• Головна
  • Маєток Карла III, безпілотник над ЗАЕС, яєчна неділя та банк: про що брехали окупанти у Запорізькій області протягом тижня
08:00, 11 квітня

Маєток Карла III, безпілотник над ЗАЕС, яєчна неділя та банк: про що брехали окупанти у Запорізькій області протягом тижня

Маєток Карла III, безпілотник над ЗАЕС, яєчна неділя та банк: про що брехали окупанти у Запорізькій області протягом тижня

Дії української армії та розвідки, а також знецінення України залишаються в топі повідомлень з фейками і маніпуляціями, які тиражують колаборанти і окупанти в телеграм-каналах окупованої частини Запорізької області і пропагандистських російських медіа.

Минулого тижня значна частина повідомлень про українську армію була присвячена пошуку так званих «доказів» причетності українських спецслужб до терактів у рф, наступу російської армії у східній частині Україні, переможних дій російської армії з силами НАТО на території України, атаці ЗСУ дронами на території ЗАЕС та багато іншого. У порівнянні з попереднім тижнем, кількість недостовірної інформації саме про ЗСУ збільшилася з 35% до 46%.

В телеграм-каналах тимчасово окупованих територій області педалювалися дописи про те, що Україна є терористичною державою, президент Зеленський втратив свою легітимність через закінчення президентського строку і не проведення нових виборів, а також поширювалися дописи про вбивства українськими захисниками мирних місцевих мешканців, згадувалися до річниці яєчної неділя про «300 героїчних запоріжців», які вийшли на антимайдан проти «рагулятні»; а також купівля Зеленським маєтку короля Карла III

Ще 22% фейків стосувались дискредитації України, як незалежної держави, 7% стосувалися міжнародної тематики, по 5% фейків припали на соціальну сферу та мобілізацію. На фейки з економіки, територіальної цілісності, освіти та діяльності російської армії прийшлося всього 8% дописів.

Значна частина фейків та маніпуляцій присвячена атакам ЗСУ на тимчасово окупованих територіях. Аби деморалізувати воїнів та населення окупанти використовують тактику з «вкидами» нічим не підкріплених цифр про численні втрати української армії, визначені домовленості про перемир’я на умовах Росії, знищену техніку та засудження за вигаданими злочинами українських полонених.

За минулий тиждень, з 1 по 5 квітня трохи змінилася і картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Цього тижня лідером з маніпуляцій продовжує залишатися телеграм-канал призначеного Кремлем так званого «губернатора» тимчасово окупованої частини Запорізької області Євгена Балицького. В його однойменному телеграм-каналі ми нарахували 44% маніпуляцій. Другу сходинку займає телеграм-канал окупаційної влади «Энергодар Сегодня» з 42% маніпуляцій від загальної кількості. На третьому та четвертому місці опинилися канал «Владимир Рогов» та «Энергодар Сегодня» з показниками маніпуляцій по 25% відповідно. «Запорожский Вестниу» опублікував 19% маніпуляцій від загальної кількості, а «Токмак Сегодня» мав маніпулятивні твердження в 17% своїх дописах

Найбільше ж фейків цього тижня знову продукував окупаційний телеграм-канал «Токмак Сегодня» - 14% дописів містили недостовірну інформацію. Другу сходинку займає телеграм-канал колаборанта, голови громадського руху «Мы – вместе с Россией» Володимира Рогова з 13% маніпуляцій від загальної кількості. В топі фейкометів стабільно залишається і телеграм-канал «Запорожский Вестник» з 10% недостовірної інформації. На окупаційних телеграм-каналах «Энергодар Сегодня» та «Бердянськ Актуально» ми нарахували 8 та 5% фейків відповідно.

Всього ж в телеграм-каналах було виявлено 93 маніпуляції (або 17% від загальної кількості дописів в усіх проаналізованих телеграм-каналах) і 41 фейк (8% від загальної кількості дописів в телеграм-каналах). У порівнянні з минулим тижнем кількість маніпуляцій знизилася на 5%, а кількість фейків лишилася стабільною, Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області.

