FPV дрон — це безпілотник, який керується оператором і дозволяє йому від першої особи бачити зображення в реальному часі на дисплеї пристрою. Використання дронів виправдане в різних сферах життя: передусім вони розроблялися для створення якісного фото та відеоматеріалу, а вже потім були модернізовані як військове обладнання для розвідки та ведення бою.
ФПВ дрон — маневрений, легкий апарат з широким спектром призначення. Залежно від конструктивних особливостей вони можуть інтегруватися в такі сфери:
- для аматорської та професійної відео-, фото-, аерозйомки;
- для моніторингу важкодоступних місць;
- для аналізу руйнувань під час стихійних лих;
- для пошуково-рятувальних робіт.
Сьогодні FPV дрон — це інструмент безпеки для військових. Безпілотники частково замінюють живу силу, охороняючи периметр, проводячи розвідувальну роботу, вивчаючи віддалені території. Як розвідники, FPV квадрокоптери незамінні в місцях бойових операцій, ефективно здобувають інформацію, не наражаючи на ризик життя особового складу. Як бойова техніка, дрони-камікадзе ефективні на відкритій місцевості, здатні проникати у важкодоступні місця, здійснювати скидання і детонувати при зіткненні.
Ефективність FPV дрона залежить не тільки від технічних характеристик: важливу роль відіграє вміння і професіоналізм оператора. FPV-дрони, пристосовані для військових потреб, поєднують у собі якості гоночних безпілотників і високоточного озброєння. Незважаючи на безліч переваг, у цих компактних бойових апаратів є один недолік — складність виконання останньої фази польоту. Оператор повинен керувати дроном на високій швидкості для ураження рухомої цілі, перебуваючи при цьому в умовах підвищеної небезпеки. Ці проблеми може вирішити технологія машинного зору.
Машинне зір — це алгоритм, який дозволяє автоматично розпізнавати образи на зображенні. FPV дрон з машинним зором обладнаний технологією, яка запам'ятовує візуальні характеристики цілі, що дозволяє йому орієнтуватися і наводитися на неї. Ця система включає в себе можливість збереження образу цілі для самонаведення і здатність відстежування рухомих об'єктів. Завдяки машинному зору оператор може ефективно «захопити» ціль, і дрон здатний досягти її навіть при втраті сигналу зв'язку.
Потужні переваги FPV дрона з машинним зором
FPV дрон з машинним зором може наближатися до цілі і тримати її на прицілі навіть за умови відсутності зв'язку з оператором. Сигнал класичного ФПВ дрона безпосередньо перед попаданням у ціль слабшає, а потім зникає повністю. У цей момент (остання фаза польоту) зображення, яке отримує оператор, затримується і зупиняється. І тільки від навичок “пілота” залежить, наскільки ефективно буде виконано поставлене завдання. По суті, довести дрон до цілі в ці хвилини потрібно всліпу. Дальність сліпого польоту залежатиме від роботи локальної системи РЕБ, дія якої поширюється в радіусі сотні метрів.
FPV дрон з машинним зором дозволяє виконувати роботу з ювелірною точністю, така система має незаперечні переваги.
Кваліфікація оператора дрона
Застосування машинного зору спрощує роботу оператора і знижує вимоги до його кваліфікації. Основи керування дроном — зліт, прямий політ і фіксація цілі — можуть бути освоєні буквально за два дні. Найскладнішими аспектами у навчанні пілота є виконання піруетів, попадання у рухомі цілі і маневрування у вузьких просторах, наприклад, у бліндажах. Машинне зір полегшує ці завдання.
З використанням машинного зору ефективність попадання FPV-дрона у ціль значно менше залежить від умінь пілота. Цей алгоритм дозволяє дрону самостійно доводити себе до цілі, мінімізуючи необхідність в управлінні і зв'язку з оператором на завершальному етапі польоту. Це означає, що керувати дроном може людина без значного досвіду і просунутих навичок пілотування, що розширює можливості використання таких технологій.
Відсутність ефективності РЕБ-систем
РЕБ (радіоелектронна боротьба) — системи для локального захисту техніки і позицій шляхом створення захисного купола діаметром, наприклад, 50-60 метрів. Однак пілот FPV-дрона може підлетіти на відстань 100 метрів і позначити ціль. При цьому вплив локальних систем РЕБ, які призначені для придушення сигналу і збивання дрона з курсу, на такий дрон знижується.
З застосуванням машинного зору наведення на ціль і ініціація команди на знищення відбуваються ще до входу в зону дії РЕБ, зменшуючи ризик втрати контролю. Коли ворожа техніка оснащена мобільним РЕБ і оператор може втратити зв'язок з дроном, машинне зір дозволяє дрону продовжувати політ за заданою траєкторією. Якщо оператор встигає захопити ціль перед втратою сигналу, дрон точно досягне її, незважаючи на втрату управління.
Завдяки вбудованим джерелам живлення і обчислювальним потужностям, дрон здатний самостійно довести себе до цілі. Таким чином, використання машинного зору значно знижує ефективність ворожих систем РЕБ, збільшуючи ймовірність успішного виконання завдання.
Рухомі цілі
Ще одна перевага використання машинного зору полягає в спрощенні задачі попадання у рухому ціль. Ця технологія не тільки дозволяє захопити ціль, але й автоматично супроводжувати її протягом тривалого часу. Таким чином, дрон може точно слідувати за ціллю, підтримуючи фіксацію на ній, що суттєво підвищує ймовірність успішного ураження.
FPV дрон з машинним зором значно економить час і гроші, необхідні для масової підготовки операторів, підвищують ефективність використання на різній дальності при роботі з рухомими та нерухомими об'єктами.