У Запорізькій області окупанти змушують фермерів і підприємців відкривати рахунки у рублях: чому це незаконно

На окупованих територіях Запорізької області представники окупаційної влади закликають місцевих підприємців, сільгоспвиробників і фермерів перереєструвати свої господарства, змушуючи їх відкривати рахунки в підсанкційних банках у рублях. «Перевірено. Запоріжжя» розбирався, наскільки законною є така вимога і нащо колаборанти самовільно змінюють курс валют.

На каналі окупаційної влади «Типичная Акимовка» 15 липня з’явилося повідомлення для представників бізнесу встати на облік у податковій до 1 серпня 2022 року, а вже 18 липня стало відомо, що сільгоспвиробники зможуть продати своє зерно і бобові культури на окупованій території лише за умови відкриття рахунків у рублях у російському банку.

«Розрахунок за зернові буде провадитися на особовий рахунок, відкритий у відділенні «Промсвязь банку» (м.Мелітополь, вул.Кірова 40). Тобто кожному сільгосптоваровиробнику незалежно від форми власності (ФГ, ТОВ, ЗАТ, ПП, приватник-одноосібник і т.д.) необхідно відкрити рублевий рахунок у відділенні банку! Після відкриття рахунку можна здавати врожай на елеватор», - говориться в тексті повідомлення.

Місцевих фермерів мало того, що загнали у глухий кут, не даючи можливості продати врожай так, як вони це робили зазвичай, самостійно обираючи покупця, так ще й шантажують, що вони не зможуть отримати взагалі нічого, якщо не будуть відкривати рахунок у рублях.

«Будь-які дії по втручанню в господарську діяльність підприємств є незаконними відповідно до діючого законодавства України. В даному випадку, це є економічний тиск російської окупаційної псевдовлади на українські підприємства! Тому вимоги по відкриттю рахунків в рублях у російських банках є нікчемними і  можуть не виконуватися», - розказав «Перевірено. Запоріжжя» адвокат юридичної компанії Дмитро Майстро.

Також окупанти нагадують, що курс гривні до рубля на території Запорізької області для кредитних організацій (банків) встановлено і діє як 1 до 1,5, тобто одна українська гривня дорівнює одному російському рублю п'ятдесяти копійкам. Встановив цей курс навіть не офіційний регулятор у вигляді НБУ чи хоча б банку росії, а взагалі через розпорядження псевдоголови військової адміністрації Запорізької області Євгенія Балицького.

До речі, згідно інформації на сайті «Мінфін», станом на 25 червня 2022 року, коли було видане це «розпорядження», одна українська гривня офіційно  дорівнювала 1,85 рубля. Тобто, при конвертації гривневих залишків на їхніх рахунках у рублі з кожної тисячі гривень «губляться» близько 350 рублів.

«Особи, які начебто є представниками окупаційної влади, не мають жодних владних повноважень на території України.  Відповідно всі  їх вказівки, рішення, розпорядження є нікчемними, не несуть жодних юридичних наслідків для громадян та є такими, що не підлягають виконанню», - пояснює правник Дмитро Майстро.

Цікаво, що сам банк Промсвязьбанк включений у список санкцій США і відключений від системи SWIFT. Це єдиний російський банк, який працює на окупованих територіях Херсонській, Запорізької областей і  півострові Крим. До цього у Мелітополі  намагалися відкрити відділення Міжнародного розрахункового банку (МРБ) з невизнаної Південної Осетії. Це єдина фінустанова, яка   працювала в окупованих з 2014 року частинах Донецької та Луганської областей. В ОРДЛО цей банк виконував функції посередника, який мав коррахунки в російських банках і який давав можливість місцевому бізнесу торгувати з Росією за рублі. У січні 2021 року Центробанк РФ повідомив, що кредитна установа з такою назвою була ліквідована. На окупованій частині України до цього банку люди взагалі не йшли і тому колаборантам прийшлося шукати йому заміну.

Проєкт реалізується ГО "Інститут масової інформації" та 061 і фінансується Фондом Thomson Reuters у межах програми підтримки незалежних ЗМІ в країнах Східного партнерства за підтримки Міністерства закордонних справ і в справах Співдружності націй Великої Британії.