Привласнений бізнес, ампутація ніг та логістичні хаби нацистів: про що брехали окупанти у Запорізькій області

Найбільше фейків в телеграм-каналах колаборантів Запорізької області стосувалися звинувачень ЗСУ у обстрілах окупованих міст та селищ, виправдання ударів зс рф по житловій забудові, поширення історії про загрози на ЗАЕС через пошкодження трансформаторів, розповіді про «перемоги» російських сил над диверсантами, залучення дітей до військово-патріотичних рухів на ТОТ та судилища над українськими полоненими військовими.

При цьому побільшало недостовірної інформації в контексті антиукраїнської риторики та територіальної цілісності після того, як пропаганда почала піарити проєкт «про мужність і відвагу російських воїнів», який націлений на виправдання захоплення українських територій.

Загалом, минулого тижня 27% усіх фейків були присвячені ЗСУ та знеціненню української армії. В телеграм-каналах тимчасово окупованих територій області педалювалися дописи про затримання «пособників» українського режиму, збирання коштів українсько-канадським конгресом для позову з метою зупинки публікації списку 900 нацистських військових злочинців, а також маніпулювали на темі утисків російської мови та російськомовних громадян в Україні. Ще по 16% фейків стосувалися просування ідеології Росії та діяльності російської армії. На фейки про економіку припало 12% дописів, а на соціальну тематику ще 5% дописів. Колаборанти продовжили маніпулювати темою Запорізької АЕС та готувати підґрунтя для чергової атаки, при цьому педалюючи тему українських провокацій для ядерної безпеки. Окрім цього, в телеграм-каналах окупаційної влади поширювали дезінформацію про розкішне життя українських можновладців та тотальні зміни на краще на окупованих територіях.

За тиждень, з 16 по 20 вересня трохи змінилася і картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Минулого тижня лідером з маніпуляцій став телеграм-канал окупаційного губернатора з 36% недостовірної інформації. Друге місце посів окупаційний телеграм-канал «Токмак Сегодня» з 17% маніпуляцій, а третє місце належить каналу «Администрация Города Мелитополь» з 15% маніпуляцій від загальної кількості. Схожа ситуація і на однойменному каналі так званого очільника комісії з питань «суверенітету, патріотичних проектів та підтримки ветеранів громадської палати РФ Володимира Рогова. Тут ми зафіксували 14% публікацій, що покликані вводити в оману населення тимчасово окупованих територій Запорізької області за її межами. “Запорожский вестник” минулого тижня опублікувала 10% дописів, які містили маніпуляції, а «Наш Энергодар» обмежився 9%.

Найбільше ж фейків цього тижня продукував також телеграм-канал “Владимир Рогов” (11%). В топі фейкометів стабільно залишається і телеграм-канал «Токмак Сегодня» - цього тижня він також опублікував 8% фейків. Третю позицію з 4% фейків посідає “Запорожский Вестник”, а на четвертому місці опинився «Бердянск Актуально» з 3% фейків.

Всього ж в телеграм-каналах було виявлено 45 маніпуляцій (або 11% від загальної кількості дописів в усіх проаналізованих телеграм-каналах) і 16 фейків (4% від загальної кількості дописів в телеграм-каналах). У порівнянні з минулим тижнем кількість маніпуляцій зросла на 10%. Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області. *

Маніпуляції щодо рейдерського захоплення підприємств у Бердянську

Представники окупаційної влади на початку цього року оголосили про передачу українських підприємств “Бердянські жниварки” та АЗМОЛ до фейкової “Корпорації розвитку Запорізької області”. Озвучена причина – недобросовісна робота попереднього адміністратора з оточення народного депутата України від колишньої ОПЗЖ Олександра Пономарьова, якого наразі звинувачують у державній зраді.

На каналах представників окупаційної влади вийшов допис про те, як гауляйтери у Бердянську зустрічали делегацію з Республіки Білорусь та показували їм своє сумнівне підприємство «Корпорация развития Запорожской области», до складу якого входять рейдерські захоплені юридичні особи.

