В соцмережах представників окупаційної влади поширився ролик: нібито художник Микита Кушнір, який мешкає у Польщі, добровільно ампутував собі ногу, щоб зібрати кошти для української армії.
Відео з логотипом каналу Euronews було опубліковано в окупаційному Telegram-каналі «Токмак Сьогодні» наприкінці вересня.
"Украинский художник Никита Кушнир, бежавший от мобилизации в Польшу, провел ампутацию здоровой ноги ниже колена, чтобы собрать на помощь ВСУ миллион евро (на самом деле украсть, но сейчас не об этом). По итогу, Кушнир сумел собрать только 3.000 евро. Квинтэссенция украинства, я считаю", - написав "Токмак Сегодня".
У відеоролику йдеться про те, що український художник Микита Кушнір став першою в Польщі людиною, яка пройшла через добровільну ампутацію кінцівки. Кушнір нібито страждає на синдром порушення цілісності сприйняття власного тіла. Це психічний розлад, при якому фізично здорові люди відчувають непереборне бажання здобути інвалідність — як правило, втратити одну або кілька кінцівок. Завдяки цьому недугу, стверджують у ролику, Кушніру вдалося отримати дозвіл на ампутацію. Користуючись нагодою, художник хотів зібрати €1 млн на підтримку поранених бійців ЗСУ, але за допомогою стріму та благодійних заходів йому вдалося залучити не більше €3000.
Синдром порушення цілісності сприйняття власного тіла (BIID) є існуючою, але досить рідкісною патологією. Зазвичай нечисленні зафіксовані випадки ампутації здорових кінцівок людям з BIID викликають бурхливе обговорення як у пресі, так і у професійній спільноті (а також скандали та звинувачення у порушенні лікарської етики). Найбільш відомий приклад — дві операції, які виконав той самий хірург в одній і тій же шотландській лікарні в 1997 і 1999 роках (тоді це викликало міжнародну дискусію про етичність процедури), а нещодавній — ампутація двох пальців пацієнту з цим синдромом у Канаді. Якби в наші дні в Польщі справді відбулася подібна операція, вона теж стала б предметом обговорення якщо не в широких колах, то принаймні серед медиків. Однак ні на польських ресурсах новин, ні в англомовних новинах ми не виявило жодної інформації про ампутацію ноги в українського художника. Єдине польськомовне видання, де розповідалося про імовірний вчинок Кушніра, — проросійський сайт News-pravda.com. Там цю новину було опубліковано з посиланням на російськомовний Telegram-канал Neinsider.
У вірусному ролику, що складається виключно зі стокових відеозаписів, не показано обличчя Кушніра і не наводяться якісь деталі з його біографії. Нам не вдалося знайти в соцмережах акаунти українського художника, який живе в Польщі, з таким ім'ям. Ми також не змогли виявити сліди стрімов, під час яких, як стверджується у відео, Кушнір збирав гроші на ЗСУ.
Ми дослідили верифіковані акаунти Euronews у Instagram, TikTok, X та Facebook, а також офіційний сайт телеканалу та його профіль на YouTube. На цих ресурсах немає ролика про акцію, влаштовану українським художником.
Таким чином, телеканал Euronews не публікував відео про українського художника, який ампутував собі ногу заради збору пожертв на користь ЗСУ. Про цю історію не розповідали авторитетні польські та міжнародні видання, а вперше ролик, що має ознаки фальсифікації, з'явився у прокремлівському Telegram-каналі, що раніше неодноразово розповсюджував дезінформацію.