«Ми все зробимо залежне від нас, щоби врятувати цих людей»: цитати і висловлювання Ірини Верещук під час місії у Запоріжжі
Віце-прем'єрка України, міністерка з питань реінтеграції окупованих територій Ірина Верещук сьогодні, 3 травня, провела брифінг перед початком зустрічі евакуйованих 126 маріупольців, які перебували в бункері «Азовсталі», а також мешканців Запорізької області, які змогли доєднатися до гуманітарної колони. Про порятунок людей, важкопоранених військових і ситуації на «Азовсталі» у нашому матеріалі з цитатами та висловлюваннями.
Ірина Верещук про роль медійників на війні
Ви є агентами доброї волі, бо ризикуєте життям. Тут небезпечно і ми це знаємо, але там ще небезпечніше. Тут стріляють і я дуже дякую усім журналістам, бо це ви доносите правду до світу. Саме ви робите те, що мають робити міжнародні інституції, але на жаль вони безсиллі перед цинізмом, перед брехнею, перед тими, хто віроломно зайшов на нашу землю і намагається її сплюндрувати, знищити. Історія ваші імена точно буде пам’ятати. А я хочу від усього уряду, президента на українського народу висловити вам щиру подяку за ту правду, що ви несете. Нам дуже необхідна правда. Правда – це зброя, яка допоможе нам перемогти і вижити, як цивілізації.
Гуманітарна катастрофа і вбивство цивільних
Ми не можемо мовчати про злочини проти людяності. Ми не можемо мовчати про те, що відбувається з цивільними, а зараз з ними реальна гуманітарна катастрофа. Особливо на «Азовсталі», в Маріуполі, містах, які в облозі; де страждають жінки і діти. Немає бути місця стражданням жінок і дітей на війні. Для цього є Женевські конвенції. З 1949 року людство придумало і зробило так, щоб міжнародне гуманітарне право працювало. Зараз ви є свідками, що гуманітарне право не працює: є люди, ООН, Червоний Хрест, які намагаються допомогти. Президент Володимир Зеленський особисто взяв під контроль спецоперацію на «Азовсталі» і вона стала можливою завдяки по-перше, особистому втручанню і контролю президента, ООН та Міжнародного комітета Червоного Хреста. По-друге, в цьому є заслуга водіїв автобусів, швидких, наших працівників ДСНС та усім тим, хто поїхав туди, ризикуючи своїм життям, заради порятунку жінок, дітей та людей похилого віку. Я хочу низько вклонитися і подякувати за те, що усі вони роблять та вже зробили і будуть робити.Хочу, аби весь світ знав, що у нас є водії, фельдшери, рятівники, які допомагають, незважаючи ні на що.
Що зараз відбувається на «Азовсталі»
В ці хвилини, поки ми тут, штурмують «Азовсталь». Зараз на Азовсталі відбуваються бойові дії, ідуть авіаудари ракетами, що хочуть знищити підприємство, а головне людей, що перебувають там. Маріуполь далі в облозі. Люди не усі змогли сьогодні виїхати. Цинічність окупантів та політичних керівників не має меж. Вони не дозволяють сьогодні рятувати ще сотні та тисячі жінок і дітей, що залишились там.
Результати гуманітарної спецоперації
Якщо говорити про результати, які ми встигли сьогодні досягти, то це перший етап безпрецедентної спеціальної гуманітарної операції в Маріуполі, яка завершилась успіхом. Ми привеземо зараз людей. Автобуси вже їдуть з жінками і дітьми, що змогли вибратися з-під завалів, тому що був режим припинення вогню. Ви знаєте, що росія бомбордувала «Азовсталь» безперервно 24/7. Летіли ракети і люди жили в завалах, підвалах, не маючи шансу врятуватися. Вони мали три доби режиму припинення вогню, щоб вийти, хоча б частково на зовні.Сьогодні ми побачимо цих людей і зможемо їх обійняти, обігріти та сказати, що вони в безпеці. Росія не допустила ООН та Червоний Хрест до місця евакуації в Маріуполі. Вони не хотіли, щоб міжнародна спільнота бачила, щовони не будуть випускати цивільних з міста. Росія хоче, аби вони залишалися живим щитом для її війська, вбивць, які збираються вбивати наших військових на «Азовсталі» та наше цивільне населення. По дорозі на маршруті Бердянськ, Токмак, Дмитровка, Василівка стояли сотні людей, які не змогли сісти в автобуси, хоча ми їх привезли. ООН та Червоний Хрест може це засвідчити. В основному це жінки та діти просилася в ці автобуси, але так би мовити не змогли знайти можливості в них сісти. Однак, попри всі негаразди, це успішна операція, точніше перший її етап.. Перше, що ми зробили: це домовились закрити небо і встановити режим припинення вогню на час евакуації людей. Друге – ми пробили коридор, який досі ніхто не зміг пробити. По-третє, ми продовжуємо цю операцію.
