Департаменту культури і туризму Запорізької міської ради отримав грант від Українського культурного фонду на створення порталу архітектурного модернізму прифронтових і тимчасово окупованих регіонів України під назвою "Крихка спадщина".
Про це стало відомо під час презентації проєкту в Туристичному інформаційному центрі, передає 061.
Виконувати проєкт спеціалісти департаменту культури будуть в партнерстві з Веймарським інститутом історії та теорії архітектури і міського планування «Баугауз» та науковою архітектурно-будівельною бібліотекою ім. В. Г. Заболотного.
На електронному порталі та в архітектурному альбомі-каталозі збираються представити об’єкти модерністської архітектури кінця 1950-1980 років на Півдні та Сході України.
«Ми намагаємося сформувати новий канон архітектурного модернізму, бо до цього часу, на жаль, у більшості уявлення про українську модерністську архітектуру стосувалося Києва, Львова та інших культурних центрів. Насправді найбільша забудова цього періоду належить півдню та сходу України, який загубився у сучасних історико-архітектурних студіях. Ми хочемо провести культурну «деокупацію» тимчасово окупованих регіонів – Криму, Донецької та Луганської області. Ми хочемо показати, що це зовсім не пострадянська спадщина, а українська спадщина з визначними інтернаціональними зв’язками. До останнього ми бачили експлуатацію «руським миром» спадщини модернізму на кримському півострові, ми маємо протидіяти цьому уявленню. Це складна тема, пов’язана з ідентичністю регіонів», - розповів куратор проєкту, головний спеціаліст відділу мистецтв та навчально-просвітницької роботи департаменту культури Павло Кравчук.
Дослідники зазначають, що у Запоріжжі є багато взірців модерністської архітектури, які невідомі широкому загалу. Дуже важливо розказати містянам про це, щоб не втратити те, що збереглося до наших часів.
«Ми маємо зафіксувати цінність об’єктів. У тому числі нині зруйнований палац культури в Гуляйполі. Як його будуть відновлювати? Чи замислювався хтось, що це пам’ятка модернізму? Ми знайшли первинні проєктні матеріали, цифровізували їх і зробимо до них відкритий доступ, щоб при відновлюванні змогли керуватися цим первинним рішенням. Тоді і люди зможуть розуміти, що дійсно триває процес відновлення, врахована цінність міського простору та об'єктів», - зазначив Павло Кравчук.
Запорізька урбаністка Наталя Лобач каже, що надважливо знати і те, хто саме з архітекторів стояв за створенням цієї чи іншої будівлі.
«Мені здається в психології є такий термін «привласнювання», коли в тебе ніби щось є, а ти від цього дистанціюєшся, бо викликає певні асоціації і здається що це не твоє. Це відбувається з модерністською спадщиною в архітектурі, в мистецтві... Ніби це все радянське і ми про нього не згадуємо. Коли ми говоримо про те, що необхідно прибрати все радянське, необхідно зважати на те, хто робив цю спадщину. А це були і запорізькі люди – архітектори та архітекторки. У нас є чудова споруда «Лахті», яку робили творці з Запоріжжя, вона на той момент була абсолютно сучасна, перегукувалась з тим, що робив архітектор Німеєр на всесвітній виставці. Надважливо говорити про архітектурну спадщину і згадувати, що це робили наші архітектори», - наголошує запорізька урбаністка, дизайнерка Наталя Лобач
В альбом-каталог «Крихка Спадщина» зможе увійти щонайменше 200 об’єктів архітектурного модернізму, а сам електронний портал буде постійно наповнюватись, що дозволить вивчити, зберегти та популяризувати культурну спадщину.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, що науковці зі Швеції допомагають колегам із Запоріжжя врятувати козацькі кораблі.
Підписуйтесь на наш канал в Telegram, щоб не пропустити важливі новини міста та області.