Шведський литовець аби литовський швед - так про себе говорить найвідоміший волонтер Литви, керівник Міжнародного благодійного фонду «Blue/Yellow» Йонас Охман.
Йонас народився у Швеції, свого часу служив у шведській армії (розвідці), нині мешкає у Вільнюсі. Він журналіст, аналітик, перекладач, документаліст, кінорежисер, зняв чимало фільмів про історію Литви. Але в 2014 році він залишив кінорежусуру і заснував фонд допомоги українським військовим, що має назву «Blue/Yellow».
На сьогодні, це найпотужніша фондова організація в Литві, яка має прямий зв'язок майже з усіма підрозділами ЗСУ, ТрО, СБУ, Нацгвардії.
Йонас дуже часто буває в Україні, але журналісти 061 мали можливість поспілкуватись з волонтером в його офісі у Вільнюсі.
На стіні в одній з кімнат в очі одразу кидається купа подяк і грамот від українських бійців та волонтерів, а ще - багато шевронів. В одному з кутів - залишки снарядів, привезені ним з фронтових полів.
Волонтер вивчив українську мову, говорить з акцентом, але з гордістю та щиро вважає українців - сильним народом.
“Коли я побачив “зелених чоловічків” в Криму, то одразу зрозумів, що це - війна. Вже тоді було зрозуміло, що на цьому вони не зупиняться і далі буде. Я служив в шведській розвідці і розумію деякі речі. Я поважаю та люблю українців і розумію, що коли сусід - агресор, то це важко”, - говорить Йонас.
В його фонді працює кілька сотень людей. За час свого існування фонд зібрав для потреб ЗСУ більше 65 мільйонів євро.
“Пам’ятаю, що в перші дні повномасштабної війни ми зібрали 3 млн євро. Ми постійно проводимо різні акції”, - говорить він.
І дійсно, на своїй сторінці у соцмережах Йонас то збирає гроші на радари ППО, то на комплекти “безпечний солдат” (персональна антидронова система, прилади нічного бачення).
Фонд постійно передає на передову транспорт, дрони, бронежилети, міношукачі, тепловізори, оптику, шоломи, тактичну медицину, та багато іншого.
Волонтер згадав, як був в Ізюмі одразу після деокупації. Говорить, що був вражений побаченим.
“Я не розумію, який сенс було то все робити (росіянам). Ізюм - це українське місто”, - говорить волонтер.
Як виявилось, в перший день повномасштабного вторгнення Йонас був у Запоріжжі, в готелі. За ці два роки він не раз був на фронті, на Запорізькому напрямку. Зізнається, ситуація складна. В розмові додає, що не останню роль в цьому зіграло і те, що в області виявилось чимало колаборантів.
“Тим, хто за росію, немає місця в Україні… все дуже просто”, - каже він.
Йонас має позивний - “Панда”, отримав його ще в 2014 року, коли був у Дебальцевому. Він часто возить із собою іграшкового ведмедика, який є талісманом фонду.
Волонтер не любить робити прогнози, але каже, що на його думку, війна буде довгою та складною, проте литовський народ готовий підтримувати українців.
“Майбутнє України - це майбутнє Європи. Ми всі маємо думати, а що буде далі”, - говорить він.