• Головна
  • “Перевірено. Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 2-6 жовтня 2023 року
18:11, 12 жовтня 2023 р.

“Перевірено. Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 2-6 жовтня 2023 року

“Перевірено. Запоріжжя”: інформаційні маніпуляції і фейки в запорізькому інфопросторі 2-6 жовтня 2023 року

Майже кожен п’ятий матеріал, який публікують в своїх телеграм-каналах колаборанти і самопроголошені керівники окупованих територій Запорізької області, містить або недостовірну, фейкову інформацію, або маніпуляцію. Цей показник дещозменшився за один тиждень. Найбільше фейків знову було про діяльність української арміїта досягнення російських вояк, антиукраїнську риторику та соціальну сферу. На них припало 62% виявленої фейкової інформації. Багато фейків стосувалися просування ідеології росії і економічних питань. Такими стали результати нового тижня роботи проєкту “Перевірено.Запоріжжя”.

З 2 по 6 жовтня ми проаналізували 593 повідомлення колаборантів в 10 телеграм-каналах, які працюють на тимчасово окупованих містах Мелітополь, Бердянськ, Енергодар, Токмак, смт. Якимівка, Дніпрорудне. Також ми аналізували канали основних колаборантів області: Євгена Балицького і Володимира Рогова. Всі вони тиражують фейки і маніпуляції, передруковуючи їх з російських пропагандистських ЗМІ і один у одного. За п'ять днівми знайшли 101 маніпуляцію і 59 фейків.

Найбільше фейків за кількістю ми знайшли на каналі «Запорожский Вестник» (26 фейків) і «Токмак Сегодня» (18 фейков). За кількістю фейків відносно загальної кількості дописів в ТГ-каналі цього тижня лідирували чотири канали – Запорожский Вестник (22%), Токмак Сегодня (13%), однойменний канал так званого «очільника громадського руху «Мы вместе с Россией», пропагандиста та колаборанта Володимира Рогова (11%) та канал «Бердянск Актуально» (10%). Цього тижня мінімальна кількість фейків була зафіксована на каналі «Мелитопольская районная администрация», «Типичная Акимовка», «Энергодар Сегодня», «Днепрорудный Сегодня», «Администрация города Мелитополь» и «Евгений Балицкий».

Всього за аналізований період 10%від загальної кількості дописів були фейками,ще 17% -маніпуляціями. Серед найпоширеніших тем, про які транслювали недостовірну інформацію, були діяльність української армії (37%), діяльність російської армії (12%), знецінення та дискредитації України (12%), соціалка (10%). Менше, ніж минулого тижня, колаборанти створювали фейки, спрямовані на мобілізацію (2%), територіальну цілісність і мовне питання (по 3% відповідно).

Фейк про підписання Зеленським прапору СС «Галичина»

Телеграм-канал представників окупаційної влади «Токмак Сегодня» 5 жовтня опублікував допис з відео про те, що нібито президент України Володимир Зеленський підписав прапор дивізії СС «Галичина».

У відеоролику можна побачити, як Володимир Зеленський отримує від чоловіка в українській військовій формі прапор синьо-жовтого забарвлення та ставить у кутку свій підпис. В описі повідомляється, що перед нами прапор дивізії СС «Галичина», набраної нацистською Німеччиною з українських добровольців у роки Другої світової війни

«Ничего необычного, просто наркоман Гнида подписывает флаг дивизии СС «Галичина». Именно в этой фашистской дивизии служил нацист Ярослав Гунька, которого чествовали в парламенте Канады,» - підписали відео на каналі.

Як черговий приклад прославлення нацистів у сучасній Україні відеозапис поширили інші пропагандистські російські медіа.

Насправді ж 3 жовтня під час робочої поїздки до Харківської області президент України Володимир Зеленський відвідав розташування підрозділів, які виконують бойові завдання на ділянці Куп'янськ – Лиман. Серед них була 103 окрема бригада Сил територіальної оборони ЗСУ. На офіційному сайті першої особи України є фотографія із цієї зустрічі.

В основі прапора 103 бригади, як видно на кадрах, є зображення жовтого лева на блакитному тлі. Спорідненим між прапором 103 бригади та символікою «Галичини» є забарвлення та фігура лева, але виконана вона в різній стилістиці.

Мова йде про лева на блакитному тлі, який зображувався на гербі Галицько-Волинського князівства, яке також називалося Російським королівством. Згодом лев був символом Російського воєводства Польщі, утвореного з основних земель Галицько-Волинського князівства, а після розпаду Російської імперії потрапив на герб Західно-Української Народної Республіки з центром у Львові.Неважко помітити, що лев на прапорі 103-ї окремої бригади практично ідентичний своєму «сородичу» з герба ЗУНР і, очевидно, запозичений саме з нього.

