Попри обстріли РФ. В Запоріжжі збережено унікальний архітектурний ансамбль проекту 30-х років. Відтворено 176 історичних елементів архітектурної спадщини.
Центр Запоріжжя, що як і інші райони міста потерпає від обстрілів армії РФ з тимчасово окупованих територій, завжди славився своєю унікальною архітектурою, неокласичною забудовою та має історію. На місці комплексу нині пошкоджених обстрілами будинків в ореалі площі Маяковського колись стояли сільські хати. Та перший проект забудови селища Вознесенівка, ідея якого зародилась у 30-их роках, довелося відкласти через війну. Однак нині чергова військова агресія в «біографії» міста, не заваджує відбудовувати понівечені ракетами будинки.
Забудовувати центр Запоріжжя розпочали тільки в 50-их роках, хоча мали б зробити це на декаду раніше. Адже ідея перебудувати старе село Вознесенка на частину великого індустріального міста зародилась ще в 30-их роках. За кілька років тоді розробили повний проект забудови. Але початок другої світової зірвав плани. Повернулися до ідеї вже після завершення війни, коли місто треба було відбудовувати після бойових дій.
Новий проєкт був затверджений у 49 році, з невеликими змінами. До нього долучились автори первісного плану забудови. Тож сьогодні ми бачимо фактично саме те, що було запропоновано проектувальниками ще в середині 20 ст.Це відновлення покаже як виглядав будинок. Ми побачимо першочергову задумку архітекторів 50-х років, - розповідає історик, керівник крафтових музеїв Михайло Мордовськой.
Мова йде про квартал в районі пл. Маяковського. Будинки 151 та 149, що формують своєрідні «ворота» проспекту Маяковського, мали бути близнюками. Але постанова про боротьбу з надмірністю в архітектурі, що вийшла у 1955 році, не дозволила збудувати будинок 149 як копію сусіднього . 151 дім вийшов унікальним в архітектурному плані і культурному значенні. Його, на відмуну від 149-го сусіда, встигли збудувати у вигляді 300-метрового велетня з безліччю архітектурних елементів у вигляді арок, колон, ліпніни, барельєфів.
За словами науковця, Михайла Мордовського, ця відмінність зробила з будинку на пр. Соборному, 151, один з фундаментальних каменів, на якому вибудувалась та стоїть центральна частина Запоріжжя. В ході реставрації відтворено 176 історичних елементів архітектурної спадщини.
Дім має цілу низку архітектурних деталей та поєднує в собі кілька стилей. Основний - це класицизм, але тут є і барокові мотиви в орнаментації та рельʼєфах, і функціоналізм. Все це формує надзвичайно гармонійний ансамбль. І ця ансамблевість центральної частини міста - це дуже важливий аспект, - наголошує керівник крафтових музеїв.
Будинок 151, що запізнився з появою через світову війну і був введений в експлуатацію наприкінці 1955-го року, постраждав у Російсько-Українській війні, коли 6 жовтня 22-го року в нього влучила ворожа ракета.
Від вибуху тоді здригнувся весь архітектурний комплекс. Навкруги повилітали вікна, в самому 151-му будинку пряме влучення ракети зруйнувало декілька підʼїздів. Від вибуху та детонації постраждали всі 15 підʼїздів, вийшла з ладу система електрозабезпечення, а це 2 тисячі метрів електрокабелю, комунікації та понад 6 тис. м.кв даху. Тож повоєнна відбудова центру міста йде комплексно в форматі реставрації всього історично-архітектурного ансамблю.
Ліпніни тут багато, якихось барельєфів та елементів, які вирізняють його з-поміж іншої забудови. Він затверджений ще на генеральному плані розвитку міста “Велике Запоріжжя” 33 року. Тому дуже важливо відтворити будинок в тому вигляді, в якому він був задуманий архітекторами, - переконаний Мордовськой.
Відбудова будинку на пр. Соборному, 151/ Сталеварів, 11 виконується коштом державного та міського бюджетів за підтримки ПАТ “Запоріжсталь”. Станом на зараз загоєна найбільша «рана» памʼятки. З 200 тисяч цеглин відбудували зруйновану секцію та розпочали повний ремонт у її квартирах, відремонтували та утеплили дах по всьому 300-метровому дому, оновили всі комунікації. У дворі будинку зʼявилося найпростіше укриття. Для 2000 мешканців району облаштовують дитячі та спортивні майданчики та зелені зони.
Будинок 151 , що займає цілий квартал, в 50-х роках минулого сторіччя звели за 2 роки. Здали в експлуатацію дім у грудні 1955 року. В 2023-му унікальну споруду- «візитівку» центру Запоріжжя повертають до життя. Реставрація триває вже близько 4 місяців. І, як і майже 70 років тому, завершити відбудову та ввести будинок в експлуатацію планують під новорічні дати.