Трубопровідна арматура: вентилі
Вентиль - це трубопровідна арматура, яка використовується в магістралях з холодною та гарячою водою, парою, повітрям, газом. Затвор вентилів має вигляд клапана, а корпус може бути виготовлений із різних металів – існує вентиль чавунний, сталевий, латунний, бронзовий. Щоб правильно підібрати вентиль для певної системи, треба розібратися в особливостях цієї арматури.
Пристрій та принцип роботи вентиля
Вентиль може бути оснащений тарілчастим (плоським або золотниковим конусним) або конічним (гольчастим) запірним елементом. Управління може проводитися як вручну, так і за допомогою електро-, пневмо- або гідроприводу. Затвор вентиля переміщається завдяки поступальному руху штока, у результаті клапан упирається в корпус і перекриває або регулює потік робочого середовища.
Класифікація трубопровідних вентилів
Залежно від призначення розрізняють вентилі:
- Запірні підходять для повного перекриття трубопроводу і можуть працювати тільки в положенні закрито або відкрито.
- Запірно-регулюючі можуть як перекривати потік, а й регулювати рух середовища.
- Спеціальні використовуються в агресивних умовах експлуатації або для роботи із середовищами з підвищеною температурою.
За типом монтажу до трубопроводу розрізняють муфтові (з внутрішнім або зовнішнім різьбленням), сталеві під приварювання, фланцеві (зі спеціальними сполучними фланцями), штуцерні вентилі.
Матеріал виготовлення
Для виготовлення вентилів можна використовувати різний метал. Існують вентилі чавунні, сталеві, бронзові з латуні.
Вентилі з латуні встановлюють на магістральних газо-і водопроводах, робоча температура яких не перевищує +150ºС.
- Сталь для виготовлення вентилів може бути використана різна:
- Вуглецева арматура з неї встановлюється в трубопроводах з неагресивними речовинами, що мають робочу температуру до +425°С і тиск 40 бар.
- Легована – арматура підходить для роботи з неагресивними середовищами, але їхня температура може бути екстремально низькою – до -60°С.
Нержавіюча – завдяки високій зносостійкості та корозійностійкості арматура підходить для установки в трубопроводах з нафтопродуктами, слабко агресивними середовищами, харчовими субстратами.
Чавун – метал, про особливості якого варто розповісти докладніше.
Головні переваги чавунних вентилів
Чавунний вентиль використовують для монтажу на трубопроводи з нейтральними газоподібними або рідкими середовищами, температура яких близько +300 ° С та тиск до 16 бар. Важливо, що такі трубопроводи робоче середовище може подаватися лише з одного боку.
Серед переваг вентилів із чавуну варто виділити:
- висока герметичність;
- можливість експлуатації за високих перепадів тиску;
- вартість набагато нижча, ніж у аналогічної трубопровідної арматури з інших матеріалів.
Варто згадати, що чавунні вентилі бояться різкої зміни температури та механічних пошкоджень, їх не можна встановлювати на трубопроводи із забрудненим робочим середовищем.
Вентилі торгівельної марки «Укспар»
Українська компанія «Укспар» пропонує різноманітну запірно-регулюючу арматуру, в тому числі вентиль чавунний фланцевий.
Якість виробів від «Укспар» ні в чому не поступається європейським аналогам, зате ціна набагато доступніша.
На вироби виробник встановив гарантійний термін 18 місяців. Ремонт та заміна за гарантією можуть бути виконані у випадку, якщо дотримано викладених у технічному паспорті вимог до транспортування, встановлення та обслуговування виробу.