Основою для прапора дивізії СС «Галичина», що виглядає дещо інакше, теж послужила одна з варіацій історичного герба, проте безпідставно стверджувати, що ці дві військові емблеми тотожні або навіть що одна походить від іншої.

Російські пропагандисти збрехали про взяття в полон підполковника ЗСУ та запорізького депутата

Представники окупаційної влади разом з російськими пропагандистами поширили фейк про нібито взяття в полон в Криму «диверсанта» ГУР, який за їх версією виявився Героєм України, підполковником ЗСУ Олександром Лобасом.

Так, ввечері 4 жовтня телеграм канал «Запорожский Вестник» повідомив про захоплення в полон захисника, Героя України, який нібито разом з групою ГУР висадився біля берегів Криму, проте потрапив в полон.

«Взятый в плен в Крыму диверсант-неудачник оказался народным героем незалежной. На допросе пленный назвал себя Александром Лобасом.Из отрытых источников выяснилось, что раненый боевик с позывным «Соболь» имеет кучу бандеровских наград и участвовал в «самообороне Запорожья» – подавлял антимайдан в Запорожье, воевал в зоне АТО с 2014 года, позднее ушёл в ГУР. Получается киевский режим в настолько отчаянном положении, что разбрасывается своими героями направо и налево, посылая на смертельную фотоссесию опытных боевиков. Всё в надежде произвести впечатление на своих западных партнёров», - говориться в повідомленні телеграм-каналу.

Аналогічні новини розповсюдили інші російські ЗМІ «Аргументы и Факты», «Лента», «RTVI», «Лайф», «Новые Известия», «Московский Комсомолец» та інші.

Насправді, всі ці повідомлення фейкові. Підполковник та Герой України Олександр Лобас, який також є народним обранцем міської ради вже 5 жовтня, тобто наступного дня від «розсекречення» його в полоні, був помічений в сесійній залі Запорізької міської ради. Про це свідчать дані щодо результатів голосування на офіційному сайті міської ради та відео з виступом депутата.

На сесії депутат-військовий прокоментував повідомлення пропагандистів та пошуткував з цього приводу.

«Після того, як повідомили, що мене взяли до полону, а потім, коли я дізнався, що в нас сесія Запорізької міської ради, то я був вимушений звідти втікти і повернутися сюди, до виконання своїх певних функціональних обов’язків, - пожартував Лобас. - А якщо серйозно, то скоро в нашому Криму ми будемо вільно відпочивати, працювати і бути там не гостями, а господарями».

В пресслужбі політичної партії «Європейська Солідарність» у Запоріжжі 061 підтвердили, що депутат Олександр Лобас був присутній на позачерговій сесії 5 жовтня. Також в пресслужбі повідомили, що Лобас проходить службу в ЗСУ, а не в ГУР, а отже ніяк не може бути тим міфічним "диверсантом" про якого складає легенди російська пропаганда.

На Запоріжжі окупанти збрехали про пакування шаурми з зображенням загиблих військових

Представники окупаційної влади за допомогою підконтрольних медіа та телеграм-каналів розганяють маніпуляції та фейки щодо українських військових, зокрема, намагаються продавлювати тезису про те, що нібито в українському суспільстві знижається рівень шани та поваги до захисників.

На підтвердження цього тезису. Окупаційний телеграм-канал «Запорожский вестник» опублікував допис, де повідомлялося про те, що у Запоріжжі продають шаурму в пакуванні, де зображений загиблий український захисник.

«Шаурма «солдатская с укропом» появилась в Запорожье. Однако, фраза «с укропом» начинает играть совершенно иными красками, если знать, что на картинке изображен уже погибший на Запорожском направлении ВСУшник родом из Львова. Что это? Дело рук настоящих гениев маркетинга или ирония судьбы?», - зазначається в тексті допису.

В прикріпленому скріншоті можна побачити шаурму в паперовому пакуванні з зображенням захисника 113 бригади ТРО Русланом Шиманом.

Ми перевірили за допомогою InVID зображення з шаурмою і з’ясувалося, що оригінал цього фото насправді з’явився в мережі X (раніше – Twitter) у користувачки з нікнеймом Eva_CZ1.

На фото зображена та сама шаурма в тій самій місцевості, проте бумажне пакування насправді було з логотипом «Єдиної Росії».

Пропагандисти просто в фотошопі додали зображення на це фото, викрививши інформацію про маркетологів у Запоріжжі.

 “Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.”

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#фейки #маніпуляції #брехня #окупанти #нацисти #шаурма #Лобас
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Пояснюємо, що не так із заявами окупантів. Що з них є фейком та маніпуляцією. На окупованих територіях Запорізької області так звана "влада" звинувачує українську владу та армію у своїх же провокаціях
Оголошення
live comments feed...