Плани про зелені коридори і подальше визволення цивільних з Маріуполя
Вже з завтрашнього дня у нас є план, як зробити так, щоб фокус з «Азовсталі» перемістився на весь Маріуполь. Нам потрібно забирати людей звідти – всіх, хто цього потребує і хоче врятуватися. Таких людей десятки тисяч. Там немає медикаментів, води та зв’язку. Звичайно, що люди хочуть врятуватись. Ми маємо дати їм цей шанс. Гуманітарні коридори можуть працювати і ми це довели.Азовсталь цьому приклад. Головне зараз взяти на себе відповідальність. Росія має взяти на себе відповідальність. Ми забезпечимо все необхідне для евакуації – логістика відпрацьована, є відповідальні на маршрутах. Росія не хоче визнавати, що вона вбиває цивільних.
Перший гуманітарний коридор за 68 днів війни. Чому так довго?
Я думаю, що це і був їх план: дати можливість, якійсь частині цивільних вийти, щоб потім продовжити бомбардування. Однак, я хочу сказати, що там залишаються цивільні. Там є люди, які не встигли вибратися з-під завалів. Цих завалів багато і за два дні фізично неможливо було це все розчистити. Нам треба продовжити гуманітарну операцію з «Азовсталі» в тому числі. Це можливо, якщо росія сяде за стіл перемовин і пропрацює гуманітарний коридор з режимом припинення вогню. Бо часто коридори ніби працюють, а припинення вогню при цьому немає і люди наражають себе на небезпеку. За таких обставин це не є гуманітарний коридор. Фактично зараз вперше спрацював гуманітарний коридор зі стійким режимом припинення вогню. Це надало можливість врятуватися більш ніж 150 людям.
Як Володимир Зеленський отримує інформацію і слідкує за подіями
Кожні декілька годин, або президент Володимир Зеленський дзвонить сам, або ж я доповідаю. В нас є форма доповіді. Звичайно, президент тримає на повному контролі усе, що відбувається. Ви бачите його заяви, вони відповідають реаліям. Я ще раз дякую президенту, бо без його особистого втручання та контролю, цей коридор був би неможливим. ООН та Червоний Хрест дуже допомагають, але сама спецоперація стала можливою завдяки українській владі та українському народові.
Чи втратила Україна Маріуполь?
Ні, Маріуполь ніколи не буде втрачено для українців та України. Маріуполь – це українська земля і ми за нього будемо боротись
Скільки людей врятовано на першому етапі і скільки ще лишилося?
Ми не знаємо скільки всього автобусів їде. Ми знаємо, що там 156 людей. Важливо що миврятували людей, дали змогу по відкритому коридору проїхати іншим людям з Оріхова. Цей той коридор, який ми відкрили і утримуємо вже третю добу
За нашими підрахунками на «Азовсталі» залишаються декілька сотень людей, там є поранені, поранені військові, прикордонники, крім Азовців, там є військові ЗСУ, жінки-військовослужбовці, Нацгвардія. Я думаю що йдеться про декілька сотень людей.
Неможливо всіх підняти з-під завалів і казали про те, що нам потрібно ще день або два для проведення спецоперації. Але зараз ми завершили перший етап і зараз переходимо у другий. Ми не залишимо жодного, хто хоче і може врятуватись. Ми дамо всім шанс.
Чи є розуміння, який задум у Путіна?
Бомбардувати до останнього нашого військового- це і є задум Росії. Ми ще раз звертаємося,що Азовсталь не може бути ціллю Путіна. Вона не може стати ціллю позаяк там залишаються люди, цивільні. Я розумію, що бойові позиції, які зайняли наші військові. Я все розумію, як людина яка є офіцером, але там є цивільні.
Треба очевидно розраховувати, що гуманітарний коридорі ті, що ми робили останні дні в «Азовсталі» не вирішило питання з цивільними і нам про що говорити.
Чи були проблеми з пошуком тих, хто поїде забирати цивільних?
Люди швидко зголосилися їхати. Азовсталь стала символом спротиву. Є жінки, які з 24 лютого знаходились там в підвалах, їм не вистачало кисню, їжі і води. Важливо було врятуватись саме цивільних з «Азовсталі» і ми це зробили. Дякую Запорізькій області, яка направила 20 швидких,автобуси.
Чому в Токмаку не вдалось доєднатись людям?
