Окупаційна влада готується до «референдуму» та хоче приєднати Запорізьку область до росії: хто є зрадниками та як вони маніпулюють населенням

24 лютого 2022 року – дата, яка вже увійшла в історію, як день коли росія розпочала масштабне вторгнення до України по всій довжині спільного кордону і з території Білорусі. В росії це назвали «спецоперацією».

Запорізькій області відводиться одна з ключових ролей в цій війні. Перші вибухи мешканці регіону почути близько 5-ї години ранку все того ж 24 лютого. Ворог завдав удару по об’єктам у Мелітополі, Запоріжжі та Бердянську. Вже наступного дня, 25 лютого, у центрі Мелітополя почалася стрілянина. Російські військові дуже швидко окупували місто та захопили будівлі СБУ, податкової, поліції.

Військовий експерт Олег Жданов говорить, що з військової точки зору не можна пояснити, чому ворог без жодного пострілу зайшов в Україну.

«Через три години після початку руху вони вже були в Херсоні. Це не вкладається в жодні військові плани. Відповідь на це питання треба шукати. І робити це треба в Офісі Президента. Президент має створити всі умови, щоб було проведено неупереджене, відкрите слідство і покарання винних, хто розмінував всі підходи і хто дав росії без єдиного пострілу опанувати весь південний схід України. росія буде анексувати території та приєднувати до себе. Для чого? Щоб потім говорити, що це «наша територія і ми будемо її захищати». Бо інакше у військовому плані вони не зможуть утримати території», - говорить Жданов.

Чекати заяв про «приєднання» українських територій до росії довго не довелось.  Окупанти швидко призначили так зване керівництво захоплених міст. «Посади» зайняли діючі депутати, двірники та, навіть, тамада … головним же гауляйтером області став депутат Запорізької обласної ради від «Опозиційного блоку», колишній народний депутат України, що завжди був прихильником «руського миру», категорично відмовлявся говорити українською мовою та публічно не визнавав росію ворогом. Мова йде про Євгена Балицького. Про його так зване «призначення» стало відомо 8 травня. Незадовго до цього, його помічниця – Галина Данильченко – отримала посаду «мера Мелітополя».

У своїх соціальних мережах Балицький несоромлячись  називає українську владу «киевским режимом», українську армію – «бойовиками Зеленського», людей, що ходять з синьо-жовтими прапорами – «нациками».

Хто є окупаційною владою на Запоріжжі

Європейський союз наприкінці липняоголосив список російських юридичних та фізичних осіб, які потрапили під нові санкції ЄС. В цьому списку є представники окупаційної влади із Запорізької області - Євген Балицький, Володимир Рогов та трохи раніше у чорний список Мінфіну СШАпотрапила Галина Данильченко. Саме ця трійця разом зі своїми ставлениками є головними рупорами кремлівських наративів та розповсюджує російську дезінформацію, фейки та маніпуляції на тимчасово окупованих територіях.

Євген Балицький – екс-нардеп, бізнесмен і фанат «руського миру».

Євген Балицький єдиний з усіх колаборантів, що є частиною української політичної еліти і володіє великим бізнесом у рідному Мелітополі. Навчався він на льотчика-інженера в Тамбові. Разом з батьком і братом створив (подекуди вже взяв під свій контроль) низку великих підприємств у місті. До сфери їх впливуналежить: Мелітопольський пивзавод, "Автогідроагрегат", що виробляє запчастини для автомобілей, МЗТГ (завод підшипників) і мелітопольський телеканал "МТВ-плюс".

Політична кар’єра Євгена Балицького розпочалася 24 роки тому.  У 1998 році Євген Балицький впершеобрався депутатом до Запорізької облради. Потім у Мінекономіки керував департаментом з питань євроінтеграції. Вдруге вінстав депутатом облради вже від Партії регіонів. Від цієж партії в 2014 році він отримав мандат вже нардепа Верховної Ради.

Після Революції гідності та втечі керівництва Партії регіонів спершу балотувався як самовисуванець, а потімувійшов в "Опозиційний блок". До російської окупації він був депутатом облради та головою фракції  від цієї ж партії.  В обласній раді Балицький був членов бюджетної комісії і за два дні до вторгненння приймав участь у закритому засіданні в Запорізькій ОВА.

За час свого депутатства Балицький "захищав" російську мову – проводив у Мелітополі громадські слухання, називаючи російську "мовою визволителя". Святкував зі скандалами 9  травня під час російської акції "Бессмертный полк". Підігравав російській пропаганді у питанні Криму: мовляв, кримчани "ушли" від України і не хочуть повертатись через "держпереворот", "бандерівців" і "спалених людей в Одесі".

Його сім’я вже після окупації Криму проживала на полуострові. Старший син мав російське громадянство і вів там бізнес – готельний та ресторанний, а середній навчався у Сімферопольскій медакадемії.

Після окупації Мелітополя Балицький не одразу назвався «головою військово-цивільної адміністрації Запорізької області". 4 березня екс-депутат записав відеозвернення, де повідомив, що більше не несе тепер жодної відповідальності за свій телеканал МТВ-плюс і російський контент на ньому. Водночас він закликав не чинити спротив окупантам.

