У лютому в Запорізькій обласній клінічній лікарні відбулися дві унікальні мультиорганні трансплантації, що дозволили врятувати сім людей з різних регіонів України. Це стало можливим завдяки героїчному рішенню родин донорів та злагодженій роботі фахівців центру трансплантації.
Перша мультиорганна трансплантація: чотири врятованих життя
15 лютого команда досвідчених трансплантологів виконала складні операції з пересадки серця, печінки та двох нирок. Це дозволило подарувати шанс на життя пацієнтам із Запоріжжя, Києва та Львова. Донором став 18-річний хлопець, у якого лікарі діагностували смерть мозку. Його родина ухвалила важке, але благородне рішення – дати згоду на посмертне донорство.
Одна з нирок дісталася 46-річній жінці із Запоріжжя, яка роками боролася з нирковою недостатністю. Під час операції орган одразу почав функціонувати.
Завідувач відділення трансплантації та нефрології Запорізької обласної клінічної лікарні Євген Гайдаржі наголошує, що пацієнтка довго перебувалав листі очікування і навіть розглядала варіант родинної трансплантації.
Серце отримала 20-річна дівчина з Києва, яка страждала на кардіоміопатію. Через обмежений час (всього 6 годин) для трансплантації операцію провели у Запоріжжі. Операція пройшла без ускладнень, а пацієнтка вже готується до виписки.
Печінку пересадили пацієнту в Києві, який мав хронічне захворювання печінки. Вже наступного дня він зміг піднятися з ліжка. Ще одну нирку отримав пацієнт у Львові, який довго перебував на гемодіалізі. Попри транспортування, орган запрацював одразу після пересадки.
Друга мультиорганна трансплантація: ще три врятовані життя
25 лютого у Запоріжжі провели ще один мультиорганний забір від посмертного донора. Завдяки цьому двом пацієнтам у Запоріжжі пересадили нирки, а печінку доставили до Києва. Загалом із початку року на базі лікарні виконали 11 трансплантацій нирок та 2 пересадки серця, що робить медзаклад одним із провідних центрів трансплантології в Україні.
Медики наголошують на тому, що ризик відторгнення пересадженого органу складає не більше 5%. Всі пацієнти мають надалі приймати імуносупресори – препарати, які пригнічують імунологічні реакції організму.
Про важливість розвитку трансплантації
У Запорізькій обласній клінічній лікарні наголошують на важливості розвитку трансплантації та популяризації донорства. На сьогодні в регіоні понад 400 людей чекають на трансплантацію нирки, 300 – печінки, а близько 100 – серця. Частина з них перебуває в статусі екстреності, але не всі доживають до трансплантації, бо банально не вистачає донорів. Це проблема не лише України, а загалом в світі.
Центр трансплантації при ЗОКЛ працює над заключенням договорів про співпрацю з іншими медзакладами регіону та має підписаний договір з Інститутом серця МОЗ України, проводить просвітницькі компанії для хворих пацієнтів, які потребують трансплантації та пацієнтів на гемодіалізі. Написати заяву про посмертне донорство можна за власним бажанням пожиттєво. Зробити це можна звернувшись до регіонального трансплант-координатора.