Група розмінування в дії: як на Запоріжжі сапери знешкоджують ворожі боєприпаси, - ФОТО, ВІДЕО
З початком повномасштабного вторгнення військ рф на територію України піротехніки ДСНС щодня виявляють та знешкоджують вибухонебезпечні предмети. Станом на 7 червня вони здійснили 148 виїздів і знищили 1112 вибухонебезпечних предмета, 1712 набоїв і 19 кг вибухонебезпечної речовини, виявлених у різних населених пунктах Запорізької області. Одним з таких населених пунктів, де доводиться часто працювати запорізьким саперам, є с.Веселянка. В селі немає жодного військового об’єкту, але російські окупанти постійно його обстрілюють, знищуючи цивільну інфраструктуру. Після артилерійських обстрілів біля будинків місцевих жителів, у городах і полях залишаються десятки нерозірваних снарядів. Як їх знешкоджують сапери ДСНС, далі у репортажі 061.
Завдяки майстерності та професіоналізму піротехніків у Веселянці вціліла будівля старовинної церкви. Ворожий снаряд влучив у магазин, що знаходився в декількох десятках метрів від неї. В момент падіння касетний блок снаряду від реактивної системи залпового вогню «Ураган» розбився, але касети не розірвались.
- В одному реактивному снаряді «Ураган» було 30 одиниць касетних елементів. Коли ракета впала, касетний блок не відкрився, а розбився і вони всі повипадали по горищу. 26 касетних елементів розсипались по горищу, 2 касети були в самому розбитому касетному блоці і дві на козирку магазину. Спочатку приймалося рішення знищувати касети на місці, так як вони були із самоліквідатором і в них дуже чутливі підривники – могла постраждати група розмінування. Але щоб зберегти інфраструктуру села, церкву, пам’ятник і будинки, я обійшов ці всі елементи, оцінив обстановку і прийняв рішення, що ми їх акуратно вилучимо, транспортуємо та знищимо, - розповів керівник групи розмінування ГУ ДСНС України в Запорізькій області Святослав Стасюк.
На час роботи групи розмінування жителі села в радіусі 500-600 метрів були оповіщені та евакуйовані. Двигун снаряду з бойовою частиною, де було два касетних елементи, Святослав Стасюк спустив з даху та передав саперам. Потім піротехніки зібрали інші касетні елементи, завантажили в машину, транспортували та знищили.
Ще один з ворожих боєприпасів впав у город жителя Веселянки за 20 метрів від житлових будинків. Нерозірваний снаряд з повним касетним блоком знаходився на глибині приблизно 40 см. Його вирішили знешкодити на місці. Складність роботи саперів полягала у тому, що зовсім поруч знаходились будинки. Щоб осколки не пошкодили житлові квартали, над нерозірваним снарядом зробили земляний насип, спрямувавши вибухову хвилю в напрямку пасовищ. Людей на момент розмінування евакуювали. Вдалі дії саперів дозволили залишити будинки неушкодженими.
Днями група розмінування знешкодила черговий касетний снаряд від «Урагану» у Веселянці – його знайшли у полі за селом. Він зайшов на дуже велику глибину. Піротехнікам довелось вручну копати декілька годин під палючим сонцем, щоб дістатись бойової частини, закласти туди вибухівку та знешкодити. Також поруч розташовані лінії електропередач, тож саперам необхідно було спрямувати вибухову хвилю так, щоб не пошкодити електромережі.
- Снаряд зайшов на дуже велику глибину. За той час, поки він знаходився там, були проливні дощі і його залило і він зайшов в глину. Він просунувся ще глибше і його дуже важко зараз дістати, тому що до бойової частини треба викопувати глину, вона викопується по сантиметру, по два сантиметри, дуже важко, - каже Святослав Стасюк.
Сапери виїжджають на розмінування за заявками від місцевих жителів. Для того, щоб полегшити процес пошуку вибухонебезпечних предметів, піротехніки просять вказувати під час подання заявки номер телефону людини, яка бачила місцезнаходження боєприпасу.
В ДСНС нагадують:
- якщо ви знайшли предмет, який зовні нагадує боєприпас або є підозрілим – не торкайтеся його;
- про знахідку негайно повідомляйте рятувальникам, зателефонувавши за номером телефону «101»;
- ні в якому разі не намагайтесязнешкодити вибухонебезпечні предмет самостійно, адже це може призвести до трагічних наслідків.
Матеріал створено за сприяння ГО «Львівський медіафорум» у межах проєкту «ЛМФ Підтримка мережі журналістів»