Кількість маніпуляцій в телеграм-каналах минулого тижня знову зросла, після підведення підсумків так званих «виборів» в РФ та пошук «українського сліду» під час нападу на Крокус Сіті Хол.
На перше місце за тиждень вийшло просування ідеології Росії стосовно підсумків голосування на окупованих територіях, французькі війська в Україні та намагання перекинути відповідальність на українські спецслужби за теракт в Підмосков’ї. Ця тема отримала загалом 26% неправдивих повідомлень від загальної кількості фейків.
На друге місце з 22% перемістилася неправдива риторика про ЗСУ – обстріли окупованих міст, рекордні втрати живої сили за останні три місяці на полі бою, повальне знищення всіх іноземних найманців, звернення в ООН стосовно «нелюдських атак на мирних громадян та міста РФ, що координуються НАТО» та багато іншого. Збройні сили України на каналах окупантів і колаборантів продовжують демонізувати, українських військовослужбовців називають не інакше як «бойовики Зеленського», «Збройні формування України», «українські терористи», «карателі», «нацисти».
Окрема велика кількість фейків та маніпуляцій стосувалася 10-ї річниці приєднання Криму до Росії та перспектив захоплених територій, які іменують «новими регіонами» чи «Новоросією». Так як путінська влада обожнює символічні жести, то саме в цей період розпочали піар-кампанію щодо «відновення» дороги між Бердянськом, Маріуполем та Кримом.
За період моніторингу з 18 по 22 березня майже не змінилася і картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Цього тижня лідером з маніпуляцій став окупаційний телеграм-канал «Энергодар Сегодня» з 29% маніпуляцій від загальної кількості. На другомі місці однойменний телеграм-канал колаборанта-блогера, що отримав посаду очільника комісії з питань «суверенітету, патріотичних проектів та підтримки ветеранів громадської палати РФ» Володимира Рогова з 28% маніпуляцій. На третьому місці канал «Токмак Сегодня» з 27% дописів з недостовірною інформацією. Продовжували продукувати маніпуляції в кожному четвертому матеріалі канал «Евгений Балицкий», а в кожному п'ятому матеріалі – «Администрация города Мелитополь».
Абсолютним лідером з фейків цього тижня став телеграм-канал «Запорожский Вестник» з 22% фейкових постів. На другому місці опинився телеграм-канал колаборанта «Володимира Рогова» з 15% фейків щодо просування ідеології росії, а також ЗСУ, мобілізації, діяльності російської армії та соціальної тематики. Телеграм-канал «Токмак Сегодня» та «Энергодар Сегодня» опублікували на своїх каналах по 14% фейків. Ще 7% фейків припали на канал «Бердянск Актуально». Однойменний телеграм-канал зрадника та окупаційного губернатора Евгения Балицкого опублікував 6% фейків.
Всього ж телеграм-каналах було виявлено 97 маніпуляцій (або 18%) і 50 фейків (10%) від загальної кількості дописів в телеграм-каналах), це на 2% більще, ніж минулого тижня. Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області.
Маніпуляції щодо ураження танку Abrams росіянами за 5 днів
Найулюбленіша тема маніпуляцій для російської пропаганди – створення міфів про те, як росіяни створюють щось нове на противагу західному світу і «перемагають» передові світові держави. Цього разу вони вирішили вбити одразу двох зайців – продемонструвати свою перевагу над американцями та поглумитися над українською армією, яка «втрачає» на полі бою всю ту не багаточисельну західну техніку, яку отримала.
Так, 22 березня телеграм-канал «Токмак Сегодня» опублікував саркастичний допис щодо знищення в Україні американського танку Abrams.
«50 лет американцы разрабатывали, усовершенствовали и рекламировали свой танк Abrams, чтобы он считался лучшим в мире. 5 дней понадобилось русским, чтобы развеять этот миф», - зазначив телеграм-канал в своєму пості.
Російські збройні сили 26 лютого 2024 року справді уразили американський Abrams M1A1 на донецькому напрямку. Це підтверджують українські, російські та західні джерела. Судячи з опублікованих кадрів, ймовірно, росіяни використали для цього протитанкову керовану ракету (ПТКР) або FPV-безпілотник, проте танк не зазнав серйозних ушкоджень.Ці танки незважаючи на всі їх переваги вразливі перед FPV-дронами, адже безпілотники можуть вражати саме там, де Abrams мають найтоншу броню — у верхній частині та вздовж боків. Пізніше Міноборони РФ повідомили, що в березні пошкодило ще три танки Abrams, проте підтвердження цьому немає.
Все подальше формулювання будується на класичній маніпуляції. Адже офіційно повідомлялося, що Сполучені Штати передали 31 танк Abrams M1A1 SA і вони потрапили на озброєння України 25 вересня 2023 року. Тобто, з моменту ураження Abrams пройшло 5 місяців, а не 5 днів.
На розробку найпершої модифікації Abrams знадобилося американській компанії Chrysler Defense, Inc 9 років. Виробництво моделі M1A1 розпочалося у 1985 та тривало до 1992 року.
Раніше повідомлялося, що американські танки Abrams M1, які перебувають на озброєнні українських сил, оснастили комплектами динамічного захисту M19 Abrams Reactive Armor Tiles (ARAT-1). Вона має надати до 500-550 мм додаткового захисту проти кумулятивних боєприпасів.
У Запорізькій області окупанти зманіпулювали намальованим результатом в 92% за Путіна
Минулого тижня на окупаційних телеграм-каналах та в медіа продовжили транслювати маніпулятивні дописи щодо шаленої підтримки мешканців окупованих територій Запорізької області Володимира Путіна під час президентських псевдо виборів.
Так, телеграм-канал «Запорожский Вестник» 19 березня опублікував допис про те, що Запорізька область потрапила до топ-10 регіонів РФ з найбільшою підтримкою Путіна на виборах.
«Запорожская область за Президента: Наш регион вошёл в десятку субъектов с наибольшей поддержкой Владимира Путина. По итогам обработки 100% протоколов в целом по стране он набрал 87,28% на выборах президента РФ, а в Запорожской области – 92,83%. По данным ЦИК России, более 76 млн россиян проголосовали за действующего главу государства. Это рекордный показатель!», - написав «Запорожский Вестник».