
Відкрите інклюзивне тренування з футболу проєкту «Так, я можу!» в Запорізькій області

21-го травня на стадіоні КЗ «ФОК "Таврія"» (Василівка) у Запорізькій області відбулося інклюзивне тренування з футболу для дітей з особливими потребами в рамках програми «Так, я можу!» міжнародного благодійного фонду Parimatch Foundation.
Проєкт ставить собі за мету не лише мотивувати займатися спортом, а й забезпечити необхідну інфраструктуру, щоб така можливість була у всіх дітей.
Катерина Білоруська, президент міжнародного благодійного фонду Parimatch Foundation
Я дуже рада, що в регіонах, де реалізується програма «Так, я можу!», ми співпрацюємо з чудовими небайдужими людьми, які переймаються і живуть долею дітей з інклюзією.
Запоріжжя не є виключенням, і ми вдячні організаторам тренування у Василівці за позитивні емоції дітей та їхніх батьків. Разом ми можемо зробити більше для того, щоб діти мали змогу долучатися до спорту.
Ми продовжуємо проводити відкриті тренування і залучати тренерів та відомих спортсменів, бо відчуваємо, що ми створюємо щось дуже корисне для суспільства.
Під час відкритого тренування для дітей також організували спортивні естафети та футбольний майстер-клас від Олексія Годіна (фіналіста Кубка України, срібного призера молодіжного чемпіонату Європи, тренера ФК «Кремінь») і Оксани Рак (тренерки жіночої команди ФК «Металург», чемпіонки Запорізької області з футзалу).
На цьому яскраві враження не закінчилися. Після завершення основної програми на стадіоні діти та запрошені гості поїхали на безкоштовну екскурсію до Василівського історико-архітектурного музею-заповідника «Садиба Попова», яку також організував Parimatch Foundation.
Анастасія Косман, тренерка проєкту «Так, я можу!»
«Чудовий проєкт! Можу відзначити, що за чотири місяці його діяльності на заняття стало систематично ходити більше дітей. Наразі в мене набрані три групи й загалом займається близько 60 діток. До нас уже привозять діток із району, із сільської місцевості, де взагалі для них немає альтернатив. Вони всі приходять із радістю й ентузіазмом.
Відкрите тренування пройшло на високому рівні, емоції зашкалювали, усім дуже сподобалося. А деякі батьки взагалі навіть плакали, радіючи успіхам своїх дітей. Показово те, що діти відходять від батьків та соціалізуються, тому що вже довіряють мені й волонтерам.
Але найголовніше — у результаті відкритого тренування, сподіваюсь, більше батьків дізналися про можливість приєднатися до інклюзивної спортивної групи. А це означає, що більше дітей зможуть відвідувати заняття, які їм дійсно дуже потрібні».
Наталія Солов'ян, мама учасника проєкту
«Моєму сину подобається займатися спортом. Тож від відкритого тренування теж був у захваті. Він став помітно бадьоріший та активний, відколи почав займатися, хоча є деякі вправи, які важко йому даються. Але він уже справляється зі своїми тимчасовими “не хочу, не буду”. Спорт сприяє дисципліні й відповідальності.
Головна ініціатива від нього, хоча ми звичайно за, щоб дитина була активніша й більше рухалась. Це йому потрібно, тож ми підтримуємо всіляку фізкультуру.
Раніше він не займався жодним спортом. У попередній школі були лише примітивні уроки ЛФК. А тут ми почали ходити на тренування відразу, як з’явилася така можливість».
Світлана Чуракова, мама учасника проєкту
«З проєктом "Так, я можу!" діти почали виїжджати на змагання. Так, нещодавно вони їздили на відкрите тренування у Василівку. А ще раніше дівчата були в Запоріжжі й Тернополі.
Для невеликої сільської школи це неоцінений плюс, тому що зазвичай батьки власними силами не можуть дітям цього організувати. Особливо батьки, які працюють. Знаю це по собі — я працюю вихователем та вчителем у школі-інтернаті, і мій робочий день закінчується ввечері. Тож у мене немає фізичної можливості відвозити кудись дитину. Тому зручно, що заняття проходять при школі.
Звичайно, спорт позитивно впливає на розвиток моєї дитини. Допомагає підтримувати хорошу фізичну форму. І хоча з усіма карантинами й локдаунами останнім часом складніше тренуватися регулярно, зараз ми повертаємося до режиму».
Олексій Годін, фіналіст Кубка України, срібний призер молодіжного чемпіонату Європи, тренер ФК «Кремінь»
«Відкрите тренування у Василівці було цікавим. Передусім особливо для дітей. Але й для мене теж. Я вперше брав участь у цьому проєкті.
У спілкуванні з дітьми з особливими потребами є свої нюанси. Проте до кожного можна знайти підхід. Наприклад, на тренуванні були діти з ДЦП, і з ними допомагали їхні вихователі та батьки. Навіть із дітьми з вадами мовного апарату було доволі легко порозумітись. Мені прекрасно вдалося показати й донести все, що я хотів. Тому жодних труднощів не виникало».
Для дітей з інвалідністю дуже важливо займатися спортом. Це додає їм вагомий плюс у розвитку. Окрім всіх позитивних змін від фізичної активності, розвитку спортивних навичок та підтримки м’язів, спорт допомагає в соціалізації й емоційній адаптивності.
Оксана Мінакова, директор КЗ «Кам'янська ЗОШ І-ІІІ ст.» ВМР ЗО с. Кам’янського Запорізької обл.
«Це крутий проєкт. І я емпатійно радію разом із дітьми, тому що саме завдяки ініціативі "Так, я можу!" ситуація зі спортом для дітей, які мають особливі освітні потреби, в нашому регіоні набагато покращилася. Тепер ці діти на рівні з іншими однолітками теж мають змогу пережити успіх та солодкий смак перемоги.
Хоча при цьому їм фізично набагато складніше і потрібно докласти більше зусиль, щоб отримати якийсь результат. Але їхні емоції, щастя на обличчі говорять самі за себе.
Вони додають позитиву і в наше життя дорослих та підкріплюють віру в добре й прекрасне. Дійсно, "Так, я можу!" для них звучить як мотиватор успіху. А результати цього проєкту — це щасливі усмішки, це вдячні батьки, які інколи навіть зі сльозами на очах радіють успіхам своїх дітей. Ініціатива "Так, я можу!" для нашого закладу — це особливий проєкт для особливих діток. Їхні перемоги та успіхи важко переоцінити. А коли радіють діти, то це, напевно, найкращий результат, якого можна досягти…»
Проєкт «Так, я можу!» з успіхом реалізується вже другий рік поспіль. Тож у 2021-му міжнародний благодійний фонд Parimatch Foundation працює над тим, щоб організувати ще більше інклюзивних спортивних груп у регіонах України. Зараз завдяки проєкту займається 240 дітей у таких регіонах, як Кропивницький, Київ, Рівне, Черкаси, Маріуполь, Луцьк, Запоріжжя. Незабаром Parimatch Foundation відкриває спортивні інклюзивні групи ще в чотирьох регіонах. Мета — до кінця року залучити до занять 500 дітей.