Росія порушила взяті на себе зобов'язання і домовленості були саме такими, що ми в Токмаку, на Луначарському кільці, а також в Василівці візьмемо людей, які вийдуть на точки евакуації і зможуть врятуватися.Росія змінила свої домовленості, але я розуміющо ми маємо працювати. Головне аби ми мали план, а ми його маємо і ми будемо вимагати і від міжнародної спільноти і від Росії виконати Женевські конвенції і дати змогу населенню врятуватись.
Скільки дітей приїхало сьогодні з «Азовсталі»?
Зараз точно побачимо. Раніше говорили що їде 11 дітей, а потім - 20.
В якому стані врятовані?
Звичайно, що в поганому. Вони й так настраждалися, стільки днів під завалами, а потім змушені були ночувати в Дмитрівці, проходити назвемо це «скрінінгом», хоча я вважаю, що президент правильно назвав цю процедуру фільтрацією. Саме так і каже росія. Треба запитати, що це за форма фільтрації та чи не нагадує вона нацизм, який був у Європі. Свого часу світ вже бачив фільтраційні табори. Зараз Росія на тимчасово окупованих територіях створює, наприклад в Безименому, саме такі табори. Фактично там вони як нацисти поводять себе по відношенню до цивільного населення.
Наскільки важко проводити такі евакуації?
Це важко емоційно, виснажує психологічно, але повірите, ми зараз з вами побачимо людей, які врятувалися і це будуть сльози щастя та радості. Я завжди емоційно вкладаюся, бо знаю, що повинні бути люди на чолі держави, яким не все одно, які відповідальні і не бояться сліз. Сльози допомагають рухатися, а отже допомагають тим людям, які хочуть врятуватися, вірити, що ми все зробимо залежне від нас, щоби врятувати цих людей.
Чи вдалося забрати людей з точки евакуації «Порт Сіті»?
Вдалося, але не ту кількість, яка була заявлена. Ми говорили про те, що з самого ранку постійно змінювались години евакуації – говорили про 6 ранку, про 7 ранку. Врешті-решт вдалося зібрати, але росія не допустила туди представників ООН і була набагато менша кількість, ніж справді бажаючих. І це справді ті порушення, які ми фіксуємо і про які ми будемо говорити про весь світ. Росія робить все, щоб не випустити людей з того ж «Порт Сіті», Маріуполя загалом.
Чи підтримує Верещук контакт з тими, хто зараз евакуюється?
Ні, я особисто ще не мала з ними спілкування. Але я тримаю контакт з водіями, працівниками ДСНС. Людям надається необхідна допомога – там є фельдшера, лікарі. Найбільше вони хочуть опинитисьв наших обіймах і зрозуміти, що їм вже більше нічого не загрожує.
Скільки цивільних людей перебуває в полоні?
Їх дуже багато. Це декілька сотень людей. Наша вимога до росії, а ми не просимо, ми вимагаємо, тому що Женевські конвенції забороняють обмін цивільних на військових. Росія спробувала використати таку велику кількість цивільних, вимагаючи від нас обміняти їх на військових. Цього не було і не буде. Так чинять терористи. Вони беруть в заручники цивільних, щоб потім вимагати обміну. Ми вимагаємо обмінювати військових на військових, а цивільних заручників вони мають відпустити. Серед заручників сотні жінок. Вони не подали жодної картки до Міжнародного комітету Червоного Хреста про полон в якому знаходяться жінки. Ми маємо про це говорити. Вони зобов’язані відпустити жінок та взагалі усіх цивільних без жодних умов. Вчора нам стало відомо, що в полон забрали голову Чорнобаївки (Херсонська область) та його заступника. Більше десятка селищних голів знаходяться в полоні у росіян. Це неправильно та незаконно. Ми вимагаємо їх віддати українській владі.
Чи можна забрати з Маріуполя військових?
Ми цей план також пропрацьоваємо. Звичайно, це більше юрисдикція та відповідальність військового командування. Вони напрацьовують певні алгоритми. Ми більше займаємось гуманітарним питаннями, але це є в планах влади. Ми не залишаємо нікого. Готові обговорювати будь-які модуляції та варіанти, аби врятувати наших людей. Там зараз більше 40 важкопоранених, лежачих і вони потребують порятунку. Українська влада звернулась до Росії і вимагає знайти рішення і видати нам тих людей, які не є комбатантами і за Женевським конвенціями мають бути передані Україні, бо вони важкопоранені і потребують такої допомоги.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, що до Запоріжжя прямує колона автобусів з маріупольцями, яких евакуювали з бункерів «Азовсталі».