На ЗАЕС залишається 1500 працівників, які не підписали контракти з росенергоатомом

На Запорізькій АЕС перебуває близько 1500 людей, які постійно працюють на станції і які залишились вірними Україні.

Про ситуацію на тимчасово окупованій Запорізькій АЕС і заходи, яких вживає Енергоатом для підтримки ядерної та радіаційної безпеки станції, розповів президент Компанії Петро Котін в ефірі національного телемарафону «Єдині новини».

Котін нагадав, що з 4 березня 2022 року станція знаходиться в окупації. З вересня минулого року станція не працює взагалі. 

"Велика деградація по всім системам і параметрам. Якщо ми говоримо про ядерну та радіаційну безпеку, про організаційні заходи щодо підтримки цієї безпеки, то всі вони порушені фактично на сьогодні. На станції панують представники росенергоатому, які тиснуть на персонал, щоб він підписував контракти з ними на перехід з Енергоатому до роенергоатому. Фактично вони змусили 2700 людей підписати контракти, але на станції перебуває близько 1500 людей, які постійно працюють на станції і які вірні Україні, патріоти і вони отримують зарплату від України", - сказав він. 

За інформацією, яку отримує Енергоатом, окупанти проводили декілька тренувань по дуже швидкому виїзду із станції. 

"Росенергоатом проводив такі тренування. Це добрий знак, що вони в принципі збираються це робити (евакуюватись - прим.ред). Для нас важливо зробити якомога швидше деокупацію станції", - додав Котін. 

Керівник Енергоатому зазначив, що персонал ЗАЕС знаходиться у дуже важкому стані. Якщо окупанти вивезуть, як заявляють, 3100 людей, які підписали контракти, то там буде відчуватись нестача персоналу для поточної експлуатації станції. Саме тому Україна зараз готує команди (вони працюватимуть вахтовими методом), які зможуть заїхати на станцію на перший період.

"Поки будуть працювати наші військові по розмінуванню станції, вони зможуть підтримувати безпеку експлуатації станції. Мова йде про підтримування станції в тому стані, в якому вона зараз знаходиться. Персонал потрібен щоби підтримувати станцію", - сказав він. 

Він нагадав, що станція замінована, периметр станції замінований, станція поділена на окремі зони, заміновані підходи, проходи і все інше. Тож, військові мають все розмінувати і дати можливість туди зайти фахівцям. 

Котін додав, що в цілому в Енергодарі знаходиться 6500 працівників, які просто там залишились і сидять по домівках.

"Ми продовжуємо їм платити зарплату, вони не допущені рашистами, бо відкрито заявляють про свою вірність Україні", - додав він.

Зараз в зміну на станції працює близько 100 людей, яких возять трьома автобусами. За нормальних умов там мінімум має бути 180 людей. Проте, враховуючи той факт, що енергоблоки не працюють, такої кількості людей вистачає.

В Енергоатомі говорять, що ситуація погіршується і якщо ворог вивезе той персонал, який переманити на свій бік, то там потрібно буде терміново вживати заходи.