12 березня 2022-го року Віцепрем’єр-міністр – міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещукповідомила, що Балицький співпрацює з окупантами. Пізніше він сам це підтвердив і закріпив за собою статус так званого «голови тимчасової адміністрації Запорізької області».

8 серпня 2022 року Балицький, як "керівник окупаційної влади в Запорізькій області", підписав розпорядження про підготовку до референдуму щодо приєднання до рф.

Володимир Рогов – шлях від дрібного підприємця до політолога-пропагандиста

Володимир Рогов народився у Запоріжжі. Він був приватним підприємцем, володів місцевим не дуже відомим онлайн-ЗМІ "День Запорожья" та ще декількома сайтами.

Пізніше він доєднався до регіональних проросійських рухів типу «Славянської гвардії», проводив акції «георгіївська стрічка» і якось почав сам себе позиціонувати як «активіст» і «політолог».

За часів Януковича Володимир Рогов, як він сам зазначав, «працював на громадських засадах радником міністра освіти Табачника».

Під час Революції Гідності 2014 року "Гвардія" Роговабула серед організаторів місцевого антимайдану, У квітні 2014, коли Янукович уже втік з країни, запорізькі сепаратисти навіть заявили, що "легітимний" нібито призначив Рогова новим губернатором області. Однак самого "активіста" на той час уже теж не було в Україні.

Після своєї втечі із Запоріжжя став співголовою «Народного фронту Новоросії». Ця організація активно співпрацювала з Російським інститутом стратегічних досліджень (РІСД) - структурним підрозділом адміністрації президента РФ.

Про характер його діяльності як «експерта» та «політолога» свідчать параноїдальні виступи в російських ЗМІ.  Особливо запам’ятався пасаж про нібито наказ школярам Запоріжжя годувати синичок, бо вони «українські», жовто-блакитного забарвлення, і знищувати снігурів, які народжують асоціацію з російським триколором.

Також Рогов неодноразово вигадував собі регалії. В російських медіа його називали іноді, "головою комітету державного будівництва Новоросії", якого насправді не існує. Своїми найкращими друзями Рогов  вважає Володимира Путіна, Дмитра Медведєва, родину Ганді (за власним зізнанням).

З початком захоплення Мелітополя та загалом усього півдня Запорізької області на тимчасово окупованих територіях Рогов знову з'явився в публічному полі, але  вже як «член главного совета военно-гражданской администрации Запорожской области».

Рогов коментує для прокремлівськиз ЗМі та через свій Telegram-канал усе -  плани на "референдум" та "звільнення всієї України", обстріли зі сторони ЗСУ по ЗАЕС, "ультиматуми" Заходу для Зеленського та "біолабораторії" і «логово нацистів».

Галина Данильченко – безпринципна права рука Балицького

Галина Данильченко родом з Мелітопольського району. Закінчила агротехнологічний університет, має економічну освіту.

Починаючи з 90-х років Данильченко працювала у бізнес-структурах родини Балицького. Починала бухгалтером на моторному заводі, потім перейшла на завод підшипників і отримала там посаду директорки підприємства.

Щодо політичної кар’єри, то за часів нардепства Балицького, Данильченко була у списках його помічників. 2015 року її обрали депутатом міськради Мелітополя від партії “Опозиційний блок”, також Данильченко отримала пост секретаря міськради. У 2020 року вона знову отримала депутатський мандат у міськраді Мелітополя від партії “Опозиційний блок”.

Рік тому в Запорізькій обласній раді намагалися призначити керівником КП “Запорізький обласний контактний центр” саме Галину Данильченка. Депутатам пропонували узгодити їй п'ятирічний контракт на цій посаді. Проект рішення було внесено саме від імені голови постійної комісії з питань екології Ігоря Чумаченка на підставі заяви Данильченко.

Разом з Балицьким Данильченко ходила на ходу 9-го травня і "захищала" російську мову.

Захопити владу Данильченко з Балицьким вдалося лише в 2022-му. Данильченко першою проголосила себе «виконуючою обов’язки Мелітопольського міського голови», в той час як законного мера міста викрали. Увесь цей час Данильченко виконувала задачі щодо організації та упорядкування окупаційної влади на території Мелітополя та Мелітопольського району.

Олександр Сауленко – будівельник і недополітик, що обожнює «братній народ»

Олександр Сауленко народився 9 травня 1962 року. До окупації проживав у селі Новопетрівка Бердянського району.

Він закінчив Дніпровський гірничий університет за спеціальністю "будівництво шахт і споруд". У 80-90х працював за фахом у вугільній компанії "Октябрьуголь" на Донеччині.

За даними управління Міністерства юстиції, чоловіка на ім'я Олександра Сауленка зареєстровано в межах Бердянського району від політичної партії «Союз Лівих Сил», яка виступає за «нейтральний статус України».

"Я впевнений, що разом з братнім російським народом нам вдасться налагодити мирне життя", -коментував тоді чоловік.

Про минуле Сауленку відомо небагато. Користувачі в соціальних мережах пишуть, що він виступав за регіоналів. Був певний час на заробітках у Росії.

У 2020 року безуспішно балотувався до сільської ради від партії «За Майбутнє». Останні кілька років є одним із засновників двох фірм «Бердянська керуюча компанія» та «Азов строй партнер».

