Найбільше маніпуляцій в телеграм-каналах колаборантів Запорізької області протягом досліджуваного тижня стосувалися проведення мобілізації в Україні, ударах по цивільних, мовного питання та соціального забезпечення на тимчасово-окупованих територіях.
В топі також продовжує залишатися тема зі звинуваченнями ЗСУ у обстрілах мирних міст, зокрема, Енергодару та Запорізької АЕС, виправдання ударів ЗС РФ по житловій забудові, поширення історій про злочини українських нацистів, розповіді про «перемоги» російських сил над диверсантами, знешкодження терористів та «судилища» над українськими полоненими.
При цьому побільшало недостовірної інформації в контексті антиукраїнської риторики та територіальної цілісності після посилення допомоги у вигляді снарядів та живої сили з боку Північної Кореї та заяв щодо умов дипломатичного врегулювання закінчення війни в Україні
Загалом, минулого тижня 29% усіх фейків були присвячені ЗСУ та знеціненню української армії. В телеграм-каналах тимчасово окупованих територій області педалювалися дописи про затримання «пособників» українського режиму, атак на Запоріжжя, а також відкрито розказували про нацистів, які вбивають цивільне населення.
Ще 14% фейків стосувалися просування ідеології Росії, по 11% припало на діяльність російської армії та антиукраїнську риторику. На фейки про підтримку Заходу та міжнародну ситуацію випало 7% дописів, а на соціальну тематику ще 5% дописів. Колаборанти продовжили маніпулювати ударами по готелям та житловим будинкам в Україні, називаючи це базами «найманців», поширювали дезінформацію про колосальні заслуги президентської партії «Єдина Росія» на окупованих територіях, а також педалювали дописи про «звільнення» земель від нацистів Зеленського та повідомляли зміни на краще в економіці Росії.
За тиждень, з 23 по 27 вересня майже не змінилася і картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Минулого тижня лідером з маніпуляцій став телеграм - канал окупаційного губернатора Євгена Балицькогоз 46% неправдивої інформації. На другому місці опинився окупаційний телеграм - канал “Наш Энергодар” з 19% маніпуляцій. Однойменний канал так званого голови загальноросійського громадського руху «Мы вместе с Россией», очільника комісії з питань «суверенітету, патріотичних проєктів та підтримки ветеранів громадської палати РФ Володимира Рогова минулого тижня опублікував 14% дописів, які містили маніпуляції. “Бердянск Актуально” та “Токмак Сегодня” в кожному десятому дописі мали маніпулятивні твердження.
Найбільше ж фейків цього тижня продукував телеграм-канал “Владимир Рогов” (10%). В топі фейкометів стабільно залишається і однойменний телеграм-канал окупаційного губернатора Евгенія Балицького з 8% фейків. Третю позицію з 7% фейків посідає “Токмак Сегодня ”, а на четвертому місці опинився «Запорожский Вестник» з 6% фейків.
Фейк про загибель американського пілота в Україні
Наприкінці вересня російські Telegram-канали розтиражували "новину" про нібито загибель пілота ВПС США під час удару ракетами "Кинджал" по Старокостянтинівській громаді на Хмельниччині.
Так, окупаційний телеграм-канал «Токмак Сегодня» використав скріншот з нібито емоційного допису жінки, яка назвала себе дружиною військового.
«В одной из социальных сетей появилось сообщение о гибели кадрового военнослужащего ВВС США в результате российского удара по военному аэродрому в Староконстантинове Хмельницкой области, а также уничтожении пяти истребителей F-16», - зазначає телеграм-канал.
Згідно з публікаціями пропагандистів, дружина пілота Melanie Malwin-Parker звинуватила у трагедії Росію, Україну та програму для іноземних інструкторів, через яку її чоловік нібито загинув. Ці заяви викликали сумніви.
Особисту сторінку Melanie Malwin-Parker знайти не вдалося. Жодних згадок про неї чи її чоловіка немає, окрім новин, створених пропагандистами.
Що стосується фото самого «пілота», то за повідомленням Gwara Media воно має ознаки створення штучним інтелектом: ліве око та праве вухо чоловіка виглядають неприродно та не мають чіткої форми.
У базах ВПС США, включно з офіційними сторінками військових частин, немає даних про пілота з таким іменем.
