Окупаційна влада на Запоріжжі цього тижня оголосила про початок підготовки до так званого "референдуму" щодо "приєднання" до росії, а вже 10 серпня у прокремлівських ЗМІ та на Telegram-каналах колаборантів з’явилися синхронні новини про те, шо «більша частина мешканців Запорізької області бажає приєднання до росії». «Перевірено. Запоріжжя» розбиралося, що не так з цим опитуванням і чому його можна вважати фейковим.
Так, 10 серпня в Telegram-каналах окупаційної влади «Владимир Рогов» і «Южный Плацдарм» з’явилася інформація про результати опитування мешканців окупованої частини Запорізької області, про їх ставлення щодо приєднання частини регіону до рф.
«Кримський Республіканський інститут політичних та соціологічних досліджень (РІПСД) регулярно проводить дослідження думок мешканців Херсонської та Запорізької областей. У Запорізькій області опитування відбуваються у Мелітополі, Бердянську, Енергодарі, Чернігівці, Токмаку, інших містах і населених пунктах. Більшість мешканців Запорізької області готові взяти участь у голосуванні та підтримують приєднання до Росії», -говориться у дописі в Telegram-каналі Володимира Рогова.
Посилаючись на результати цього опитування і колаборанти, і прокремлівські видання«РИА-Новости»,«Известия»,«Парламентская Газета»,«ТАСС»,«Царьград»,«Вечерняя Москва» и«Красная Весна» стверджують, що у референдумі на Запоріжжі готові взяти участь 77% опитаних жителів, а входження до складу Росії підтримують 82%.
Ми перевірили, наскільки це так. Опитування проводив Республіканський інститут політичних та соціологічних досліджень, який єдиний у 2014 році отримав можливість проводити екзит-поли у Криму під час референдуму. На офіційному сайті цього інституту є обмежена кількість соцдосліджень. Наприклад, в розділі «Архів» ми знайшли лише 4посилання на дослідження 2021-2022 року щодо громадської думки мешканців Севастополя по формуванню культурного кластеру, дослідження проблем інвестиційної привабливості Криму для великих російських компаній і дослідження ринку нерухомості на анексованому півострові.
Нове опитування щодо думки мешканців Запорізької області виглядає досить дивним – в описовій частині не вказано, в який конкретно період часу (написано лише порівняння червень/серпень) і де саме воно проводилося, якою була репрезентативна вибірка, а, найголовніше, як правильно звучали питання в анкеті. В описі опитування вказано лише, що воно проводилося телефоном, взяли у ньому участь 1000 людей, а похибка опитування становить 2,1%.
В Київському міжнародному інституті соціологіїзазначають, що цілковито оцінити, чи професійна фірма займалася опитуванням, можна за такими ознаками: якість вибірки, чи було навчання інтерв’юерів, чи був претест перед дослідженням (невелике дослідження реакції людей на анкету, воно здійснюється, аби мати впевненість, що люди правильно розуміють запитання). Після дослідження проводиться як простий контроль роботи інтерв’юерів, так і складний, логічний контроль. Нарешті, має оцінюватися похибка вибірки і розрахуватися дизайн-ефект.
У текстовому “звіті” щодо опитування РІПСДу наводяться лише узагальнені дані щодо кількості опитаних мешканців регіону, які готові взяти участь у референдумі, скільки з них підтримують входження Запорізької області до складу росії, скільки жителів із їх числа хотіли б залишити Запорізьку область у складі України. Також, судячи з результатів, у людей питали, чи позитивно вони ставляться до отримання російського паспорту і громадянства (питання про негативне ставлення у звіт не включено і, ймовірно, взагалі не задавалося), а також, чи суттєвою вони вважають допомогу неназваних волонтерів.