Репортаж із звільненої Малинівки та як живе прифронтова Полтавка
Малинівка – село під Гуляйполем, куди окупаційні війська зайшли вже 5 березня, а 22-го – його звільнили українські військові. В боях за Малинівку брали участь регулярні бригади (гірсько-штурмова і десантна), а зачистку села проводили військовослужбовці Запорізької бригади ТрО. Для останніх – цей бій був особливим, бо до цього вони ніколи в житті не воювали.
Як сьогодні виглядає звільнена Малинівка – далі в репортажі 061.
В березні загарбники дуже хвалилися тим, що захопили Малинівку.
"Малиновка снова наша! Теперь окончательно! Как и сто лет назад, она уже несколько раз переходила из рук в руки. Фильм "Свадьба в Малиновке" стоит смотреть не как художественную, а как документальную киноленту", - писав один з колаборантів.
Але "їхньою" Малинівка не залишилася, українські військові зачистили село від ворога.
«Перший день гатили понад 10 годин без зупину. Хати горіли. Тільки-но їх відтісняють з населеного пункту, починається зачистка і вони починають обстрілювати та “знищувати", - розповідає сержант розвідвзводу Запорізької бригади ТрО, який має позивний “Панчо”.
Як повідомив голова Малинівської громади Володимир Шиш, на сьогодні з 13 сел громади 9 - під окупацією, там залишається 108 людей (у той час як до війни було 3018).
"А в тих чотирьох, які під нашим контролем, залишилось близько 60 людей, зокрема у селі Полтавка живе 34-36 людей, Малинівці - 13-14. З 2 березня в громаді немає світла, проблеми з водою. Житлового фонду вцілілого майже немає. Всі 8 закладів освіти зруйновані, немає пошти, амбулаторії, магазинів, сільрад, будинків культури, дитсада – все зруйновано. Сьогодні є ризики підпалу, а поля всі доходять впритул до будинків. Один будинок згорів повністю вночі. Збирати врожаї ніхто не збирається. Щоб відшкодування було ми все фіксуємо. Ми хочемо відтворити картину, зробити реєстр і потім відбудувати все", - говорить очільник громади.
Військові кажуть, що російські солдати, у разі втрати контролю над населеним пунктом, починають його просто знищувати. Ворог "криє" села з мінометів, застосовуючи РСЗВ, артилерію.
«Кілька днів тому ворог кілька годин поспіль обстрілював село. Вони б’ють прицільно - по хатах в селі. Їм байдуже чи є там люди, чи ні. Просто стріляють. Але ми готові їх вигоняти, бо Україна це наша земля і за неї ми готові життя віддати», - говорить військовослужбовець з позивним "Мєлкий".
За словами українських захисників, як не намагалися, але зрозуміти мотивації ворожих військових вони не можуть.
Останнім часом помітили, що ворог став інтенсивніше обстрілювати населені пункти, але і наші військові відповідають.
«Починаємо воювати по-справжньому. Ми вже пристосувались, вже розуміємо, де, що та куди летить…. З нами зараз пліч-о-пліч стоять ті, хто пройшли вишкіл, перебоялись, стали врівноваженими. Зараз залишились ті, з ким можна стояти поруч і не хвилюватись. Люди, які до війни були ремонтниками у вагонному депо, навчились відрізняти танки, САУ, РСЗВ", - говорить комвндир роти "Охрим".
Він додає, що на гуляйпільськлиу напрямку ворог працює танками, САУ, застосовує «Урагани».
Малинівка сьогодні хоч і звільнена, але там знаходиться дуже небезпечно.
В сусідній Полтавці, яка є прифронтовим селом, ми зустрілися з місцевими мешканцями. Люди не можуть стримати сліз, коли починають говорити про обстріли та те, як ворог змінив їх життя.
Пенсіонерка Людмила Миколаївна провела нас у свій двір, показала поле з пшеницею, з якого мала зібрати близько 4 тонн врожаю. Але цим планам не судилось справдитись, бо в селі не залишилось комбайнів. Тож, збирати врожай вона не буде, а він в цьому році вийшов ну дуже хорошим.
Виїжджати з сел люди не збираються, бо не мають куди, тож щойно чують вибухи - біжать до підвалів. Тільки-но обстріл завершується, йдуть до сусідів, дивитись чи всі живі.