“Перевірено.Запоріжжя”: окупанти брешуть про вигідні умови продажу врожаю для фермерів, які вирощують зернові

На тимчасово окупованих територіях Запорізької області знаходиться близько 4 - 5 млн тонн зерна, яке планують незаконно вивезти. Причому у окупантів цього навіть не приховують. Відкрито говорить про те, що вже відправлено понад 100 вагонів. При цьому законно призначений мер Мелітополя заявляє про викрадення і взяття у полон фермерів, незгодних з зерновою політикою окупантів.

Так, самопроголошений очільник Запорізької області Євген Балицький заявив, що близько 100 тис т зерна експортують морським торговельним портом Бердянська. 

"4 великих кораблі стоять на рейді, готові к завантаженню. Також вивіз відбувається залізничним транспортом. Понад 100 вагонів, ще укладений контракт на 150 тисяч тонн зернового трейдера", - йдеться у дописі Балицького від 16 липня. 

Про те, що фермери очікують на хороший врожай зернових, близько 5000 тонн з гектара, говорив і так званий голова Якимівської селищної адміністрації в Телеграмі. А окупаційний голова Мелітопольської районної адміністрації Андрій Сігута пропонує фермерам укладати договори з "державним підприємством зернова компанія" на реалізацію зерна. 

"Сільгоспвиробники Запорізької області уклали експортні контракти на ще 150 тисяч тонн зерна. Переважно здавати зернові за гарною ціною і працювати безпосередньо з Російською державною зернотрейдерною компанією мають сільгоспники, які пройшли держреєстрацію! До 1 серпня зареєструватись можна безкоштовно", - йдеться в дописі від 17 липня Мелітопольської районної адміністрації.

Також ціни на зернові оприлюднені в Телеграмі "Типичная Акимовка"

Але в реальності вартість зерна виявилась не такою. 19 липня в ефірі телеканалу "Фрідом" міський голова Мелітополя Іван Федоров зазначив, що врожай скуповують по 50 доларів за тону. Фермерів, які не згодні віддавати зерно, викрадають. 

"Чотири дні тому був затриманий і посаджений у полон один із старожилів фермерства Мелітопольського району, який поїхав відстоювати свою позицію, говорячи про те, що по 50 доларів продавати врожай він не може, бо це вдвічі нижче за собівартість. Закінчилася дана дискусія тим, що його та його водія посадили в полон, а людині понад 70 років", - сказав Федоров.

Про те, що окупанти масово вивозять зерно, Федоров говорив ще весною (ось один з його ефірів від 28 квітня). 

Федоров впевнений, що новий врожай буде так само викрадений і вивезений. 

"Якщо ми беремо всю Запорізьку область за даними на 5 місяців тому, стандартний збір урожаю був понад 5 млн тонн на всю область. На сьогоднішній день на тимчасово окупованій частині області стандартний збір - 4 млн тонн. Я не маю сумнівів, що за короткий проміжок часу вони вкрадуть усе. На сьогоднішній день у нас немає точних цифр, але це точно мільйони тонн, які вони вивозять залізницею, через порти Бердянська, автодороги", - сказав Іван Федоров. 

Також він сказав, що "був натхненний, коли Туреччина затримала судно, що виходило з бердянського порту". "Але, на жаль, політична слабкість не дозволила зупинити крадіжку нашого зерна, на яке витрачені кошти та життя наших фермерів", - додав Федоров.

Нагадаємо, на початку липня турецькі митники затримала російське вантажне судно з зерном, вкраденим окупаційними силами і вивезеним із порту Бердянська. Про це, повідомляла "Українська правда", заявив посол України в Туреччині Василь Боднар. 

"З цим судном особлива ситуація, оскільки воно вперше намагалося використати тимчасово окупований порт Бердянська і потім зайти до турецького порту. Це нелегально і, чесно кажучи, це велика наглість і спроба фактично пробити такий коридор, щоб користуватися нагодою і вивозити майно", - сказав Боднар.

1 липня у турецький порт Карасу зайшов корабель Zhibek Zholy з окупованого Бердянська. Тоді призначений окупантами глава так званої "тимчасової адміністрації Запорізької області" Євген Балицький повідомив, що корабель вивіз з Бердянська 7 тисяч тонн українського зерна, викраденого росіянами.

Проєкт реалізується ГО "Інститут масової інформації" та 061 і фінансується Фондом Thomson Reuters у межах програми підтримки незалежних ЗМІ в країнах Східного партнерства за підтримки Міністерства закордонних справ і в справах Співдружності націй Великої Британії.