Маніпуляції щодо річниці подій «яєчної неділі» у Запоріжжі, яку пропаганда видає за легенду про «300 запорожцев»

13 квітня 2014 року – річниця події, яка увійшла в історію України як «яєчна неділя» у Запоріжжі. Це була успішна безкровна акція спротиву спецоперації «русская весна».

На окупаційних телеграм-канал не вперше намагаються видати цю історію за легенду про 300 спартанців, які вистояли під ударами завезених «бойовиків».

«300 Запорожцев" вышло на АнтиМайдан, но поскольку больше мужиков в городе не нашлось, десятки автобусов с завезённой рагулятней с западенщины сделали своё чёрное дело. только полная санитарная зачистка прокаженных территорий», - пише телеграм-канал окупаційної влади «Токмак Сегодня» з посиланням на так званий «Союз Советских Офицеров».

Маєток Карла III, безпілотник над ЗАЕС, яєчна неділя та банк: про що брехали окупанти у Запорізькій області протягом тижня, фото-1

Тоді на Алеї бойової слави у Запоріжжі зібрався проросійський мітинг. Учасники пов'язали георгіївські стрічки й російські триколори. Закликали до створення ЗНР і до зближення з Росією.

Насправді того дня саме місцеві мешканці - активісти та активістки запорізького Майдану і самооборона міста, закидали яйцями та борошном учасників проросійського мітингу. Стрімери транслювали це у прямому ефірі й підтримати цю акцію прийшло багато городян.

Подія отримала назву "Яєчна неділя". Ініціатива відреагувати на діяльність антимайданівців належала жінкам із "жіночої сотні". Детальніше їх свідчення можна прочитати тут.

Фейк про те, що Зеленський придбав маєток у Карла III

У квітні 2024 року в окупаційних телеграм-каналах та медіа поширювалися повідомлення про те, що президент України витратив £20 млн на придбання в англійської королівської родини старовинного маєтку.

Так, 2 квітня телеграм-канал канал «Токмак Сегодня» та «Триннадцатый» поширили повідомлення про те, що Зеленський придбав особняк Highgrove House, який раніше належав Королю Карлу III, за 20 мільйонів фунтів.

«Highgrove House использовался Принцем Чарльзом с 1980 года в качестве загородной резиденции, в которой он вместе с Принцессой Дианой воспитывал своих детей – Принца Уильяма и Гарри. Как сообщает британская газета London Crier, после 44 лет в собственности короны, дом, вместе с окружающим его парком, был продан президенту Украины. Грант Харрольд, бывший дворецкий короля, заявил, что по его данным, сделка по продаже была завершена 29 февраля 2024 года, во время визита супруги Зеленского в Великобританию. Сумма сделки составила 20 миллионов фунтов стерлингов», - пише телеграм-канал.

Telegram-канал у своїй публікації посилається на замітку, що вийшла у виданні London Crier на початку квітня (точна дата на сайті не вказана). Анонімний автор цього матеріалу пише, що хоча Букінгемський палац не випускав заяв про угоду з Хайгроув-Хаусом, «є багато деталей, що вказують на те, що продаж був завершений наприкінці лютого — на початку березня 2024 року». У самій статті таку деталь наведено лише одну — коментар якогось Гранта Гарольда, нібито дворецького у цьому маєтку у 2004–2011 роках. Він розповів, що щонайменше шестеро людей, які працюють в особняку, були проінформовані про розірвання контрактів з 21 березня.