До 24 лютого 2022 року шукав роботу на посаду інженера з охорони праці, про що вказано в архівах на сайтах з працевлаштування.

Після захоплення Бердянська окупантами Олександр Сауленко став "мером" цього міста. Нині, за даними СБУ, вінпричетний до крадіжки українського зерна. Зокрема, забезпечував його завантаження на російське судно.

 Андрій Сігута – бізнесмен та людина друга Балицького

Сігута народився 5 травня 1979 року в місті Бердянську Запорізької області.

Займав посаду фінансового директору підприємства «Азовтранс», що здійснює перевезення вантажним транспортом.  Також бувкерівником Мелітопольської філії «Азов Трансу». З 2020 по червень 2022 року він був власником приватного підприємства у Мелітопольському районі «Вестра Строй». Директоркоюпідприємства є його дружина Юлія Сігута.

Під час місцевих виборів у 2020 році Сігута бувобраний депутатом Мелітопольської районної ради від партії "Опозиційна платформа - За життя".  Пізніше він заступником голови Мелітопольської районної ради.

Під час військової агресії росії пішов на співпрацю з окупантами та займає посаду "виконуючого обов’язки голови Мелітопольської районної військово-громадської адміністрації". Законного голову райради Сергій Прийму викрали 13 березня ітримали в полоні до 26 квітня. Дружина Приймизверталася до Сігути з проханням допомогти звільнити її чоловіка, але той сказав, що Сергій Прийма був попереджений і він зробив «неправильний вибір» і саме тому опинився у підвалі.

Місцеві ЗМІназивають Сігуту людиною відомого друга Євгена Балицького Сергія Желєва - бізнесмена та почесного консула Болгарії.

11 липня 2022 року у каналах окупантів почали поширювати інформацію, що була здійснена спроба замаху на Андрія Сігуту.  Наразі він продовжує свою діяльність і продукує фейки, що стосується місцевих підприємців, аграріїв та життя на окупованих територіях.

Максим Зубарєв –  амбіційний корумпований депутат, що створює імідж «господарника»

Максим Зубарєв народився 29 квітня 1978 у Мелітополі.  Закінчив Мелітопольський державний педагогічний університет.

Політичну кар’єру почавбудувати з 2006 року. Тоді вперше був обраний депутатом Мелітопольської міськради від Комуністичної партії України. Через два роки став керівником оргвідділу виконкому Мелітопольської міськради при міському голові Дмитру Сичові.

У 2010 році Максим Зубарєв без особливого успіху намагався балотуватися на посаду мера Мелітополя. В цьому ж році він стає заступником директора КП «Чистота»

У 2014 року він активно просував ідею «русской весны» у Мелітополі разом з іншою учасницею антимайдану та сепаратисткою Катериною Уманець

Через рік в 2015 році Максима Зубарєва булозаарештовано під час отримання хабара у 7 тисяч доларів за відкликання проекту рішення сесії міськради.  Відомо, що будучи депутатом від КПУ, Зубарєв у травні 2015 року підготував проект про дострокове припинення повноважень нинішнього нардепа (на той час секретаря ради) Сергія Мінько та проект рішення про виключення останнього зі складу виконкому.

Мелітопольський суд засудив його на 3 роки позбавлення волі, але Зубарєв виграв апеляцію і домігся відправки справи на повторне слухання. Інтереси Зубарєва у суді представляла скандально відома шанувальниця ЛДНР Тетяна Монтян.

Після окупації частини Запорізької області Максим Зубарєв проголосив себе "головою Якимівської селищної ради Мелітопольського району" та почав розповсюджувати фейки про те, що 30 років при українській владі в Якимівці нічого не робилось для добробуту громадян

Окрім Балицького та його  близької «мелітопольської» команди колаборантами також є: у Кирилівці - активістка мелітопольського «Антимайдану», авторка фейку «про сіль» на російському телебаченні і учасниця проросійських мітингів Катерина Уманець, у Василівці – керівниця дитячого театрального гуртка та власниця ТОВ «Гарант Романіченко», що займається технічним обслуговуванням та ремонтом автомобілів Наталя Романіченко, в Енергодарі – екс-депутат від «ОПЗЖ» Андрій Шевчик (після замаху не є публічним) та у Михайливці головою став тамада та весільний ведучий Іван Сушко (тиждень тому він загинув під час підриву особистого авто).

ТОП 10 фейків та маніпуляцій, що використовують окупанти і колаборанти на території Запорізької області

№1 Проведення референдуму щодо входження до складу Росії

Наразі на тимчасово окупованих територіях Запорізької області загарбники активно готуються до проведення псевдореферендуму. Самопроголошений "глава тимчасової адміністрації" окупованої Запорізької області Євген Балицький заявив, що такий «референдум» має відбутись восени. Озвучувалась дата 11 вересня. Наприкінці липня Балицький підписав «наказ» про створення «виборчкому»

«Восени з ініціативи мешканців Запорізької області відбудеться референдум щодо входження нашого регіону до складу Російської Федерації. Нині ми ведемо підготовчу роботу. Причому одразу у кількох площинах, одна з яких – законодавча. Для того, щоб процедура референдуму була прозорою та легітимною з метою захисту виборчих прав громадян, я підписав указ про створення виборчої комісії Запорізької області. Що це означає? По-перше, усі попередні органи, які займалися організацією виборів на території, офіційно припинили своє існування з моменту підписання указу. По-друге, і це найголовніше, сьогодні ми створюємо нову відкриту структуру. Вона формуватиметься із представників громадських організацій, зборів громадян за місцем проживання, роботи чи служби – із найактивніших та небайдужих мешканців регіону», - йдеться у його дописі.

