У Запоріжжі у бібілотеці "Юний читач" відкрилась виставка 10-річного художника Макса Бровченко. Хлопець - аутист, у квітні цього року він з мамою Оксаною дивом вирвались з рідного Бердянська, який перебуває в тимчасовій окупації. З виставкою картин Максима можна ознайомитись у біліотеці до кінця серпня.
За словами Оксани, у Макса, як і у більшості аутистів, є свій спецінтерес. Дитина захоплюється темою космосу. Ба, більше, у 8 років він читав лекції з астрономії для вчителів і… почав писати книгу, в якій описує про безпечний світ аутиста.
Як каже сам Макс, це його гіпотеза, як з’явився аутизм на планеті.
"У людей, які живуть на «планеті А», немає імен, вони телепати, вони ніколи не дивляться в очі один одному. «Планета А» була у сузір’ї Центавра. Там колись жили такі люди, як ми. Вони бачила очима, чули вухами, їли ротом, але конструкція мозку – трішки інша", - додає Макс.
Хлопець захопився творчістю під час першого ковідного локдауну. Спочатку він дивися відео відомого художника Боба Росса, а потім раптово почав писати.
Оксана каже, що і продумати не могла, що захоплення стане настільки серйозним. У той же час вона додає, що у аутистів до спецінтересу з часом може додаватись інший.
"У Макса так і вийшло: до космосу додалось малювання", - говорить жінка.
Макс дуже полюбив дистанційне навчання, бо він - нічний мешканець.
"Бувало таке, що він малює до ранку і я тоді попереджаю вчителя. Ми все наздоженемо, але я творчість його підтримую. Урок можна наздогнати, я пояснюватиму", - каже Оксана.
Коли почалась війна, Макс почав втрачати чутливість.
"Ми часто спускалися до підвалу, газу не було, холодно. Багато людей. Він не мав особистого простору, не мав свободи, не міг вийти на вулицю і подивитися на небо. Він перестав відчувати холод, він перестав їсти. Він схуд з 24 лютого до 1 квітня на 7 кілограмів", - розповідає мама хлопця.
А ще одного разу у Бердянську Макс побачив російських військових. Він підійшов до них та спитав: «Дяді, а коли ви помрете?». Оксана говорить, що їх почали переслідувати і тоді вона вирішила, що треба їхати з міста. Жінка проконсультувалась з лікарями і було вирішено, що Макс має бути введений в сон.
"На одному з блокпостів російський військовий сказав вийти всім чоловікам. Він запитав, а чому Макс спить, я сказала, що у нього аутизм і сказала, що в автобусі їдуть лише діти інваліди. Він запитав, чому він спить. Мені довелось збрехати, я сказала, що важка форма хвороби. Я мала врятувати сина", - згадує жінка.
У Запоріжжі родина живе з 1 квітня.
На виставку до Макса прийшла речниця ДСНС у Запорізькій області Юлія Баришева. Вона познайомились з родиною випадково.
"ДСНС України оголосило всеукраїнський конкурс «Діти герої війни». Ми шукали героїв. Від нашої області наразі два лауреати, в тому числі і Макс Бровченко. Київ їх погодив одразу, як побачив сюжети про них. Перша зустріч відбулась в Макса вдома. Ми на початку липня вперше до нього поїхали. І якось одразу ми знайшли спільну мову. Ще восени він казав, що буде війна. Він прокинувся зранку 24 лютого і сказав, що війна сталася", - розповідає Юлія.
На деяких картинах Макса є "фірмова" позначка - буква А. Не так давно він написав картини "Маріуполь", "Оленівка" та "Харків". "Маріуполь" це перша картина, яку він малював мастихіном та ще й лівою рукою.
Мама хлопця розповідає, що Макс читає новини і знає, що відбувається в країні.
"Через його картини можна читати його думки, я розумію, що відбувається в його світі", - пояснює Оксана.
Мама хлопця каже, якщо з ним потоваришувати, то він буде цінувати це. "Для друга він хоч зірку з неба дістане. Але у той же час, він не пробачає обману", - додає Оксана.
Макс пише картини, які потім виставляє на продаж. Всі гроші він віддає на потреби ЗСУ. Вже назбирав 20 000 гривень. Каже, що хоче аби військові купили тепловізори.
А ще Макс зізнався, що дуже любить, коли його його називають не Максом, а Максимом. Говорить, що звучить лагідно.
12 серпня Максим зустрівся з Президентом України Володимиром Зеленським. Очільник держави вручив художнику полотно з власним автографом і попросив Максима намалювати на ньому перемогу та здійснив його мрію – подарував хлопцеві телескоп. Перемогу Макс вже намалював та навіть оприлюднив фото картини на сторінці у Фейсбуці. На картині - кран, який відбудовує країну, будинок, в якому горить світло та Перемога, яка "йде не зупиняючись, звiльняя всi мiста та села нашої України".