналістів.
Головною заявою стало те, що вже восени в Запорізькій області відбудеться референдум.
“На осень мы планируем провести референдум. Ко мне обратились трудовые коллективы, профсоюзные организации, общественные деятели, советы ветераном с тем, чтобы мы как можно быстрее определили свой статус. По общению с этими людьми мы четко понимаем, что они хотят в составе россии, не республикой, не отдельным формированием, а отдельным субъектом - как Воронежская область, Ростовская, мы хотим быть Запорожской областью в составе рф. Поэтому мною было принято решение как главой Военно-гражданской администрацией Запорожской области о проведении референдума, который состоится в начале осени. Сейчас отрабатываются механизмы, как мы будем это делать. Данный референдум определит, чего хотят жители Запорожской области, которые освобождены от киевского режима. Референдум будет проходить по всем правилам, форму и порядок мы еще не отработали. Это будет прозрачное волеизъявление. Это будет максимально открыто и ясно. Тогда народ решит, как они хотят жить… Мы не европейское Косово, которое присоединили посредством парламента, не спросив у людей, у бывшей Югославии. Как люди скажут, так мы сделаем. Я обращусь к президенту рф со словами, хотят люди жить в составе рф или нет”, - сказав Балицький.
Про які трудові колективи, профспілкові організації та громадських діячів йде мова - Балицький не уточнював.
Щодо кількості запрошених ЗМІ також виникають сумніви, адже на фото, яку оприлюднив Телеграм-канал “Администрация города Мелитополя” можна розгледіти, що захід проходить в невеликому приміщенні, на фото - не більше двох десятків людей.
Навіть, якщо подивитись відео, яке опублікував сам Балицький, то там також набагато менше, ніж 70 людей (ми нарахували 28).
Ну і тепер про законність анонсованого референдуму. Адвокат, голова Запорізького відділення Асоціації адвокатів України Дмитро Майстро говорить:
“Правове регулювання проведення референдумів в Україні регулюється Законом «Про всеукраїнський референдум». На сьогодні законодавство не передбачає проведення місцевого референдуму, тільки всеукраїнського. Пункт 3 частини 2 статті 3 Закону України «Про всеукраїнський референдум» передбачає, що не можуть бути предметом всеукраїнського референдуму питання, спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету, територіальної цілісності України, створення загрози національній безпеці України, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі.
Також слід зазначити, що частина 1 статті 19 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» передбачає, що в умовах воєнного стану забороняються: зміна Конституції України, проведення виборів, проведення всеукраїнських та місцевих референдумів”.
У своєму виступі Балицький сказав, що “референдум определит, чего хотят жители Запорожской области, которые освобождены от киевского режима”, але якщо брати окупований Мелітополь, то там наразі залишається не більше 60 000 мешканців (це менше ніж 50%). Більше того, люди хочуть виїхати з міста на територію підконтрольну Україні, але їх блокують на російських блокпостах. Про це сьогодні, 15 липня, в ефірі національного телемарафону сказав міський голова Мелітополя Іван Федоров
Ще раніше Федоров висловив свою думку щодо проведення так званого референдуму:
“Те, що хочуть зробити рашисти - не референдум, а якась картинка, яку вони назовуть референдумом і їм для цього люди зовсім не потрібні. Коли їм поступить сигнал з москви, що треба, щоб пройшов референдум, вони його зроблять. Так це було в Криму і так це вони можуть зробити на наших тимчасово окупованих територіях”.
Міський голова окупованого Енергодара Дмитро Орлов в інтерв’ю Укрінформу заявив, що не виключає того, що “референдум” відбудеться.
“Ми ж знаємо, як у росії проводяться вибори та референдуми… в "кращих традиціях". Так і в нас “проведуть”. Але хто туди піде, я не знаю. Картинку для своїх російських ЗМІ вони точно дадуть. Вони вже їх привозили і кіно знімали своє”.
Тим не менш, згідно українського законодавства будь-які подібні референдуми - незаконні.
Проєкт реалізується ГО "Інститут масової інформації" та 061 і фінансується Фондом Thomson Reuters у межах програми підтримки незалежних ЗМІ в країнах Східного партнерства за підтримки Міністерства закордонних справ і в справах Співдружності націй Великої Британії.