Ця заява, як і багато інших, є маніпулятивною та містить фейкову інформацію. Про це свідчить хоча б той факт, що Балицький називає себе "керівником області", але ж насправді він є самопроголошеним головою видуманої адміністрації області. Очільником Запорізької обласної військової адміністрації наразі є Олександр Старух. Саме він призначений на цю посаду розпорядженням президента України Володимира Зеленського. 

Про фейковість проведення будь-яких референдумів говорить і те, що згідно українського законодавства діючий очільник області не може планувати жодних референдумів. 

"Конституція України, Закон України «Про всеукраїнський референдум», а також Закон України «Про місцеві вибори» забороняють проводити референдуми і вибори в умовах воєнного стану. Частина 1 статті 19 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в умовах воєнного стану регламентує заборону змін Конституції України, проведення виборів, проведення всеукраїнських та місцевих референдумів. Крім того, наразі законодавство взагалі не передбачає проведення місцевих референдумів, тільки всеукраїнський. Слід зазначити, що не можуть бути предметом всеукраїнського референдуму питання, спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету, територіальної цілісності України, створення загрози національній безпеці України, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі (Закон України «Про всеукраїнський референдум»)", - пояснює адвокат, голова Запорізького відділення Асоціації адвокатів України Дмитро Майстро в коментарі 061. 

Навіть якщо припустити, що окупанти проведуть захід, який назвуть «референдумом», то він буде незаконним і не нестиме жодних юридичних наслідків згідно з українським законодавством. 

Ще одним головним моментом незаконності «референдуму» є те, що з тимчасово окупованих територій виїхало понад половини мешканців. Про це регулярно звітують під час прямих телевізійних ефірів міський голови Енергодара, Мелітополя та керівництво Запорізької ОВА. Проте у окупантів «вирішили» і цю проблему – вони завозять людей, які беруть участь у масових заходах, створюючи картинку для російських пропагандистських сюжетів.

№2 Освіта  на окупованих територіях

В тимчасово окупованому Мелітополі окупаційна влада намагаються запустити роботу шкіл на території міста. Проте, як сказав під час брифінгу в Медіацентрі Україна-Укрінформ міський голова Мелітополя Іван Федоров, вони хочуть відкрити 4 школи, до яких намагаються завести вчителів з дальніх регіонів рф.  Наразі відомо, що 500 вчителів проїздять до Мелітополя з рф. Щодо учнів, то через шалений "дефіцит" школярів окупанти лякають батьків, щопозбавлять їх батьківських прав.

"В цьому місті та на інших тимчасово окупованих територіях діє виключно українське законодавство. Будь-яке право інших держав на цих територіях до громадян України застосовуватись не може. Розповідь псевдо-керівників цих територій є ні чим іншим, як тиском і залякуванням громадян України і таким, що не має підсобною жодного юридичного підґрунтя ", - говорить адвокат Дмитро Майстро.

Ще одна маніпуляція стосується кількості шкіл в тимчасово окупованому Мелітополі. Псевдо меркиня Галина Данильченко в своєму Telegram оприлюднено відео, в якому вона говорить, що в Мелітополі буде працювати 21 школа.

«В них будуть навчатися понад 8500 учнів. Найбільша школа по наповненості - 15. Там набрано 8 паралельних класів. Мелітопольські вчителі проходять курсі підвищення кваліфікації в росії. Семінари для педагогів організовані в Євпаторії, Джанкой та Москві”, - йдеться у дописі.

Це неправда. Якповідомив мер Мелітополя Іван Федорів,  в Мелітополі до початку війни було всього 20 шкіл. Крім того, окупанти говорили про їх закриття.  Окупанти самі підтверджували про те, що приміщення 16-ї школи не буде функціонувати, як загальноосвітня школа. Також Федоров нагадав, що в Мелітополі “більше ніж чотири школи зайняті військовими і використовуються як казарми, склади боєприпасів та стоянки для ворожої техніки”.

№3 Дороги, що не ремонтуються

На каналах окупаційної влади з’явилося одразу декілька синхронних дописів про те, що завдяки федеральному бюджету рф вперше за 30 років з’являться дороги в Якимівській громаді.

«Ремонт доріг розпочався у селищі Якимівка Запорізької області вперше за останні 30 років. Найближчі плани - відремонтувати 10 вулиць. Матеріали для дорожніх робіт доставляють із місцевого асфальтобетонного заводу, який відновлює роботу. Крім того, бітум постачають із Севастополя. Робітники – місцеві жителі та мешканці Мелітополя. Фінансування робіт здійснюється із федерального бюджету РФ», - йдеться в повідомленні колаборантів.