До квітня 2024 року London Crier не згадувався у скільки-небудь великих медіа як першоджерело новин або журналістських розслідувань. На сайті видання немає розділу «Про себе» (замість нього — опис шаблону в WordPress, за допомогою якого оформлений ресурс), а в розділі «Правила використання» наведено набір слів латиною, який зазвичай використовують дизайнери при створенні шаблонів. Нотатки на сайті публікуються з підписами на кшталт brian.tran12 чи owen.cook14. Автором статті про купівлю Зеленським маєтку в Глостерширі вказано admin.

Проект «Блокувальник ботів» проаналізував інші дані про цей ресурс. З'ясувалося, що londoncrier.co.uk використовує ті ж самі DNS-сервери, що і сайт sanfranchron.com, створений у березні 2024 року і видає себе за сторінку американської газети San Francisco Chronicle. Через це (і ще одне) неіснуюче ЗМІ наприкінці березня в інформаційний простір було вкинуто фейк про те, що літаком Зеленського з Аргентини було вивезено 300 кг кокаїну, нібито отриманого під час візиту українського лідера на інавгурацію нового аргентинського президента.

Використаний у нотатці London Crier відеоролик був опублікований 31 березня 2024 року на YouTube-каналі Sam Murphy із 310 передплатниками. Він був зареєстрований 5 лютого і до кінця березня залишався порожнім. 30–31 березня на каналі з'явилося одразу три ролики: про нерухомість у власності Карла III, про участь його племінниці принцеси Євгенії у приуроченому до Великодня заході та про можливу купівлю Зеленським королівського маєтку. Всі три ролики озвучені різними голосами, однак як фотопрофіль у каналі використаний скріншот з відео про покупку Хайгроув-Хауса — на ньому зображений чоловік, який ймовірно зачитує закадровий текст. Сервіси щодо зворотного пошуку зображень та пошуку людей, знятих на знімках, не дали жодних результатів. Ймовірно, автор каналу було згенеровано нейромережею (наприклад, такого висновку дійшли експерти, опитані газетою The Independent).

Нарешті, фактчекери з італійського проекту Open замовили на спеціалізованому сайті, що належить уряду Великобританії, виписку на Хайгроув-Хаус. У документі зазначено, що станом на 5 квітня 2024 власником маєтку був принц Вільям. Особняк дістався спадкоємцю британського престолу від батька разом із титулами, коли Карл III став королем після смерті своєї матері Єлизавети II.

Окупаційні ресурси не вперше використовують цю схему для поширення фейків про елітну нерухомість, нібито куплену сім'єю українського президента в різних частинах світу. У грудні 2023 року вірусними стали публікації про те, що Зеленський придбав маєток Геббельса неподалік Берліна, а також вілли в США та Єгипті.

Маніпуляції щодо українського безпілотника, що вибухнув на території ЗАЕС

7 квітня на території захопленої російськими військовослужбовцями Запорізької атомної електростанції вибухнув безпілотник.

Експерти МАГАТЕ, які перебували на атомній станції, виїхали на три локації, що постраждали від вибухів. Вони підтвердили фізичні наслідки від вибухів. В одному з шести реакторних корпусів станції експерти виявили ураження обладнання зв’язку та спостереження.

«Перебуваючи на даху реактора, 6-го блоку, російські війська відстрілялися по безпілотнику, що наближався. Після цього стався вибух біля корпусу реактора», - зазначили в МАГАТЕ.

Експерти виявили залишки безпілотника ще в двох місцях. На одному з уламків вони побачили сліди крові.

Команда МАГАТЕ не виявила «жодних структурних пошкоджень систем, конструкцій і компонентів, важливих для ядерної безпеки».

«Хоча пошкодження на 6-му блоці не поставило під загрозу ядерну безпеку, це був серйозний інцидент, який потенційно міг підірвати цілісність захисної оболонки реактора», - сказав генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.

Окупаційні телеграм-канали звинуватили Україну в атаці безпілотником на ЗАЕС. Володимир Рогов на своєму телеграм-каналі, посилаючись на «Росатом», заявив про удар «укронацистів» дронами по куполу 6-го енергоблока ЗАЕС та про трьох постраждалих.

