Окупанти продовжують розповсюджувати неправдиві повідомлення про те, що українська влада не дбала про добробут громадян і лише завдяки загарбникам розпочинаються нова епоха з ремонтами і змінами. Цього разу чергова брехня стосувалася доріг в Якимівській громаді, які нібито не ремонтувалися останні 30 років. «Перевірено.Запоріжжя» розбиралося, чому це брехня і звідки взявся асфальтобетонний завод в окупантів.
На каналі окупаційної влади «Южный Плацдарм» 21 липня з’явився допис про те, що завдяки федеральному бюджету рф вперше за 30 років з’являться дороги в Якимівській громаді.
«Ремонт доріг розпочався у селищі Якимівка Запорізької області вперше за останні 30 років. Найближчі плани - відремонтувати 10 вулиць. Матеріали для дорожніх робіт доставляють із місцевого асфальтобетонного заводу, який відновлює роботу. Крім того, бітум постачають із Севастополя. Робітники – місцеві жителі та мешканці Мелітополя. Фінансування робіт здійснюється із федерального бюджету РФ», - йдеться в повідомленні колаборантів.
Те, що в Якимівці не ремонтувалися дороги 30 років, є нахабною брехнею. Згідно даних системи Prozorro, лише в 2021 роцібула відремонтована дорога Т-08-20 “Якимівка-Кирилівка” (41,6 км),дорога Якимівка – Володимирівка, були проведені поточні ремонти ділянкидороги по вул. Першотравнева в с. Шевченко Якимівського району, ремонт ділянки дороги по вул. 40 років Перемоги, вул. Історична, вул. Паркова, вул. Мирна, вул. Ювілейна, вул. Металургів, в селі Чорноземне Якимівського району таремонт ділянки дороги по вул. Шкільна в селі Таврійське Якимівського району.
«В 2020 році були відремонтовані десятки тисяч квадратних метрів доріг. Це стосувалось не тільки ямкового ремонту, грейдерування околиць Якимівки, всіх наших кількох десятків населених пунктів, а й повного асфальтування певних ділянок в різних селах. Із останнього – повністю капітально заасфальтували вулицю в селі Таврійське нашої громади. Щодо коштів, які були витрачені за останній рік, то це близько 7 мільйонів гривень з місцевого бюджету та 5 мільйонів гривень на ремонт доріг загального користування з обласного та державного бюджетів. В 2021 році ми домовились з обласною адміністрацією на виділення коштів на умовах співфінансування. Мова йшла про близько 15 мільйонів гривень на дороги загального користування, селищна рада передбачила в грудні 2021 року на цей 2022 рік близько 10 мільйонів гривень на продовження ремонтів в наших населених пунктах», - розказав “Перевірено. Запоріжжя” голова Якимівської територіальної громади Олександр Правосуд
Посадовець зазначає, що місцева влада підготували план на 5 років по ремонтам доріг і мала його поступово реалізувати, розпочинаючи з околиць населених пунктів. На сьогодні окупанти без будь-якої стратегії показово проводять псевдо ремонт дороги там, де вже є асфальтне покриття.
«За нашими підрахунками, на капітальний ремонт усіх вулиць нам потрібна була б сума в більше, ніж 100 мільйонів гривень. Але плани були і ми розпочали їх реалізовувати в 2021 році. Найголовніше, що ми ремонтували села та починали саме з околиць населеного пункту, бо я не бачу сенсу ремонтувати ту вулицю, яку зараз ремонтують, бо там і так є асфальтне покриття. Причина її ремонту може полягати лише в одному – показати людям, що щось робиться, і для цього взяли найпрохіднішу вулицю Якимівки, де щоп’ятниці збирається ринок, куди приїздять мешканці усієї громади і для цього зробити просто показовий ремонт», - прокоментував дії окупантів Олександр Правосуд.
Щодо анонсованого колаборантами відновлення роботи асфальтобетонного заводу, то насправді мова йде не про стаціонарний завод, а про мобільну установку. Наразі вони використовують для фрезування техніку німецького виробника Wirtgen Group. Така ж дорожня техніка і мобільний асфальтний завод були у підрядної організації, яка займалася проєктом на замовлення норвезької компанія Emergy першого етапу будівництва ВЕС "Зофія" у Запорізькій області.
«По цих конструкціях, що зображені на відео, видно, що це мобільна установка. Такі ж установки робила компанія, яка займалася початком будівництва вітроелектростанції «Зофія». Ось в них був такий асфальтний завод, якщо пам’ять мені не зраджує, то він знаходився на території села Юрівка Володимирівського старостинського округу Якимівської громади», - зазначив голова Акимівської громади.
Ймовірно, окупанти вирішили скористатися технікою приватного підприємства по аналогії зі славнозвіснимвідновленням доріг на викраденій техніці дорожніх організацій в Мелітополі.
Тож твердження про те, що в Якимівці вперше за 30 років проводять ремонт доріг – такий самий фейк, як і відновлення роботи асфальтобетонного заводу.
Проєкт реалізується ГО "Інститут масової інформації" і командою “Перевірено.Запоріжжя” і фінансується Фондом Thomson Reuters у межах програми підтримки незалежних ЗМІ в країнах Східного партнерства за підтримки Міністерства закордонних справ і в справах Співдружності націй Великої Британії.