Те, що в Якимівці не ремонтувалися дороги 30 років, є брехнею. Згідно даних системи Prozorro, лише в 2021 роцібулавідремонтована дорога Т-08-20 “Якимівка-Кирилівка” (41,6 км),дорога Якимівка – Володимирівка, були проведені поточні ремонти ділянкидороги по вул. Першотравнева в с. Шевченко Якимівського району, ремонт ділянки дороги по вул. 40 років Перемоги, вул. Історична, вул. Паркова, вул. Мирна, вул. Ювілейна, вул. Металургів, в селі Чорноземне Якимівського району таремонт ділянки дороги по вул. Шкільна в селі Таврійське Якимівського району.

«В 2020 році були відремонтовані десятки тисяч квадратних метрів доріг. Це стосувалось не тільки ямкового ремонту, грейдерування околиць Якимівки, всіх наших кількох десятків населених пунктів, а й повного асфальтування певних ділянок в різних селах. Із останнього – повністю капітально заасфальтували вулицю в селі Таврійське нашої громади. Щодо коштів, які були витрачені за останній рік, то це близько 7 мільйонів гривень з місцевого бюджету та 5 мільйонів гривень на ремонт доріг загального користування з обласного та державного бюджетів. В 2021 році ми домовились з обласною адміністрацією на виділення коштів  на умовах співфінансування. Мова йшла про близько 15 мільйонів гривень на дороги загального користування, селищна рада передбачила в грудні 2021 року на цей 2022 рік близько 10 мільйонів гривень на продовження ремонтів в наших населених пунктах», - розказав 061 голова Якимівської територіальної громади Олександр Правосуд

Крім того, для відновлення доріг окупантикористуються викраденою технікою та майном приватних підприємств.

№4 Використання підроблених печаток

Самопроголошений губернатор Запорізької області Євген Балицький час від часу оприлюднює свої “накази” з фейковою печаткою, на якій зображені символи Запорізької області, нахабно вкрадені окупантами у України. Також на ній значиться код ОКПО (російський аналог ЄДРПОУ), який повністю співпадає з ЄДРПОУ Запорізької обласної військової адміністрації. Власне йдеться про те, що колаборантивкрали символи запорізької влади також, як і ідентифікацію. Правда, це тільки підкреслює фейковість влади, до якої себе приписують колаборанти, бо в російських реєстрах юридичних осіб не зареєстрована ані «военно-гражданская администрация Запорожской области», ані будь-яка організація з таким ОКПО.

«Печатки окупантів є фейковими. Вони не мають  під собою ніякого підґрунтя, оскільки в Запорізькій області існує лише одна Запорізька обласна військова адміністрація і вона знаходиться в місті Запоріжжі. Окупанти щосили хочуть показати, що вони існують, що працюють в правовому полі, але росія - це сучасна країна-фейк, яка намагається бути тим, чим вона не є. Для того, аби людям здавалось, що вони (окупаційна влада, - ред.) легітимні  вони намагаються використовувати символи, притаманні тій чи іншій території. Наразі вони взяли герб, який схожий на герб Запорізької області, але зрозуміло, що не існує юридично жодної Запорізької окупаційної адміністрації. Є виключно російська окупаційна армія, яка загарбала території», - розповів директор департаменту культури та інформаційної політики ЗОВА Владислава Мороко.

Він також пояснив, що спочатку окупаційна влада на своїх гербах малювала герб Олександрівська (так називалось Запоріжжя до 1921 року), але та символіка не сприймалась.

“Вони почали мімікрувати, намагатися бути схожими на владу України. Проте їхні печатки і документи не є правовими та не можуть підтвердити жодну  їх дію”, - додав посадовець.

№5 Маніпуляція з соцопитуваннями і громадською думкою

Одразу після початку оголошення підготовки до так званого "референдуму" щодо "приєднання" до росії, у прокремлівських ЗМІ та на Telegram-каналах колаборантів з’явилися однакові новини про те, шо «більша частина мешканців Запорізької області бажає приєднання до росії». 

«Кримський Республіканський інститут політичних та соціологічних досліджень (РІПСД) регулярно проводить дослідження думок мешканців Херсонської та Запорізької областей. У Запорізькій області опитування відбуваються у Мелітополі, Бердянську, Енергодарі, Чернігівці, Токмаку, інших містах і населених пунктах. Більшість мешканців Запорізької області готові взяти участь у голосуванні та підтримують приєднання до Росії», - говориться у дописі в Telegram-каналі Володимира Рогова.

Опитуванняпроводив Республіканський інститут політичних та соціологічних досліджень, який єдиний у 2014 році отримав можливість проводити екзит-поли у Криму під час референдуму.  В описовій частині не вказано, в який конкретно період часу (написано лише порівняння червень/серпень) і де саме воно проводилося, якою була репрезентативна вибірка, а, найголовніше, як правильно звучали питання в анкеті. В описі опитування вказано лише, що воно проводилося телефоном, взяли у ньому участь 1000 людей, а похибка опитування становить 2,1%.

