Цього тижня на каналах окупантів побільшало маніпуляцій, які стосувалися успішної ліквідації військових цілей силами російської армії, «терактам» у Белгороді та транзиту терористів через Україну в країни ЄС. Крім того, окупанти брехали про мобілізацію, та про чисельність обмінених полонених зі сторони України, виправдовували удари по цивільним об’єктам в різних містах України та брехали про крадіжку з музею Шухевича.
Кожен третій фейк, або 31% від загальної кількості дописів, які розповсюджували телеграм-канали колаборантів і окупантів в Запорізькій області, стосувався дій російської армії – в готелі в Харкові була військова база, яку успішно знешкодили; ФСБ продовжує виявляти диверсантів та українських агентів; росіяни успішно наступають по всім фронтам та досягають усіх міфічних цілей. Демонізація ЗСУ також продовжує залишатися в топі повідомлень, які тиражують в проросійських телеграм-каналах і пропагандистських російських медіа. І хоча загалом кількість фейків про ЗСУ цього тижня знизилася, українська армія і її дії залишаються базовим подразником агрегатора маячні для окупантів.
Разом з тим, цього тижня помітно побільшало фейків, пов'язаних з тим, що західні країни ненавидять Україну та українців - 15% дописів колаборантів і окупантів містили недостовірну інформацію саме з цієї тематики. Також високий показник брехні стосувався знецінення України та дискредитації її, як незалежної держави, а також просування ідеології Росії – по 9% фейків відповідно. Інші теми, в яких брехали колаборанти і окупанти, мали досить низький відсоток: по 2-7% фейків було про економіку, соціалку та територіальну цілісність.
За тиждень з 23 по 27 довтня 2023 року, майже не змінилася картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Цього тижня лідером з маніпуляцій продовжує залишатися телеграм-канал колаборанта, голови громадського руху «Мы – вместе с Россией» Володимира Рогова з 39% маніпуляцій від загальної кількості контенту. Канал окупаційного губернатора Євгена Балицького цього тижня опублікував 25% дописів, які містили маніпуляції. В окупаційному каналі «Запорожский Вестник» 24% з усіх дописів містили маніпуляції.
Продовжують залишатися маніпуляторами і телеграм-канали “Токмак Сегодня” (23% дописів були маніпулятивними), “Энергодар Сегодня” (20% маніпуляцій від загальної кількості дописів) і “Бердянск Актуально» (12%).
Найбільше ж фейків цього тижня продукував телеграм-канал “Владимир Рогов ”- він збрехав в 17% своїх дописів, з суттєвою різницею поступився “Токмак Сегодня ” з 12% фейків, та «Бердянск Актуально» 9% дописів з фейками, “ Днепрорудный Сегодня” - 8%.
Фейк зі сфабрикованими данними YouTube про те, що українці нібито не слухають вітчизняних музикантів
Окупаційний телеграм-канал «Бердянск. Актуально» 2 січня опублікував допис, в якому стверджується, що за даними британського музичного журналу «New Musical Express» статистикаYouTube Music в Україні демонструє, що в п’ятірку найпопулярніших виконавців увійшли саме російські виконавці.
«YouTube Music опубликовал статистику прослушиваний по всему миру. Журнал New Musical Express нашёл очень интересный факт. Самыми популярными музыкантами на Украине оказались русские исполнители. По итогам года YouTube Music на Украине в 2023 году чаще всего слушали русскую музыку создавали контент под российских исполнителей. В топ 5: 1. Баста2. Аигел3. Катя Лель4. Инстасамка Человек года Тейлор Свифт для украинцев стала только 5-той», - зазначається в дописі.
І це неправда. На сайті New Musical Express насправді немає ні статті, ні дослідження стосовно трендів YouTube Music в Україні, а також не вдалося знайти нічого схожого і на сторінках медіа у соціальних мережах.
Пошук у Google за скріншотом знайшов ймовірне джерело допису – інший російський пропагандистський Telegram-канал “sheyhtamir1974”.
Всупереч російським вигадкам, власна статистика YouTube за 2023 рік показала, що українці надають перевагу українським артистам.
Українськомовні виконавці домінували в усіх тижневих чартах YouTube в Україні у 2023 році.
«Люди набагато менше слухають російськомовну музику і вважають за краще вибирати українську пісню. Ця тенденція триває з 2014 року», — розповів музичний журналіст Юліан Новак нідерландському сайту новинNOS Nieuws у липні 2022 року.
Повномасштабне вторгнення в Україну у 2022 році лише посилило ці тенденції.
За даними Apple Music, російські виконавці майже повністю зникли з топ-10 в Україні, Казахстані, Киргизстані та Литві з початку повномасштабної війни в Україні.
Окупаційна влада на Запоріжжі розповсюджує фейк про обмін військовополоненими
Представники окупаційної влади у Запорізькій області поширюють інформацію про те, що в межах обміну полоненими, який відбувся 3 січня, Україні вдалося повернути з полону тільки 173 людей в обмін на 248 росіян.
Так, колаборант, що йменує себе головою загальноросійського громадського руху «Мы вместе с Россией» та очільником комісії з питань «суверенітету, патріотичних проектів та підтримки ветеранів громадської палати РФ Володимир Рогов на однойменному телеграм-каналі поширив допис щодо обміну полоненими, стверджуючи, що нібито додатково рф отримала 75 військових за пʼятьох командирів оборони Азовсталі, які влітку повернулися в Україну з Туреччини
«Обмен пленными был произведён на Белгородском направлении, 248 россиян обменяли на 173 пленных ВСУшников.Такие цифры не случайны, русских воинов значительно больше, так как 8 месяцев назад они должны были вернуться в Россию взамен пятерых боевиков "Азова". Тогда представители режима Зеленского по своей природной тупости решили "кинуть" и не отдать 75 россиян, получив пятерых "азовцев", таким образом все обмены встали. При этом украинские информационные помойки рассказывали, что "обмены не проводят русские"», - зазначив Рогов.
І це – фейк. Насправді ж в Україну повернулися 230 людей, серед яких: 130 військовослужбовців, 55 нацгвардійців, 38 прикордонників, 1 поліціянт і 6 цивільних.
Центр стратегічних комунікацій пояснює, що про повернення з полону саме такої кількості українських бійців повідомив глава держави й інші структури, які були причетні до обміну.
«Російська пропаганда цією брехнею намагається викликати недовіру до української влади та нав'язати думку, що українській владі "начхати на долі полонених". Подібні вигадки розповсюджуються кремлем щоразу, коли йдеться про обмін полоненими», — зазначили в СтраКомі.
Представник українського координаційного штабу поводження з військовополоненими Петро Яценко заявив 17 листопада, що Росія ввела заморозку обміну військовополоненими влітку 2023 року з невстановлених причин. За останні кілька тижнів сталося кілька інцидентів, коли російські війська явно порушили Женевську конвенцію про поводження з військовополоненими, у тому числі використовували колишніх українських полонених як живий щит».
Нагадаємо, що Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими зазначав, що обмін, який відбувся 3 січня, став найбільшим за кількістю повернутих захисників. Серед звільнених 230 українців та українок були, зокрема: 130 представників Збройних сил України. Серед них 14 із тероборони та 14 — із Військово-морських сил; 55 нацгвардійців; 38 прикордонників; 1 поліціянт; 6 цивільних, які були незаконно позбавлені волі. Також додому повернулися, зокрема, семеро захисників острова Зміїний, музикант військового оркестру, військовослужбовиця ЗСУ, яку росіяни позбавили волі під час перебування в декретній відпустці, і нацгвардійці, які потрапили в полон, виконуючи свої обов’язки на ЧАЕС.
Загарбники поширюють на окупованій території Запорізької області маніпуляції про удари РФ виключно по військовим об'єктам
На цьому тижні представники окупаційної влади у Запорізькій області активно поширювали заяви президента РФ щодо «терористичних» ударів ЗСУ.
Так, зрадник із Запоріжжя, що очолює комісію з питань «суверенітету, патріотичних проектів та підтримки ветеранів громадської палати РФ Володимир Рогов на однойменному телеграм-каналі зробив маніпулятивний допис з цитатами президента Росії під час зустрічі з пораненими військовослужбовцями у Підмосков’ї.
«Путин об обстреле Белгорода: То что произошло в Белгороде — это террористический акт.Мы конечно можем ударить по площадям и в Киеве, и в любом другом городе, я понимаю, у меня всё кипит, но что, нам нужно ударить по мирным? Нет, мы бьём по военным объектам, так и будем делать», - зазначається в дописі.
Це класична маніпуляція, адже російська армія неодноразово обстрілювала мирні міста по всій Україні. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій країні. Крім того, російська армія щодня б’є по прифронтових містах та селах, в тому числі у Запорізькій області, звичайною артилерією, яка теж не є високоточною зброєю, і в результаті постійно гинуть мирні жителі.
Усього із 24 лютого 2022 року по 24 вересня 2023 року ООН зафіксувала в Україні щонайменше 10 тисяч випадків загибелі цивільних людей, понад 560 з яких становили діти, а також більше ніж 18 500 випадків поранення цивільних, повідомила 21 листопада Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні.
“Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.”