У Запорізькій обласній лікарні провели подвійну трансплантацію нирки від матері до доньки

У Запорізькій області близько 400-500 пацієнтів знаходяться в листі очікування та потребують пересадки нирок, ще близько 250 людей з цирозом терміново потребують пересадки печінки і до 60 людей чекають на нове серце.  Унікальні операції з трансплантації проводять в Запорізькій обласній клінічній лікарні за 30 км від лінії фронту. Лікарі наголошують на тому, що, на жаль, частина пацієнтів, що потребують трансплантації, помирає на етапі очікування, а родинне чи посмертне донорство здатне врятувати життя.

Запоріжжя – єдине місто на південному сході, де продовжують виконувати надважливі операції по трансплантації. За 32 роки роботи в обласній клінічній лікарні виконали понад 650 трансплантацій. Лише в цьому році провели 8 пересадок нирок, трансплантацію серця та мультиорганний донорський забір. Пересадка органів цьогоріч включена до Програми медичних гарантій, тому її вартість у лікарні гарантовано покриває держава і ці затрати не лягають на плечі пацієнтів.

Вчора, 7 листопада, трансплантаційна команда ЗОКБ провела подвійну трансплантацію нирки від матері до доньок. Так, батьки14-річної дівчинки звернулися до лікарів, оскільки вже не було куди підключати апарат «штучної нирки», без якого дівчина-підліток не може жити. Медики на консультації сказали, що є можливість зберегти життя дитині через пересадку нирки, на що одразу погодилася її мати. Ще одна 25-річна жінка звернулася зі скаргами на те, що їй все важче вдається переносити гемодіаліз. Її мати також погодилася надати свою нирку і подовжити їй життя.

«Сама операція вона складається з двох частин – нефректомія, тобто видалення нирки у донора, в нашому випадку у матері, та пересадка її реципієнту. Триває операція близько 2-3 годин разом з урахуванням всіх складових, що позволяють обробити та підготувати нирку для подальшої пересадки, анестезеологічне забезпечення. В цій трансплантації приймає участь велика команда спеціалістів - хірурги, трансплантологи, анестезіологи, реаніматологи, імунологічна лабораторія, середній та молодший медичний персонал. Дві трансплантації з 8 ранку у нас зайняли близько 4 годин з невеликою перервою для того, щоб підготувати наступну операційну та інструментарій для подальшої трансплантації», - розказує завідувач відділення трансплантації та нефрології Євген Гайдарджі.

Після операції стан прооперованих задовільний. Всі вони перебувають у свідомості та раді, що все пройшло добре.

«Виконання трансплантації базується на багаторічному досвіді. Та лікарня, в якій є трансплантація автоматично підтягує до високого рівня інші проміжні служби, такі як: анестезіологія, реанімація, лабораторія, забезпечення медичними препаратами/розхідними матеріалами. Це дає поштовх для розвитку багатьох підрозділів лікарні. Попередній досвід, історичний досвід надбання тих фахівців, які розпочинали і подовжували реальну роботу, сьогодні збережений, він конвертований в нові команди, нових людей і надбання. На сьогодні ми можемо з вами констатувати, що незважаючи на те, що відбувається за вікном, йде динамічний процес розвитку. Це не тільки виражається в тому, що ви можете спостерігати трансплантацію сьогодні, а й підвищення суттєвого рівня компетенції і технологічного забезпечення цього процесу», - коментує головний лікар ЗОКБ Ігор Шишка.

Представники Запорізької обласної влади зазначають про те, що центр трансплантації в обласній лікарні є сильним і має всі шанси для подальшого розвитку, проте складнощі виникають з інвестиціями міжнародних партнерів через наближеність до лінії фронту.

«Єдиний центр трансплантології на сьогодні у нас знаходиться в обласній клінічній лікарні. Інший навряд чи сьогодні з’явиться, да і не має в цьому необхідності. Наша мета – максимально розвивати цей центр. Я вважаю, що є на сьогодні стримуючий фактор у вигляді 30 км зони від лінії фронту. Це стримуючий фактор не для мене, а здебільшого для наших міжнародних партнерів. Для розширення можливостей трансплантації нам потрібні інвестиції. Мова йде про інвестиції у реконструкцію нашого операційного корпусу, придбання нового обладнання, покращення матеріально-технічної бази. Жоден бюджет Запоріжжя, Запорізької області не здатен покрити ці видатки. Сьогодні спілкуючись з нашими міжнародними партнерами, на жаль, ми часто чуємо про заборону фінансування в закладах, які настільки наближені до лінії фронту. Я очікую, що поштовх розвитку трансплантології він буде одразу після нашої перемоги. Не дивлячи на всі перепони, наші лікарі, руйнуючи стереотипи, роблять надважливе саме тут. Запорізька обласна клінічна лікарня чітко заробила свою позицію на мапі трансплантології у нашій державі», - зазначив голова ЗОВА Іван Федоров.