Де і як українцям, які отримали травми через війну, безкоштовно пройти реабілітацію
Як постраждалим внаслідок війни цивільним відновитися після травм та куди звертатися, якщо незаконно вимагають оплатити реабілітацію – дізнаємось разом із Програмою розвитку ООН в Україні (UNDP) у матеріалі від ШоТам.
Кому потрібна реабілітація
Лікування – це лише складова процесу одужання. У випадках багатьох травм, особливо мінно-вибухових, які впливають на фізичні чи когнітивні функції, важливою також є реабілітація. Вона дозволяє не лише вилікуватись, але й максимально відновитися.
Як в Україні безкоштовно пройти реабілітацію
Держава фінансує видатки на лікування та подальшу медичну реабілітацію українців, а лікарні отримують оплату від Національної служби здоров’я України (НСЗУ) за надані пацієнтам медпослуги.
Усі послуги з реабілітації українців покриває Програма медичних гарантій. У переліку видів медичної допомоги, включених до програми, поруч з невідкладною, вторинною та третинною є й реабілітаційна та паліативна. Отримати її можна в лікарні одразу після стабілізації стану.
Наприкінці 2022 року в Україні розширили Програму медичних гарантій. Там зʼявилися нові пакети меддопомоги: «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах» і «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям в амбулаторних умовах».
Де отримати реабілітаційну допомогу
Для проходження реабілітації амбулаторно пацієнту/-ці вистачить електронного направлення від лікаря первинної ланки (наприклад, сімейного лікаря, терапевта або педіатра) або лікуючого.
А ось для проходження стаціонарної реабілітації треба отримати електронне направлення саме від лікуючого лікаря. Послуга залишиться доступною для пацієнта/-ки й у випадку, якщо його/її переведуть з одного медзакладу чи клінічного підрозділу до іншого.
Станом на 2023 рік послуги з реабілітації за пакетами медичної допомоги НСЗУ передбачені в 423 державних і приватних лікарнях по всій Україні.
Місце проходження реабілітації пацієнти можуть обрати самі. Для цього після отримання електронного направлення потрібно:
- зайти на сайт Національної служби здоров’я України;
- натиснути на поле «Карта місць надання послуг за договорами з деталізацією за групами послуг»;
- обрати область і населений пункт;
- у полі «Група послуг» обрати 53 пункт «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах» або 54 пункт «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям в амбулаторних умовах».
Якщо пацієнту/-ці незручно чи складно користуватися сайтом, достатньо зателефонувати за безкоштовним номером НСЗУ – 16-77. Фахівці розкажуть про заклади, які надають потрібні послуги.
Які фахівці працюють з пацієнтами
Відновитися після травми українцям допоможе не лише реабілітолог, а й мультидисциплінарна команда, до якої належать фахівці різних профілів. Основне завдання команди – максимально відновити психічні й фізичні функції постраждалого:
- лікарі фізичної та реабілітаційної медицини, які очолюють команду, відповідають за організацію її роботи й виконання індивідуального реабілітаційного плану;
- фізичні терапевти, які не є лікарями, але допомагають, наскільки це можливо, відновити рухові функції організму;
- ерготерапевти – спеціалісти, що відновлюють побутові, соціальні, робочі навички людини після травми;
- терапевти з мови й мовлення;
- протезисти-ортезисти;
- психологи та психотерапевти;
- медичні сестри з реабілітації;
- асистенти фізичних терапевтів та ерготерапевтів.
Також до складу мультидисциплінарної команди має входити соціальний працівник, який допомагає клієнту з отриманням соціальних послуг та оформленням документів для соціальної допомоги чи отримання статусу інвалідності.
Як відбувається реабілітація
Держава пропонує українцям саме доказову реабілітацію – це комплекс складних заходів фізичного та, за потреби, психологічного спрямування. У межах пакета допомоги кожен пацієнт та пацієнтка мають право безоплатно отримати:
- індивідуальний реабілітаційний план і програму реабілітаційної терапії;
- необхідні лабораторні й інструментальні обстеження;
- реабілітаційну допомогу одночасно за кількома напрямами (нейрореабілітація та/чи ортопедична реабілітація, та/чи кардіо-респіраторна реабілітація тощо) в стаціонарних умовах;
- психологічну допомогу;
- своєчасне знеболення на всіх етапах реабілітації;
- лікарські засоби з Національного переліку основних лікарських засобів тощо.
