Ворожа армія продовжує знищувати унікальні історичні об'єкти, обстрілюючи населені пункти Запорізької області.
На своїй сторінці у Фейсбуці голова Асоціації національних меншин Запорізької області Науфаль Хамдані написав, що внаслідок чергової атаки було зруйнувано історичні будівлі єврейської школи та синагоги у Новозлатополі (Запорізька область).
“Будівля побудови кінця 19 ст. використовувалася і як синагога. Також зруйновано будівлю ще однієї єврейської школи поруч, яка побудована у 20-х роках. Від пам'яток залишилися зовнішні стіни, які теж пошкоджені”, - написав він.
Ці будівлі були дуже цінними для єврейської громади не лише регіону, а й всієї України.
“Це культові споруди, якими євреї опікувались, куди приїжджали. Це знакові місця пам'яті єврейської колонії і одні з небагатьох уцілілих споруд у колоніях, бо в ті часи хати були переважно глинобитні, а от школи та синагоги були кам’яними”, - розповів в коментарі 061 історик, голова громадської організації "Гуляйпільські старожитності" Сергій Звілінський.
Він намагається врятувати українську історію на прифронтових громадах: збирає документи, оцифровує.
“Памʼяток архітектури та історії не було в колишньому Гуляйпільському районі. В нинішньому Пологівському районі вони є. Тобто, статусу архітектурної чи історичної спадщини вони не мають, але вони є історичними об'єктами. Ще до повномасштабної війни вони не були взяти на облік, бо це довга процедура, профільне міністерство це питання гальмувало і цим ніхто не займався. Якщо зупинитись на термінології, то це історичні об'єкти, але без статусу пам'ятка. Раніше були історико-архітектурні словники області і вони туди були внесені, як об'єкти історичної спадщини. Це як кургани, яких в нас багато і половина з яких не взята на облік. Це ж не значить, що вони не цінні. Цінні. Просто все чекало свого часу для взяття на облік”, - говорить фахівець.
Отже, колишня єврейська синагога ще у 1923 році радянською владою була передана під сільський клуб та школу. У 1943 році ці будівлі зазнали руйнувань під час відходу німецько-фашистських військ. Згідно даних з відкритих джерел, у тодішній синагозі тоді постраждав переважно дах, школа ж зазнала серйозніших руйнувань, але її пізніше відновили місцеві мешканці.
У 1964 році школа відновила роботу.
“До школи було прибудовано інші корпуси і вона, відповідно, збільшилась та розширилась. А синагогу перетворили на клуб і добудували стіни (але сама “коробка” була збережена в первинному, унікальному вигляді), - говорить Сергій Звілінський
Зараз будівля має ось такий вигляд: