Дії української армії залишаються в топі повідомлень з фейками і маніпуляціями, які тиражують колаборанти і окупанти в телеграм-каналах окупованої частини Запорізької області і пропагандистських російських медіа.
Минулого тижня значна частина повідомлень про українську армію була присвячена темі мобілізації, а саме розширенню повноважень ТЦК, масовій істерії та обмеженню готівки через новий закон щодо мобілізації, евакуації мирного населення нібито через обстріли ЗСУ,а також відправку Мінобороною жінок «на убой». У порівнянні з попереднім тижнем, кількість недостовірної інформації саме про ЗСУ збільшилася з 31% до 39%.
В телеграм-каналах тимчасово окупованих територій області педалювалися дописи про роботу виборчого штабу Володимира Путіна, а також поширювалися цинічні заяви зі сторони російського МЗС щодо «загрози глобальному миру та безпеці» через удари США та Британії по Ємену, в той час як РФ щодня вчиняє військові злочини на території України.
Ще 18% фейків стосувались вкрай переможних дій та операцій російської армії, ще по 9% фейків припали на мобілізацію, економіку та підтримку західних партнерів. На фейки з соціальної тематики, знецінення України, освіту, територіальну цілісність і інше припало всього 15% дописів.
Значна частина фейків та маніпуляцій присвячена атакам ЗСУ на тимчасово окупованих територіях. Аби деморалізувати воїнів та населення окупанти використовують тактику з «вкидами» нічим не підкріплених цифр про численні втрати української армії, визначені домовленості про перемир’я на умовах Росії, знищену техніку та полон українських воїнів.
За минулий тиждень, з 8 по 12 січня трохи змінилася і картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Цього тижня лідером з маніпуляцій продовжує залишатися телеграм-канал колаборанта, голови громадського руху «Мы – вместе с Россией» Володимира Рогова з 23% маніпуляцій від загальної кількості. На другому та третьому місці опинилися канал «Запорожский Вестник» та «Днепрорудный Сегодня» з показниками маніпуляцій в 16% та 14% відповідно. “Типичная Акимовка ” та «Токмак Сегодня» мали маніпулятивні твердження в 13% своъх дописыв
Найбільше ж фейків цього тижня знову продукував телеграм-канал колаборанта, блогера та голови громадського руху «Мы – вместе с Россией» Володимира Рогова - 8% дописів містили недостовірну інформацію. На другому місці – «Токмак Сегодня» з 7% фейків. В топі фейкометів стабільно залишається і телеграм-канал так званого губернатора тимчасово окупованої території Запорізької області Євгена Балицького» з 6% недостовірної інформації.
Всього ж в телеграм-каналах було виявлено 91 маніпуляцію (або 13% від загальної кількості дописів в усіх проаналізованих телеграм-каналах) і 33 фейки (5% від загальної кількості дописів в телеграм-каналах). У порівнянні з минулим тижнем кількість маніпуляцій, як і кількість фейків збільшилася. Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області.
Фейки щодо появи написів про відсутність овочів в німецтких супермаркетах через Зеленського
Представники окупаційної влади підхопили «вкид» російської пропаганди зі світлинами нібито з німецького супермаркету, де на пустих прилавках з'явився напис про Зеленського та Шольца.
Так, окупаційний телеграмм-канал «Бердянск. Актуально» 9 січня опублікував сумнівний допис наступного змісту:
«Все овощи съели Шольц и Зеленский»Из-за забастовки фермеров в Германии начали пропадать с прилавков овощи.Местные кажется догадались в чём причина», - написав телеграм-канали.
Аналогічні дописи з’явилися і інших про кремлівських телеграм-каналах «Московский Комсомолец», «Логика Маркова», «Царьград» та інших. Найперший пост з’явився в телеграм-каналі «Гагаузкая республика» на 32 тисячі підписників, проте там не було згадки про супермаркет
В німецькому сегменті твіттер взагалі не існує жодного поста на цю тему, як і в німецьких медіа. Єдиний хто публікував це – російський паблік, що випускається німецькою з назвою «Pravda. De», який в якості джерела фото посилається на черговий пропагандиський телеграмм-канал «denazi_UA», який так само публікує фото неназваного супермаркету без будь-якого підтвердження.