"Смертельні пташки": як дрони-камікадзе знищують ворожі цілі на Запорізькому напрямку, - ФОТОРЕПОРТАЖ
Цю війну називають війною дронів та артилерії. Сучасні технології не лише здатні коригувати вогонь, проводити розвідку, знищувати ворога, а й рятувати життя нашим бійцям.
Як працюють оператори підрозділу ударних дронів 108 окремої бригади територіальної оборони, які нині боронять Запорізький напрямок, бачили журналісти 061.
Разом з аеророзвідкою підпозділу ударних дронів вирушаємо на позиції. Хлопці отримали завдання і аби його виконати, треба провести розвідку і власне запустити "смертельну пташку".
"Це FPV-дрон або, як його називають частіше, дрон-камікадзе. Він летить в одну сторону і несе смерть ворогам", - пояснює військовий на псевдо "Шанс".
Власне він і є оператором цієї "пташки". Для того щоб керувати таким дроном необхідно мати спеціальні окуляри.
"Завдяки ним у мене таке відчуття, ніби я сам лечу", - каже аеророзвідник.
Поки його напарник - оператор розвідувального дрону на позивний "DVD" - збирає інформацію, маємо трошки часу аби розпитати про роботу дрону-камікадзе.
"До нього можна прикріпити різні снаряди, залежно від цілі і відстані. Поки що особисто я знищував лише живу силу ворога - окопи, бліндажі, спостережні пункти. Хотілося б вразити ворожу техніку, яка сильно дошкуляє нашим хлопцям на "нулі", - пояснює "Шанс".
Ледь встигаємо договорити, як його напарник говорить, що є вся необхідна інформація про ворожу ціль. Передає координати і "пташка" вирушає на завдання.
Хлопці кажуть, що завдяки таким технологіям піхоті не треба ризикувати і дуже близько підходити до ворожих позицій. Дрони здатні вразити ціль на досить великій відстані.
"Будуть дрони, можна і 20 вильотів робити. Ці дрони рятують наших побратимів", - говорять військові.
На позиціях все має відбуватися дуже швидко і аеропозвідникам треба бути дуже обережними. Адже противник полює за ними так само.
Питаємо у "Шанса", скільки знищених цілей має на своєму рахунку.
"Називати цифру не буду. Скажу лише: сподіваюсь, будуть ще", - відповідає.
Військові додають, що буває таке, що впродовж дня є багато завдань і літати доводиться до півсотні разів. Тож, треба брати з собою на виїзд безліч різних речей. Вони згадують, як одного разу виїхали з ранку і в якийсь період часу зрозуміли, що треба зарядити "батарею", інакше завдання швидко і ефективно виконати не вийде.
"Ми попросили наших побратимів, які також були на завданні не дуже далеко від нас, передати нам дроном зарядний пристрій. Ми не мали часу, щоб до них приїхати і чекати поки приїдуть до нас також не могли. Вони запустили до нас дрон, який приніс зарядку. Ми відпрацювали і ввечері повернули все нашим хлопцям", - згадує "DVD".
Найстрашніше для дрона - РЕБ (системи радіоелектронної боротьби). Він здатен заглушити сигнал і аеророзвідка може втратити "очі".
"Це, мабуть, безкінечна гонка засобів ураження і засобів захисту. У ворога дуже сильний РЕБ. На жаль, це правда. Ми намагаємось апгрейдити, допрацьовувати наші дрони таким чином, щоб вони були більш захищені від РЕБу і щоб у нас була можливість їх повернути, якщо ми відчуваємо дію РЕБ. Але все залежить від конкретних факторів. Це змагання РЕБ і дронів, в якому ще немає однозначного переможця", - розповідає начальник групи безпілотних систем бригади, лейтенант на позивний "Нео".
Він каже, що середня ціна дрону-камікадзе 500-700 доларів. І при цьому він здатен знищити легко броньовану техніку ворога, яка значно дорожча.
"Є випадки, коли відбуваються штурмові дії і ворог на своїх позиціях чує (є характерний звук), як наближається дрон-камікадзе і просто кидає свої позиції. Тому навіть без практичного використання зброї є можливість психологічно впливати на ворога. Є випадки, коли наші хлопці просто заходили на позиції, забирали озброєння та брали в полон військового рф після вильотів дронів", - додає співрозмовник.
Начальник штабу 108 окремої бригади територіальної оборони Олексій Телегін говорить, що кожен день військові відчувають, наскільки підрозділ ударних БПЛА важливий.
"Підрозділ створено. Цей напрямок підхопив роботу, яку раніше виконувала артилерія. Атаку дрону складно передбачити і ухилитися. Ще одна перевага - дрон вражає з першого разу", - зазначив військовий.
Новий підрозділ ударних БПЛА має назву «Вихор. Дніпро». Військові кажуть, аби стати оператором дрону достатньо бути досвідченим користувачем комп'ютера і вміти орієнтуватись на місцевості. Вік значення не має.