Найбільше фейків в телеграм-каналах колаборантів Запорізької області стосувалися звинувачень ЗСУ у обстрілах окупованих міст та селищ, виправдання ударів зс рф по житловій забудові, поширення історії про загрози на ЗАЕС через пошкодження трансформаторів, розповіді про «перемоги» російських сил над диверсантами, залучення дітей до військово-патріотичних рухів на ТОТ та судилища над українськими полоненими військовими.
При цьому побільшало недостовірної інформації в контексті антиукраїнської риторики та територіальної цілісності після того, як пропаганда почала піарити проєкт «про мужність і відвагу російських воїнів», який націлений на виправдання захоплення українських територій.
Загалом, минулого тижня 27% усіх фейків були присвячені ЗСУ та знеціненню української армії. В телеграм-каналах тимчасово окупованих територій області педалювалися дописи про затримання «пособників» українського режиму, збирання коштів українсько-канадським конгресом для позову з метою зупинки публікації списку 900 нацистських військових злочинців, а також маніпулювали на темі утисків російської мови та російськомовних громадян в Україні. Ще по 16% фейків стосувалися просування ідеології Росії та діяльності російської армії. На фейки про економіку припало 12% дописів, а на соціальну тематику ще 5% дописів. Колаборанти продовжили маніпулювати темою Запорізької АЕС та готувати підґрунтя для чергової атаки, при цьому педалюючи тему українських провокацій для ядерної безпеки. Окрім цього, в телеграм-каналах окупаційної влади поширювали дезінформацію про розкішне життя українських можновладців та тотальні зміни на краще на окупованих територіях.
За тиждень, з 16 по 20 вересня трохи змінилася і картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Минулого тижня лідером з маніпуляцій став телеграм-канал окупаційного губернатора з 36% недостовірної інформації. Друге місце посів окупаційний телеграм-канал «Токмак Сегодня» з 17% маніпуляцій, а третє місце належить каналу «Администрация Города Мелитополь» з 15% маніпуляцій від загальної кількості. Схожа ситуація і на однойменному каналі так званого очільника комісії з питань «суверенітету, патріотичних проектів та підтримки ветеранів громадської палати РФ Володимира Рогова. Тут ми зафіксували 14% публікацій, що покликані вводити в оману населення тимчасово окупованих територій Запорізької області за її межами. “Запорожский вестник” минулого тижня опублікувала 10% дописів, які містили маніпуляції, а «Наш Энергодар» обмежився 9%.
Найбільше ж фейків цього тижня продукував також телеграм-канал “Владимир Рогов” (11%). В топі фейкометів стабільно залишається і телеграм-канал «Токмак Сегодня» - цього тижня він також опублікував 8% фейків. Третю позицію з 4% фейків посідає “Запорожский Вестник”, а на четвертому місці опинився «Бердянск Актуально» з 3% фейків.
Всього ж в телеграм-каналах було виявлено 45 маніпуляцій (або 11% від загальної кількості дописів в усіх проаналізованих телеграм-каналах) і 16 фейків (4% від загальної кількості дописів в телеграм-каналах). У порівнянні з минулим тижнем кількість маніпуляцій зросла на 10%. Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області. *
Маніпуляції щодо рейдерського захоплення підприємств у Бердянську
Представники окупаційної влади на початку цього року оголосили про передачу українських підприємств “Бердянські жниварки” та АЗМОЛ до фейкової “Корпорації розвитку Запорізької області”. Озвучена причина – недобросовісна робота попереднього адміністратора з оточення народного депутата України від колишньої ОПЗЖ Олександра Пономарьова, якого наразі звинувачують у державній зраді.
На каналах представників окупаційної влади вийшов допис про те, як гауляйтери у Бердянську зустрічали делегацію з Республіки Білорусь та показували їм своє сумнівне підприємство «Корпорация развития Запорожской области», до складу якого входять рейдерські захоплені юридичні особи.
«Важным этапом визита стало посещение завода «Бердянские жатки», что способствовало укреплению экономических связей между двумя странами и открыло новые горизонты для сотрудничества и реализации совместных проектов», - зазначається в дописі каналу «Бердянск Актуально».
ПАТ «Бердянські жатки» було створене в 2000 році в процесі реорганізації ВАТ «Первомайський завод сільгоспмашин». До 24 лютого 2022 р. “Бердянські жниварки” вважались найбільшим виробничим підприємством міста з власним конструкторським бюро, яке продовжувало розвиватися. Колектив налічував більше 500 працівників, які випускали під торговою маркою «John Greaves» соняшникові, зернові та кукурудзяні жниварки, як для внутрішнього ринку, так і на експорт до країн Азії та Євросоюзу
Після окупації Бердянська заводи з виробництва мастильних матеріалівАЗМОЛ та «Агрінол», а також «Бердянські жниварки» були привласнені окупантами.Підставою для цього росіяни називали відмову керівництва підприємств співпрацювати з окупаційною адміністрацією. Спочатку “Бердянські жниварки” передавались під управління приватної ООО “Национальное градостроительное объединение», власником якої є Сергій Бистров. Вже в грудні 2022 року було оголошено, що “Бердянські жниварки” відновлюють свою роботу. Як повідомляв Центр журналістських розслідувань, виробництво промислових підприємств окупаційна адміністрація переорієнтувала на військовий лад та замість сільгосптехніки почали випускати протитанкові їжаки та буржуйки для армії окупанта.
Пізніше стало відомо, що на тимчасово окупованих територіях Запорізької області росіяни створили оператора з управління "Корпорація розвитку Запорізької області", якому передали захоплені підприємства.
«Так звана «Корпорація розвитку Запорізької області» покликана «керувати» виробництвом на захоплених підприємствах. Серед них «в управління» передали й ПрАТ «Бердянські жниварки» та ПАТ «Азовські мастила та олії». По факту - це схема розподілу награбованого. Всю продукцію, що вироблятимуть з залишків виробничих потужностей, будуть продавати за копійки на болота, а там перепродавати через фірми-посередники за ринковими цінами у рф. Різницю між собою ділять їх гауляйтери. Точно так само, як вони це роблять із награбованим зерном», - зазначається в коментарі Бердянської військової адміністрації.