«Це «опитування» не є соціологічним дослідженням. Я вважаю, це виключно пропаганда. Якщо детально розібратися, то у цьому тексті не вказано, що за інститут проводив опитування, немає жодного прізвища. Далі вони вказують вибірку, але немає розподілу за квотами віку та статті. Незрозуміло, як вони могли робити вибірку, якщо була міграція населення - тобто вона вже не є репрезентативною. Також вказано, що вони проводили телефонне опитування, але ж за яким оператором, російським? Не вказаний час опитування, оскільки опитування за телефоном має норму на добу. Немає розподілу хто “за”,  хто “проти”, “утримався” та “відмовився” від відповіді. Який розподіл думки за віковими категоріям, за містами? Тобто усе це свідчить про те, що це не соціологічне дослідження», - розповів 061 голова дослідницького комітету «Соціальне прогнозування» Соціологічної асоціації України», професор Максим Лепський.

Аналогічним є опитуванняпідготовлене «соціальною лабораторією кафедри гуманітарних наук Мелітопольського державного університету ім. Макаренко». Мова йде про вищий навчальний заклад, створений окупантами на базі чотирьох вишів Запорізької області. Ми намагалися знайти звіт з цим опитуванням на сайті Мелітопольського університету, але виявилося, що там немає не лише цього звіту, а й самого  офіційного сайту цього акредитованого росіянами вишу. Це «опитування» також не є професійним, бо немає жодної інформації,  де, коли проводилося це опитування університетом, в який спосіб, хто ці респонденти (їх вік, стать, географічна прив’язка).

№6 Фейкові державні підприємства та низькі тарифи

Окупаційна влада з 19 липня 2022 року на тимчасово окупованій території Запорізької області оголосила про встановлення нових тарифів на послуги з житлово-комунального господарства через розпорядження псевдо-голови Запорізької військово-цивільної адміністрації Євгена Балицького. Для цього створили нове «державне підприємство «Таврія Енерго» для сплати за послуги електропостачання.

«По-перше, це незаконно. У нас українська електроенергія, ми її закуповуємо в ДП «Енергоринок» і надаємо нашим споживачам. Окупанти пишуть якусь маячню про свої фантазійні тарифи. Я впевнений, що вони все одно виведуть реальні ринкові тарифи. Зараз електроенергія постачається з нашої української землі на ту ж нашу українську землю, просто тимчасово окуповану. Хочу закликати усіх наших людей не піддаватись цим маніпуляціям та не надавати їм ніякі кошти», - прокоментував  заступник директора з енергозбуту «Запоріжжяелектропостачання» Костянтин Кучерявий.

Нові тарифи окупантів взагалі не є економічно обґрунтованим. По-перше, ми порівнюємо попередні ціни, що були встановлені Україною, які включали в своєму складі НДС, у окупантів його нема. По-друге, окупаційна влада викрадає електроенергію з української електромережі і користується джерелами постачання і системами постачання води України.

«Тарифи може встановлювати лише ця національна комісія з державного регулювання, як і в «Мелітопольводоканал», «Облводоканал», «Водоканал» Запорізької міскради. Комісія розглядає економічну обґрунтованість, ретельно все перевіряє, там є усі розрахунки на сайті органу ліцензіату.  Електроенергія наша, сплата в цю нову державну організацію є незаконною, бо це будуть чисті крадіжки з боку окупантів. Усі рахунки за електропостачання залишилися тими, що були до війни. По іншим комунальним послугам – водопостачання, водовідведення, то це наші ресурси – вода з свердловин чи Дніпра, що перекачується, і брати плату за її постачання нашому населенню - це також крадіжки. Вони використовують наші надра, техніку, мережі, що є власністю місцевих громад», - прокоментував директор департаменту ЖКГ Запорізької військової адміністрації Віталій Литвиненко.

№7  Хто здійснює обстріли на ЗАЕС

Запорізька атомна станція більше шести місяців перебуває під контролем російських загарбників. Неодноразово повідомлялося про порушення усіх норм ядерної безпеки окупантами, розміщення важкої техніки та вибухівки прямо у машинному залі станції, а з початку серпня почали цілити не тільки біли території ЗАЕС, а вперше прямо по промисловому майданчику. Окупаційна влада через підконтрольні Telegram-канали і прокремлівські ЗМІзвинувачує в обстрілі найбільшої атомної станції Європи ЗСУ.

Запорізька АЕС  - є своєрідним ядром для створення маси маніпуляцій і фейків.  Єдиний оператор «Енергоатом»зазначає, що 18 серпня до Енергодару прибула багаточисельна  пропагандистська знімальна група. Її члени разом з представниками ФСБ рф на території ГК «Аліса» провели спільну нараду. Російські війська ввечері цього ж дня 18 серпняпочали мінометний обстріл промзони АЕС. Причому стріляли із найближчих околиць Енергодару (звук між пострілом і вибухом становив 1–3 секунд, отже відстань – від одного до трьох кілометрів).

«Подконтрольные Киеву вооруженные формирования в ночное время нанесли три удара с использованием ударных беспилотников по Энергодару». «по Энергодару нанесён удар дронами-камикадзе».. Заповідомленням Енергоатому, російські окупанти здійснювали обстріли у напрямку навчально-тренувального центру станції. Обстріли здійснювалися з двох місць – автовокзалу та скидного каналу: у першому випадку між ударами було 1,5 секунди, а в другому – удар лунав через три секунди, що означає: обстріли велися не більше, аніж за 3 км від місця влучень.

