До Запоріжжя приїхав легендарний пес Патрон, який допоміг саперам знищити десятки тисяч ворожих снарядів, - ФОТО

Пес-сапер, якого українці знають, як “Пес Патрон”, приїхав до Запоріжжя. На цьому тижні талісман чернігівських піротехніків ДСНС України працює в нашому місті, точніше за його участі рятувальники проводять для дітей уроки з протимінної безпеки та створюють спеціальний посібник.

“Патрон” народився 20 липня 2019 року у Чернігові. Популярність здобув після початку повномасштабної війни. Саме пес “Патрон” є офіційним символом Міжнародного координаційного центру з питань гуманітарного розмінування, який сформованого при Міністерстві внутрішніх справ. Крім того, він єдина поки що собака, яка має титул «Пес Доброї Волі» від UNICEF. Власником чотирилапого є керівник піротехнічної групи управління ДСНС України у Чернігівській області Михайло Ільєв. До Запоріжжя пухнастий сапер приїхав під наглядом речниці обласного управління ДСНС України в Чернігівській області Ірини Щукіної.

“Частина Запорізької області зараз під окупацією, частина - під постійним вогнем. Ворог мінує все, в тому числі і дитячі іграшки та речі. І діти - це та верства населення, яка вразлива і їм потрібно розповідати про небезпеку. Тому ми зараз працюємо у Запоріжжі, відвідуємо школи, розповідаємо дітям про вибухонебезпечні предмети та як діяти у разі їх виявлення”, - почала розмову пані Ірина.

До Запоріжжя приїхав легендарний пес Патрон, який допоміг саперам знищити десятки тисяч ворожих снарядів, - ФОТО , фото-1

За даними ГУ ДСНС України в Запорізькій області, з початку повномасштабного вторгнення у результаті необережного поводження з вибухонебезпечними предметами (в Україні) загинуло 5 дітей; 43 дитини отримали поранення, серед яких 2 – у Запорізькій області.

“Потреба в чотирилапих саперах була завжди, але наша держава не мала такої змоги і не мала такої потреби до повномасштабного вторгнення. Інші країни вже давно використовували собак для розмінування. Собака може відчути там, де не може зреагувати людина. Людина може знайти там, де не знайде собака. Це тандем, який не змінний і я гадаю, що це і далі треба розвивати, бо територія нашої країни сильно замінована”, - каже Ірина.

“Патрону” 4 роки, він важить близько 5 кг (що важливо, адже саме завдяки своїй невеликій вазі та розмірам собаку “не відчувають” вибухові снаряди). “Патрон” на службі кожного дня. З початку повномасштабного вторгнення він перебуває в бойовому чергуванні 24/7 та разом з піротехніками Чернігівського гарнізону залучається на розмінування, а також бере участь у розмінуванні деокупованих територій Донецької, Харківської, Миколаївських областей”, - пояснює Щукіна.

Саме на території Чернігівської області фахівцями (в тому числі і завдяки “Патрону” та за його участі) виявлено, вивезено і знищено більше 60 тысяч вибухонебезпечних предметів.

“В нашій службі ніколи не рахується виклик на розмінування, як робота якогось одного рятувальника. Це командна робота”, - пояснила речниця обласного управління ДСНС та додала, що коли ворог намагався прорватися через Чернігівщину в бік Києва, то атакував область з усього озброєння, яке має.

“По нас працювала авіація, артилерія, РСЗВ. По нас працювало все. Ворог щільно засипає снарядами території України і це не один і не десятки. Розмінування - це велика кількість підриві кожен і це накладає відбиток на здоров'я тих, хто виконує це роботу. Кожен піротехнік отримує контузії, адже у кожної професії є свої професійні захворювання”, - каже співрозмовниця.

В ДСНС пояснюють, що раніше в Україні не було стільки замінованих територій, скільки є нині. Сапери працювали здебільшого з наслідками Другої світової війни та мали справу із снарядами, які пролежали під землею чи водою багато десятків років.

“Зараз у нас є території, де замінований кожен квадратний метр. Допомога тварин дуже потрібна. Якщо в кожному підрозділі буде підготовлена собака, то хлопцям саперам буде легше. Ще раз овторюс: тварина здатна відчути те, що не може відчути людина”, - сказала Ірина Шукіна.

Навчити собаку знаходити вибухонебезпечні предмети - накладна робота. Пес “Патрон” почав активно працювати разом с фахівцями ДСНС, коли йому було 1,5 роки. Кожного дня він, як і звичайні фахівці, вивчає щось нове та вдосконалює свої навички.

Нині пес “Патрон” не єдина собака, яка служить в лавах ДСНС та залучається до розмінування.

В ДСНС кажуть, що саме завдяки “Патрону” багато інформації про Україну та агресію Росії доходить до європейських країн.

“Він став, таким собі провідником між країнами. Він “розповідає” про роботу рятувальників, саперів”, - говорить Ірина.

У Запоріжжі, в одній із шкіл за участю “Патрона” відбувся урок з протимінної безпеки для дітей, а також пройшов захід, під час якого благодійний фонд “Мама плюс я” разом з дітьми-сиротами, дітьми з інвалідністю та ВПО працювали над створенням посібника з протимінної безпеки.

“Посібники, які ми створимо, будуть поширюватись серед різних дітей, які будуть вчити протимінну безпеку. Сьогодні діти створювали ілюстрації до цього посібника. Ми сподіваємось, що з початку наступного року ці посібники вже будуть надруковані і їх буде використовувати в профілактичній роботі ДСНС. Він універсальний і працюватиме по всій Україні”, - додала комунікаційниця фонду Ксенія Вербицька.

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.