«Важным этапом визита стало посещение завода «Бердянские жатки», что способствовало укреплению экономических связей между двумя странами и открыло новые горизонты для сотрудничества и реализации совместных проектов», - зазначається в дописі каналу «Бердянск Актуально».

ПАТ «Бердянські жатки» було створене в 2000 році в процесі реорганізації ВАТ «Первомайський завод сільгоспмашин». До 24 лютого 2022 р. “Бердянські жниварки” вважались найбільшим виробничим підприємством міста з власним конструкторським бюро, яке продовжувало розвиватися. Колектив налічував більше 500 працівників, які випускали під торговою маркою «John Greaves» соняшникові, зернові та кукурудзяні жниварки, як для внутрішнього ринку, так і на експорт до країн Азії та Євросоюзу

Після окупації Бердянська заводи з виробництва мастильних матеріалівАЗМОЛ та «Агрінол», а також «Бердянські жниварки» були привласнені окупантами.Підставою для цього росіяни називали відмову керівництва підприємств співпрацювати з окупаційною адміністрацією. Спочатку “Бердянські жниварки” передавались під управління приватної ООО “Национальное градостроительное объединение», власником якої є Сергій Бистров. Вже в грудні 2022 року було оголошено, що “Бердянські жниварки” відновлюють свою роботу. Як повідомляв Центр журналістських розслідувань, виробництво промислових підприємств окупаційна адміністрація переорієнтувала на військовий лад та замість сільгосптехніки почали випускати протитанкові їжаки та буржуйки для армії окупанта.

Пізніше стало відомо, що на тимчасово окупованих територіях Запорізької області росіяни створили оператора з управління "Корпорація розвитку Запорізької області", якому передали захоплені підприємства.

«Так звана «Корпорація розвитку Запорізької області» покликана «керувати» виробництвом на захоплених підприємствах. Серед них «в управління» передали й ПрАТ «Бердянські жниварки» та ПАТ «Азовські мастила та олії». По факту - це схема розподілу награбованого. Всю продукцію, що вироблятимуть з залишків виробничих потужностей, будуть продавати за копійки на болота, а там перепродавати через фірми-посередники за ринковими цінами у рф. Різницю між собою ділять їх гауляйтери. Точно так само, як вони це роблять із награбованим зерном», - зазначається в коментарі Бердянської військової адміністрації.

Окупанти вигадали історію про українського художника, який ампутував собі ногу заради донатів на ЗСУ

В соцмережах представників окупаційної влади поширився ролик: нібито художник Микита Кушнір, який мешкає у Польщі, добровільно ампутував собі ногу, щоб зібрати кошти для української армії.

Відео з логотипом каналу Euronews було опубліковано в окупаційному Telegram-каналі «Токмак Сьогодні» наприкінці вересня. 

"Украинский художник Никита Кушнир, бежавший от мобилизации в Польшу, провел ампутацию здоровой ноги ниже колена, чтобы собрать на помощь ВСУ миллион евро (на самом деле украсть, но сейчас не об этом). По итогу, Кушнир сумел собрать только 3.000 евро. Квинтэссенция украинства, я считаю", - написав "Токмак Сегодня".

У відеоролику йдеться про те, що український художник Микита Кушнір став першою в Польщі людиною, яка пройшла через добровільну ампутацію кінцівки. Кушнір нібито страждає на синдром порушення цілісності сприйняття власного тіла. Це психічний розлад, при якому фізично здорові люди відчувають непереборне бажання здобути інвалідність — як правило, втратити одну або кілька кінцівок. Завдяки цьому недугу, стверджують у ролику, Кушніру вдалося отримати дозвіл на ампутацію. Користуючись нагодою, художник хотів зібрати €1 млн на підтримку поранених бійців ЗСУ, але за допомогою стріму та благодійних заходів йому вдалося залучити не більше €3000.