Якщо йдеться про послуги за одним напрямом, то реабілітаційний цикл має тривати щонайменше 14 днів, за двома та більше – не менш ніж 21 день. Кожен пацієнт чи пацієнтка можуть безоплатно пройти два реабілітаційні цикли протягом року.
Отримати можна й послуги нейрореабілітації, ортопедичної, психологічної, кардіо-респіраторної або комплексної реабілітації. Якщо фахівець побачить таку потребу, то внесе це до індивідуального реабілітаційного плану пацієнта.
Пасивна реабілітація
У лікарнях, які працюють за Програмою медичних гарантій, не мають пропонувати лікувальні грязі, мінеральну воду чи термальні ванни. Річ у тім, що ці методи не мають доведеної ефективності, тому й не покриваються державою. Якщо вам пропонують такі послуги в медзакладах, МОЗ закликає одразу звертатися на гарячу лінію НСЗУ (16-77).
Названі методи – це так звана «пасивна реабілітація», коли пацієнт лежить у ванні чи гріється під електрофорезом. Доведеної ефективності та наукового підґрунтя того, що такі методи відновлюють рух, немає.
У МОЗ вказують, що лежачи або сидячи пацієнт не досягне жодних результатів у фізичній реабілітації. Тож тисячі гривень, витрачені на санаторно-курортне лікування, не принесуть бажаних результатів. Процес комплексного фізичного відновлення людини – це рух.
Що робити, якщо в лікарні просять заплатити
Через війну деякі лікарні можуть бути перевантажені допомогою постраждалим, і подекуди на місцевому рівні може бути ухвалене рішення про тимчасове ненадання планової допомоги. Тоді пацієнт може звернутися до будь-якого іншого медзакладу, де надають потрібні йому послуги. Місце реєстрації чи проживання не мають значення для вибору лікарні.
Якщо ж ви знаєте, що потрібний вам медзаклад повинен надавати послуги безкоштовно, але натомість від вас вимагають гроші, не варто їх сплачувати. У МОЗ наголошують: в такому випадку зверніться з офіційною скаргою до головного лікаря чи медичного директора закладу.
Якщо вам відмовляють на рівні керівництва лікарні, напишіть скаргу до Департаменту охорони здоров’я у вашому місті чи регіоні або до власника медзакладу – органу місцевої влади. Зазвичай у назві лікарні зазначено, хто є її власником.
Якщо й на місцевому рівні не вдається розвʼязати проблему, подайте скаргу до НСЗУ через контакт-центр або листом на поштову адресу: м. Київ, проспект Степана Бандери, 19, індекс 04073; або на електронну адресу: [email protected].
У скарзі потрібно зазначити:
- прізвище, ім’я та по батькові, дату народження (у форматі день, місяць, рік народження);
- дату відмови в медичній послузі;
- повну назву лікарні;
- посаду, прізвище, ім’я та по батькові працівника, який порушує ваші права;
- детальний опис ситуації: у чому саме відмовили (або вимагали гроші), за яких обставин, яку суму ви витратили на допомогу або яку суму від вас вимагали;
- контакти, за якими з вами можна зв’язатися: номер телефону, електронна пошта.
У МОЗ наголошують, що небайдужа громадянська позиція українців дозволить не тільки об’єктивно відреагувати на окрему ситуацію, а й покращити медичну систему в Україні.
Матеріал створено в партнерстві з Програмою розвитку ООН (UNDP) в Україні та за підтримки Уряду Японії. Серія публікацій реалізується в межах проєкту «Сприяння безпеці людей в Україні шляхом реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною». Думки, висловлені тут, належать авторам і не обов’язково відображають точку зору UNDP в Україні чи Уряду Японії.