Два з кожних трьох фейків, які розповсюджували телеграм-канали колаборантів і окупантів в Запорізькій області, стосувалися дій української армії та діяльності російських військ на тимчасово окупованих територіях. Ця тема залишається в топі повідомлень, які тиражують в проросійських телеграм-каналах і пропагандистських російських медіа. Цього тижня значна частина усіх дописів про українську армія була присвячена новій порції обстрілів Токмаку, Енергодару та інших тимчасово окупованих українських міст, а також публікацій щодо вироків в російських судах для «азовців». Кількість недостовірної інформації саме про ЗСУ збільшилася з 26% до 31%. Однак цей показник не перевищує кількість фейків про українську армію, які публікувались у вересня. Ще 16% фейків стосувалися діяльності російської армії щодо прицільних влучань. На фейки з соціальної тематики та міжнародні відносини припало також загалом 22% недостовірної інформації. Збільшилася кількість фейків щодо дискредитації України – до 13%, а з мовним питанням - до 6% дописів в телеграм-каналах колаборантів і окупантів відповідно. Економіка, освіта, мобілізація (до російської армії) сумарно склали 3% дописів, які містили недостовірну інформацію.
За минулий тиждень, з 13 по 17 листопада 2023 року майже не змінилася і картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Цього тижня лідером з маніпуляцій став телеграм-канал колаборанта та осільника громадського руху «Мы вместе с Россией» Володимира Рогова з 29% маніпулятивних дописів. На другому місті стабільно залишається телеграм-канал «Энергодар Сегодня» з 25% неправдивих публікацій. Третю позицію займає призначений Кремлем так званий «голова» окупованої частини Запорізької області Євгена Балицького. На його однойменному каналі було зафіксовано 21% маніпуляцій від загальної кількості контенту. Канал «Токмак Сегодня» цього тижня опублікував 17% дописів, які містили маніпуляції. У “Запорожского Вестника” було опубліковано 14% дописів з маніпуляціями. У “Днепрорудный Актуально і “Бердянск Актуально ” мали по 6% маніпулятивних твердженнь.
Найбільше ж фейків цього тижня продукував телеграм-канал «Владимир Рогов» – 15% всіх дописів були фейковими. У «Энергодар Сегодня» було зафіксовано 13% дописів-фейків, «Токмак Сегодня» - 10%. Замикає пятірку основних фейкометів телеграм-канал “Запорожский Вестник”з 9% фейків в телеграм-каналі та «Бердянск Актуально» з 3%.
Всього ж в телеграм-каналах було виявлено 66 маніпуляцій (або 10% від загальної кількості дописів в усіх проаналізованих телеграм-каналах) і 32 фейки (5% від загальної кількості дописів в телеграм-каналах). У порівнянні з минулим тижнем кількість фейків та маніпуляцій трохи зменшилася. Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області
На Запоріжжі представники окупаційної влади вигадали фейк про закупівлю посадовцями вишиванок
Представники окупаційної влади, аби вчергове дискредитувати Україну вигадали історію про закупівлю в системі «Prozorro» чоловічих вишиванок на 153 тисячі гривень. Ми перевірили, чи правдивою є ця закупівля.
Так, в телеграм-каналі представників окупаційної влади «Запорожский Вестник» 16 листопада з’явився допис, щодо закупівлі вишиванок у Бершадському районі на Вінниччині.
«В Бершадском районе чиновникам срочно понадобились вышиванки в огромном количестве. Неизвестно, есть ли под них столько мужчин, учитывая тотальную могилизацию, но местные власти решили потратить на этот продукт национализма сразу 150 000 грн. Пока в разных областях Украины проходят митинги из-за нецелевого расходования бюджетных средств (вместо расходов на армию), чиновники продолжают «нагреваться» на бюджете. Понимают, что этой вакханалии осталось недолго, пытаются надышаться перед смертью», - зазначається в дописі.
На підтвердження цього пропагандисти виклали скріншот закупівлі з системи «Prozorro», де можна побачити окрім предмету, суми та дати закупівлю, її електронний номер. Саме за цим електронним номером - UA-2023-09-26-009522-a, ми вирішили перевірити специфікацію закупівлі в електронній системі і побачили, що за цим номером відділ освіти та спорту Бершадської міської ради насправді закуповував… кабель для підключення побутової техніки загальною вартістю всього в 375 гривень! Номер контактної особи, дата оголошення про закупівлю та все інше абсолютно ідентично.
Отже російські пропагандисти просто прифотошопили вишиванки і необхідну суму, щоб зманіпулювати громадською думкою.
Медіа окупантів розповсюджують фейки про арешти у Запоріжжі за прослуховування російського шансону
Представники окупаційної влади вчергове намагаються маніпулювати темою мови і на цей раз стверджують, що у Запоріжжі поліція розпочала арештовувати тих, хто не виконує мораторій на публічне використання російськомовного культурного продукту. Ми вирішили розібратися чи так це насправді.
Так, 17 листопада, телеграм-канал окупаційної влади «Запорожский Вестник» розшарив скріншот нібито з телеграм-каналу Національної поліції щодо затримання чоловіків, які слухали російський шансон.
«И вот появились первые «преступники». Уже немолодые люди спокойно слушали в машине русский шансон. Так уж получилось, что украинского шансона в природе не существует, а бритоголовая молодость сформировала вкусы на всю оставшуюся жизнь. Слова песни «Отсижу за чужие грехи» в исполнении группы Бутырка оказались пророческими, ведь пацаны не виноваты, что на Украине можно сесть за песню», - підписали вони свій допис.