Стійкість, сила та єднання: яким запам’ятався форум розвитку громадянського суспільства — 2023
Найочікуваніша подія в громадському секторі — ХІІ Форум розвитку громадянського суспільства цьогоріч зібрав більше 4 тисяч учасників з різних регіонів України. Серед них громадські та благодійні організації, представники влади, соціальні бізнеси, волонтерські ініціативи.Організатором заходу виступила громадська організація «ІСАР Єднання» разом з партнерами.
Основний меседж громадських ініціатив та обговорень торкався актуального питання сьогодення: Що дає силу громадянському суспільству невтомно рухати реформи? Разом з майже 150 спікерами на семи локаціях учасники та учасниці обдумували, що їх надихає і дає поштовх до змін, розвиватися та охоплювати ті сфери, якими раніше не займалися.
Традиційно офіційне відкриття Форуму розпочалося з урочистих промов. З вітальним словом виступили: міністр Кабінету Міністрів Олег Немчінов, посолка США в Україні Бріджит Брінк, посолка Європейського Союзу в Україні Катаріна Матернова, постійний представник Програми розвитку ООН в Україні Яко Сільє.
Упродовж дня на локаціях відбувалися панельні дискусії, лекції та обговорення в секціях важливих тем щодо національної ідентичності, інтеграції в ЄС, викликів для громадянського суспільства, кризовий менеджмент в умовах війни, обговорення процесів відновлення та відбудови та багато чого іншого.
«Ми послуговуємося думкою, що українська ідентичність є множинною. Ми є множинною різноманітних спільнот, як локальні, етнічні та національні. В нашій роботі ми намагаємося десь повернутися та звернути увагу на кожну з цих спільнот, щоб додати цінностей загальній українській ідентичності», — зазначив громадський діяч та засновник Ukrainer Богдан Логвиненко.
Найкреативнішою виявилася дискусія під назвою «Як нарешті вивчити уроки нашої історії». Замість залучених спікерів учасники змогли побачити на екранах нібито в зумі прототипи відомих українських історичних постатей — Лесю Українку, Івана Мазепу, Миколу Гоголя, Тараса Шевченка, Симона Петлюру та В’ячеслава Чорновола. Саме завдяки їх театралізованій дискусії вдалося поринути в минуле і подивитися з іншої сторони на ті процеси, які змінили хід нашої історії.
Під час дискусії в лекторії на тему відновлення презентували дослідження ініціатив у сфері громадського залучення, проведені в рамках Програми сприяння громадської активності у квітні-червні 2023 року за участю 2017 респондентів.
«З громадським залученням ситуація позитивна — більше половини громадян, що постійно проживають в Україні і нікуди не їхали, були залучені до цих процесів. З ВПО ситуація трошки гірша. Серед основних причин не участі – наявність певних пробілів у знаннях щодо організації роботи громадянського суспільства. Якщо детальніше розглянути форми участі, які направлені на те, щоб давати громадську відсіч агресору, то і громадяни і ВПО активно долучалися до волонтерства, робили донати, допомагали всім постраждалим від війни. Ми задавали питання стосовно того, що заважає брати більш активну участь у громадській діяльності і особливої уваги заслуговує відповідь, щодо стану фізичного здоров’я, особливо це стосується жінок. Ми вважаємо, що це пов’язано з тим, що в деяких громадах залишилися переважно жінки більш старшого віку, в яких мобільність є трохи нижчою. В баченні повоєнних пріоритетів респонденти зазначили про відновлення економіки, наявність роботи, налагодження інфраструктури та протидія корупції», - розказала комунікаційна менеджерка Програми громадської активності Олександра Колотуха.
Однією з найважливіших тем стало обговорення деокупації та взаємодії влади та громадського сектору. Представники Донецької, Запорізької, Харківської, Чернігівської та Херсонської областей розказали про проблемні ситуації в своїх регіонах, пов’язані з різними секторами – економікою, соціальною сферою, інфраструктурою, медициною, освітою, безпекою.
«Наша громада знаходиться на півдні Запорізької області між Маріуполем та Бердянськом. На превеликий жаль, ми були окуповані на 10 день війни. В перший день, як російські збройні формування дійшли до нас — у нас розграбували всі магазини, банкомати. Коли були бої, то ми цілими днями сиділи в підвалах. Наші люди і місцеве самоврядування залишилось один на один з ворогом. Із 42 окупованих громад на Запоріжжі лише двоє голів громад стали колаборантами, а всі інші залишилися з української владою, незважаючи на весь тиск.Ні я, ні мої колеги не могли так просто піти з громади, бо на той час не було світла, не було інтернату і ми гадки не мали, що відбувається – ворог нам казав, що все вже під окупацією. Але в цей час з’явилися нові лідери громадської думки, які ризикуючи життям допомагали розвозити воду, їжу та ліки. Ми знаємо, що ми будемо повертатися і нам потрібна команда наших людей. Попереду нас чекає багато складних змін, законодавство щодо колорантів недосконале. Ми маємо бути підготовлені як матеріально, так і морально», - каже голова Комиш-Зорянської військової адміністрації Запорізької області Іван Гнатуша.
Крім цього, протягом усього дня учасники мали змогу відвідати мистецьки виставки, ярмарок місцевого бізнесу, воркшопи, майстерні, читацький клуб, зону з інтелектуальними іграми та дитячу кімнату з аніматорами. Також громадські активісти ознайомилися з презентацією можливостей від донорських організацій на 2024 рік.
Форум був чудовою платформою для презентації різноманітних волонтерських та благодійних ініціатив. Тим паче, що форум було проведено в Міжнародний день волонтера.
Нагадаємо, Форум розвитку громадянського суспільства — це національна платформа для навчання, спілкування та обміну досвідом у сфері організаційного розвитку благодійних та громадських організацій. Вперше Форум з організаційного розвитку відбувся у 2012 році.
ФОТО - Андрій Крепких, Слава Ратинський, Isar Ednannia.