Окрема тема - історія про «обломки британской ракеты “Brimstone», яку нібито українська армія  запустила по місту Енергодар. Насправді відео, яке демонструється  в тг-каналах, було зняте 14 серпня. Тоді, саме російські військовізнову обстріляли Енергодар, є загиблий та поранений. Наявність «британської» ракети в дописах колаборантів  є частиною пропаганди щодо постачань Україні зброї, аби показати «як західна зброя знищує мирних мешканців» - окрема мета російської пропаганди.

№8 Зерно та врожай

За словами Олега Жданова, все, що окупанти захоплюють, вони грабують та все матеріально-технічне устаткування вони вивозять до рф. Так було з Херсоном і так є на тимчасово окупованих територіях Запорізької області.

Одна з головних крадіжок, яку вчинили окупанти – зерно.

Як поясняв в одному з прямих ефірів під час національного телемарафону новин міський голова Мелітополя Іван Федоров, до повномасштабної війни, стандартний збір урожаю на території області був понад 5 млн тонн. На сьогоднішній день на тимчасово окупованій частині області стандартний збір - 4 млн тонн.

Для організації процесу вивезення зерна окупантами було створено так звану «ГУК» (рос. – Государственная унитарная компания). Її діяльність безпосередньо контролює колаборант Євген Балицький.

В Міністерстві оборони України поясняли, що для створення дієвої інфраструктури вивезення зерна, колаборанти «націоналізували» (захопили) припортовий елеватор підприємства «Нова хортиця» у Бердянську, завантажувальний комплекс підприємства «Аскет Шиппінг» у порту Бердянськ, елеватори підприємств «Кернел», «Оптімус» та інших зернотрейдерів.

«ГУК» встановила закупівельні ціни на сільгосппродукцію: пшениця фуражна – 6000,00 рос.руб., пшениця продовольча – 9000,00 рос.руб., ячмінь – 7000,00 рос.руб. за 1 тону. Зерно вивозять морем, залізничним та автомобільним транспортом. Про що самі окупанти звітували у своїх Телеграм-каналах. 

Але в реальності вартість зерна виявилась не такою. 19 липня в ефірі телеканалу "Фрідом" міський голова Мелітополя Іван Федоров зазначив, що врожай скуповують по 50 доларів за тону. Фермерів, які не згодні віддавати зерно, викрадають.

"Чотири дні тому був затриманий і посаджений у полон один із старожилів фермерства Мелітопольського району, який поїхав відстоювати свою позицію, говорячи про те, що по 50 доларів продавати врожай він не може, бо це вдвічі нижче за собівартість. Закінчилася дана дискусія тим, що його та його водія посадили в полон, а людині понад 70 років", - сказав Федоров.

Нині Балицький заявляє, що збиральну кампанію зернових культур у Запорізькій області практично завершено.

«Досягнули прогнозованої цифри врожаю 1.5 млн тонн зернових. Попереду чекає збирання соняшника та осіння сівба», - заявив він.

«Математика» вийшла не зовсім прозора. Більше того, окупанти брешуть про спалені внаслідок обстрілів поля з врожаєм, знищені елеватори.

«На підконтрольній Україні території Запорізької області пожежі, які виникли через ворожі обстріли, знищили майже 240 га хлібних ланів. Це тільки та статистика (дані на початок серпня – ред.), яку рятувальники змогли зібрати на території підконтрольній Україні. Майже 70% області ми не можемо контролювати і облік пожеж не можемо проводити", - коментує керівниця пресслужби ДСНС у Запорізькій області Юлія Баришева.

№9 Лікарі, що втекли

Окупаційна влада Кирилівки у соцмережахрозповідає про те, що у курортному селищі на берегу Азовського моря склалася катастрофічна ситуація з медициною – сімейні лікарі первинної ланки виїхали з громади, а ті, що залишилися, – відмовляються надавати медичні послуги населенню. Саме тому на допомогу покликали військових лікарів з рф, які буквально врятували маленьке селище і усіх пацієнтів.

В Telegram-каналі окупаційної влади «Южный Плацдарм» вийшов допис з відеосюжетом про те, як російські лікарі з міноборони розгорнули мобільний госпіталь у Кирилівці, щоб надавати допомогу жителям, які її потребують. В ньому псевдоголова військово-цивільної адміністрації Кирилівки Катерина Уманець розповідає, як військові лікарі з рф фактично врятували від неминучої смерті жителів Кирилівки, яких кинули напризволяще місцеві лікарі.

Також у відеосюжеті представниця військової бригади лікарів розповідає, що їй дуже шкода людей, бо місцева медицина тут раніше була уся платна.

«Наші сімейні лікарі працюють, як і раніше. Вони обслуговують те населення, що залишилось, а це близько 50-60%. Наскільки мені відомо, то до громади завезли військових лікарів і вони розказують про те, що наші цивільні лікарі усіх покинули. Це неправда. Про платну медицину це також не відповідає дійсності. У нас діє програма медичних гарантій від держави, також на медицину виділялися кошти з місцевого бюджету», - зазначає в коментарі для 061 законно обраний голова Кирилівської селищної ради Іван Малеєв.

Директорка місцевої "Амбулаторії загальної практики сімейної медицини" Ірина Мохур запевняє, що абсолютно всі лікарі залишилися на місцях і виконують свою роботу.