Таку ж інформацію росповсюджує телеграм-канал «Бердянськ.Актуально».

Маєток Карла III, безпілотник над ЗАЕС, яєчна неділя та банк: про що брехали окупанти у Запорізькій області протягом тижня, фото-5

Але представник Головного управління розвідки МОУ Андрій Юсов у коментарі "Українській правді" спростовує інформацію про причетність України до провокацій на Запорізькій АЕС.

- Україна не причетна до жодних збройних провокацій на території незаконно окупованої Росією ЗАЕС. Держава-агресор вкотре наражає на небезпеку ядерний об'єкт, цивільне населення та навколишнє середовище всієї Європи. Російські удари, зокрема, імітаційні, по території української атомної станції, як і розміщення там військ та озброєння, мінування об'єктів ЗАЕС давно вже є відомою та постійною злочинною практикою окупантів. Росія має вивести війська з у сіх об'єктів ЗАЕС, лише це дозволить відновити дотримання усіх необхідних міжнародних норм та контролю над важливим об'єктом атомної енергетики, - заявив Юсов.

Фейк про пограбування військовими банку

Представники окупаційної влади у Запорізькій області через підконтрольні медіа та телеграм-канали продовжують демонізувати ЗСУ та вдається до дискредитації українських військових через вигадані історії. Цього разу пропаганда поширила фейк про те, що діючі українські військові пограбували банк.

Так, в телеграм-каналі окупаційної влади «Токмак Сегодня» на початку квітня з’явився допис про те, що у Львові пограбували банк, а грабіжниками виявилися бійці 103-ї бригади ЗСУ.

«Вооруженные украинские солдаты с криками "все ложитесь, это ограбление" ворвались в банк во Львове, заставили охрану лечь на пол и похитили крупную сумму наличных из кассы. Они выскочили из банка с мешками денег, сели в поджидавшую их машину и уехали из города в сторону польской границы. Перед границей их удалось остановить, перегородив дорогу грузовиком. Выяснилось, что оба грабителя были действующими бойцами 103-й бригады ВСУ. Просто заблудились, думали что они в Донбассе. Понять. И простить»,-  зазначив телеграм-канал.

Маєток Карла III, безпілотник над ЗАЕС, яєчна неділя та банк: про що брехали окупанти у Запорізькій області протягом тижня, фото-6

На підтвердження цього допису автори приклали колаж фото з логотипом патрульної поліції. По зворотному пошуку ми знайшли ці самі фото та оригінальний допис поліції.

В повідомлені зазначається, що крадіжка сталася 25 березня у Львові. Підозрюваними у викрадені 86 мільйонів гривень виявилися двоє чоловіків у масках. У патрульній поліції наголосили, що затримані не мають жодного стосунку до військових, окрім елементів одягу.

Маєток Карла III, безпілотник над ЗАЕС, яєчна неділя та банк: про що брехали окупанти у Запорізькій області протягом тижня, фото-7

Начальник Департаменту патрульної поліції Національної поліції Євгеній Жуков опублікував фото затриманих.

"Думали у формі замаскуються, під рибака та військового. Кітель, кепка та спортивні штани. До війська ніякого відношення не мають, як і до навичок маскування", - написав генерал поліції.

Згідно з даними з реєстру судових рішень, один з фігурантів справи ніде не працював, а інший був ФОПом. Тобто, ніякого відношення до Сил безпеки і оборони України вони не мають.

“Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.”

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#дайджест #фейк #дезінформація #перевірка #маєток Короля #пограбування банку #Зеленський #безпілотник ЗАЕС #яєчна неділя
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
Пояснюємо, що не так із заявами окупантів. Що з них є фейком та маніпуляцією. На окупованих територіях Запорізької області так звана "влада" звинувачує українську владу та армію у своїх же провокаціях
Оголошення
live comments feed...