Синдром порушення цілісності сприйняття власного тіла (BIID) є існуючою, але досить рідкісною патологією. Зазвичай нечисленні зафіксовані випадки ампутації здорових кінцівок людям з BIID викликають бурхливе обговорення як у пресі, так і у професійній спільноті (а також скандали та звинувачення у порушенні лікарської етики). Найбільш відомий приклад — дві операції, які виконав той самий хірург в одній і тій же шотландській лікарні в 1997 і 1999 роках (тоді це викликало міжнародну дискусію про етичність процедури), а нещодавній — ампутація двох пальців пацієнту з цим синдромом у Канаді. Якби в наші дні в Польщі справді відбулася подібна операція, вона теж стала б предметом обговорення якщо не в широких колах, то принаймні серед медиків. Однак ні на польських ресурсах новин, ні в англомовних новинах ми не виявило жодної інформації про ампутацію ноги в українського художника. Єдине польськомовне видання, де розповідалося про імовірний вчинок Кушніра, — проросійський сайт News-pravda.com. Там цю новину було опубліковано з посиланням на російськомовний Telegram-канал Neinsider.

У вірусному ролику, що складається виключно зі стокових відеозаписів, не показано обличчя Кушніра і не наводяться якісь деталі з його біографії. Нам не вдалося знайти в соцмережах акаунти українського художника, який живе в Польщі, з таким ім'ям. Ми також не змогли виявити сліди стрімов, під час яких, як стверджується у відео, Кушнір збирав гроші на ЗСУ.

Ми дослідили верифіковані акаунти Euronews у Instagram, TikTok, X та Facebook, а також офіційний сайт телеканалу та його профіль на YouTube. На цих ресурсах немає ролика про акцію, влаштовану українським художником.

Таким чином, телеканал Euronews не публікував відео про українського художника, який ампутував собі ногу заради збору пожертв на користь ЗСУ. Про цю історію не розповідали авторитетні польські та міжнародні видання, а вперше ролик, що має ознаки фальсифікації, з'явився у прокремлівському Telegram-каналі, що раніше неодноразово розповсюджував дезінформацію

Окупанти намагаються виправдати атаки по мирним громадам на Запоріжжі через вкиди про «логістичні хаби нацистів»

Російські військові регулярно атакують Запоріжжя та громади Запорізького району з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, а з вересня– керованими авіабомбами. Російська пропаганда та окупаційна влада намагається «розмилити» в інформаційному просторі злочини російської армії проти цивільного населення через фейки про те, що громади на Запоріжжі стали місцями скупчення нацистської техніки та озброєння, а також стали логістичними хабами військових.

Так, в телеграм-каналі так званого голови загальноросійського громадського руху «Мы вместе с Россией» та очільника комісії з питань «суверенітету, патріотичних проектів та підтримки ветеранів громадської палати РФ Володимира Рогова з’явився допис про те, що селище Комишуваха, яке знаходиться у кількох десятках кілометрів від Запоріжжя є місцем зберігання військової техніки нацистів.

«Посёлок Камышеваха в Запорожском районе давно превращён режимом Зеленского в логистический хаб по переброске боевиков ВСУ, а также в место хранения боеприпасов и военной техники нацистов», - прокоментував Володимир Рогов.

Свій пост він опублікував через день після того, як в селищі внаслідок обстрілу РФ один будинок було зруйновано вщент, пошкоджено десятки цивільних будинків та лінію електромереж. В Комишуваській селищній раді назвали це найбільш масивним обстрілом за останні пів року.

Тези про те, що Комишуваха – лише місце для зберігання військової техніки, неправдиве. У Комишувасі проживало станом на вересень 2024 року близько 8 тисяч осіб. З них більше 1200 – це діти. Наприкінці серпня голова громади зазначав, що люди почали повертатися. В громаді працює і Центр надання адміністративних послуг, і Центр первинної медико-санітарної допомоги, надається гуманітарна допомога, організована логістика до Запоріжжя.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що наприкінці вересня завдав по Комишувасі та Запоріжжю щонайменше 14 авіаційних ударів