Ще одна невідповідність - допис "дружини" з'явився раніше, ніж офіційно стали відомі наслідки удару. Також сумнівно, що в США могли так швидко дізнатися про обставини й імена загиблих.
Пропагандисти створили фейкову історію, використовуючи вигаданий персонаж і фото низької якості. Мета – посіяти паніку та вбити клин у партнерські відносини України із західними союзниками.
Фейк про втрату F-16 та заборону виробника постачати їх Україні
Російські пропагандисти розповсюджують фейк про начебто знищення чотирьох винищувачів F-16 внаслідок одного з ракетних ударів зс рф.
Так, окупаційний телеграм-канал «Токмак Сегодня» опублікував допис про те, що на аеродромі Старокостянтинів при спробі зльоту знищено 4 винищувачі F-16, передані Нідерландами.
«Украина потеряла еще четыре F-16. На аэродроме Староконстантинов (Хмельницкая область) при попытке взлета с опозданием уничтожены четыре истребителя F-16, переданные Нидерландами. Кроме того, уничтожен СУ-24, модернизированный под пуски ракет Storm Shadow. Также предположительно уничтожен склад открытого хранения с 12 ракетами Storm Shadow. Да что ж такое! Неужели ни один из этих летаков даже не вступит в бой? Наши асы в печальке интересно совсем…», - написав телеграм-канал.
У Центрі протидії дезінформації спростовують це твердження та заявляють, що Україна не втрачала 4 винищувачі F-16.
"Інформація не відповідає дійсності. Такі повідомлення є черговим фейком, спрямованим на маніпуляцію громадською думкою. Це вигадка, створена для посилення наративу щодо "неефективності" західних літаків. Фейки про збиття F-16 російська пропаганда почала поширювати ще до появи винищувачів в Україні", - попереджає ЦПД.
Підтвердженою є втрата винищувача F-16 наприкінці серпня під час масованої атаки РФ на Україну. Державне бюро розслідувань розслідує обставини катастрофи винищувача F-16, під час якої загинув український пілот Олексій Месь. Слідчі призначили 11 судових експертиз.
Також окупаційні телеграм-канали розповсюджують неправдиве повідомлення про те, що нібито виробник F-16 вже надіслав листи до Іспанії, Нідерландів та Данії з вимогою припинити передачу бортів Україні через неналежне використання та дискредитацію своєї репутації.
Виробником F-16 є американська військово-промислова корпорація Lockheed Martin. Жодних заяв ні на офіційному сайті компанії, ні в західних ЗМІ щодо припинення передачі винищувачів Україні вони не робили.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, що окупанти розповсюджують фейки про українських пілотів, які провалили навчання на винищувачах F-16
Фейк про школи, в яких дітей змушують здавати гроші на ЗСУ
Російські пропагандисти розповсюджують підроблене фото шкільного щоденника, у якому нібито вчитель звертається до батьків через те, що їхня дитина «втретє не здала гроші на ЗСУ». Далі у записі йдеться про погрози звернутися до СБУ, якщо сім’я не почне жертвувати.
Так, окупаційний телеграм-канал «Запорожский Вестник» опублікував допис про те, що вчителі вимагають від батьків здавати кошти на ЗСУ, а тим, хто цього не робить – погрожують СБУ.
«Третий раз ваш сын не сдает на ВСУ. Обратите внимание или мы обратимся в СБУ». Театр абсурда набирает обороты — с украинских школьников и их родителей всеми способами продолжают сдирать деньги. А если откажутся — грозят обратиться в СБУ», - пише телеграм-канал.
Пропагандисти зімітували зошит та додали вигаданий текст. Наочні помилки вказують на підробку, наприклад, неправильно названий предмет — «рідна мова», хоча насправді він називається «українська мова». Крім того, багато шкіл в Україні вже давно користуються електронними щоденниками замість паперових.
Ще у 2020 році Міністерство освіти і науки України доручило запровадити електронні щоденники та журнали в школах. Станом на вересень 2024 року 100% шкіл у Києві, Чернівцях, Запорізькій області та Львівській міській територіальній громаді користуються саме електронними щоденниками.
До того ж, пожертвування на ЗСУ є добровільними, а не обов’язковими, тож українське законодавство не передбачає будь-яких заходів щодо відмови від них. Правоохоронці приймають заяви, однак подібні відмови не порушують закон.
Цей випадок — чергова спроба дезінформації про українські школи.