«Лікарі нікуди не поділися, всі вони працюють від України. У нашій установі 4 лікаря – три лікаря загальної практики і один лікар-педіатр. Ми працюємо з НСЗУ і уся медична допомога надавалася безкоштовно. Там, де амбулаторна допомога, то, звичайно, що ліки купували в аптеці за власний кошт, але всі необхідні обстеження – загальний аналіз крові, сечі, цукор і усе те, що передбачалося програмою, людям надавали безкоштовно. У нас діяла програма «Доступні ліки», була підтримка від місцевої влади для осіб з інвалідністю і забезпечення їх медикаментами, для пацієнтів з цукровим діабетом ліки надавали безкоштовно», - каже Ірина Мохур.

Керівниця сімейної амбулаторії згадує, що навіть під час бойових дій, в Кирилівці онкохворі отримували необхідні медичні препарати з аптеки за кошти місцевого бюджету до останнього, поки комунальна аптека мали ці ліки в наявності. Це ж стосується надання інсуліну для хворих на цукровий діабет.

№10 Фейки про нацистів

Провідна лінія пропаганди із початку війни — «нацисти ховаються за спинами мирних мешканців, звідси і смерті цивільних». На Telegram-каналі Володимира Рогова кожне третє повідомлення присвячено цим «нацистам» - тут є і про «прагнення зграї наркоманів та нацистів створити гуманітарну катастрофу на звільнених територіях постукраїнського простору», і про те, що  «зграя нацистів, яка займається ядерним тероризмом, зробить все, щоб зірвати візит МАГАТЕ» і про те, що «бойовики Зеленського вкотре спробували порушити мирне життя звільненого від нацистів міста».

Абсурд з нацистами дійшов до того, шо після обстрілу промислового підприємства у Запоріжжі, колаборант Володимир Рогов, який називає себе «Головним членом окупаційної адміністрації Запорізької області», заявив, шо удар був здвйснений, не по заводу, де постраждали люди, а по галіційським нацистам.

Спеціально для 061 доктор історичних наук, професор кафедри новітньої історії України Запорізького національного університету Федір Турченко розтлумачив, хто ж такі ці нацисти і чи є (або був) у Запоріжжі осередок «галіційських нацистів».

«Нацизм – це скорочене слово від двох слів – націонал-соціалізм. Це офіційна ідеологія і практика гітлерівської Німеччини. Ключове – піднесення однієї нації над іншими. Важливо зазначити, що націонал-соціалізм - це ідеологія лише тоталітарних режимів. Характерні риси – одна ідеологія, один вождь, культ внутрішнього та зовнішнього ворога, з якими постійно треба боротися, а також надідея – вони покладають зусилля за світову ідею. У Гітлера – це створення «Тисячолітного рейху». Давайте просто зараз порівняємо Україну і Росію за цими рисами. Беззаперечно у Росії зараз один «вождь», там одна партія (інші або заборонені або не мають впливу), зовнішній ворог – НАТО і Захід, внутрішні вороги – повсюди. Зараз в число зовнішніх ворогів потрапила і Україна, яка колись, за їх ідеєю, була частиною «руського миру», потім ніби була «відколота» коварним Заходом і з цього і розпочалася війна. Щодо України – у нас немає однієї ідеології і це факт – у нас на двох українців три ідеології, «вожді» у нас змінюються постійно, а щодо зовнішнього ворогу, то ми ж до останнього думали, що ворогів немає, свого часу розпустили армію і заявили, що ми «нейтральні».  І, звичайно, Україна нікому не хоче нав’язати вічну ідею – нікого не чіпаємо і ви лише не чіпайте нас», - зазначив Федір Турченко.

Історик також вказує, що не існує такого терміну, як «галіційські нацисти», який використовує Рогов і історію з нацистами в України вигадали, щоб підтримати ідею руського миру».

«Немає і ніколи не було такого терміну. Це не науковий, це ніякий термін. Галіційські нацисти – це маячня, яка може використовуватися в контексті загальної ідеології руського миру.  Вони побудували собі таку ілюзорну картинку, що є «руські люди», які включають основну частину, 99% запорожців, а також є так звана «київська хунта», яку контролює Захід через галіційських чи західноукраїнських націоналістів. Вони вважають, що борються зі схибленнями західного світу, а усі ті, хто так чи інакше виступають чи не згодні з цим, - вписують до «нацистів», -зазначив Федір Турченко.

Поки окупаційна влада займається пропагандою, на фронті тривають бої. Військовий експерт Сергій Грабськийзаявляє, південний напрямок без перебільщення є визначним та стратегічним.

«Якщо противник проривається в сторону Кривого Рогу, то він отримує напрямок на Запоріжжя. Логічно передбачити удар противника вже з лівого берега Дніпра з Запорізької області в напрямку Запоріжжя, намагаючись захопити місто, отримавши додаткові можливості для переміщення військ та сил на правий берез Дніпра. А це створить напругу для міста Дніпро», - говорить експерт.

Матеріал створений в межах проекту Fight For Facts!, який фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ). Погляди, висловлені в цих публікаціях, належать незалежним авторам і не обов’язково відображають погляди BMZ.