Завдяки проєкту UNFPA запорізькі медики допомогли майже 6500 пацієнтам
За будь-якої погоди, незважаючи на стан доріг та віддаленість, поспішають до жителів Запорізької області медики мобільної гінекологічної бригади. Приймати пацієнтів доводиться в самих різних умовах – інколи у населених пунктах, які знаходяться всього за 13 кілометрів від лінії зіткнення з ворогом.
Все це – про учасників спеціального проєкту, що реалізується у рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, за фінансової підтримки Європейського союзу (ЕСНО), Міністерства закордонних справ Данії, Канади, Франції та Республіки Корея.
На території Запорізької області проєкт діє з грудня 2022 року. За цей час було здійснено 288 виїздів, під час яких прийняли приблизно 6500 людей у Запоріжжі та Запорізькому районі.
Як розповіла регіональний координатор проєкту Ельміра Ісмаілова, серед тих, хто за цей час звернувся до медиків бригади чимало тих, хто зробив це повторно. Одні з них отримували огляд, інші – лікування. Тому можна казати, що ця допомога вже стала регулярною та систематичною. Яку люди чекають і які довіряють.
Колеги-лікарі також позитивно оцінюють результати роботи бригади: збільшується кількість пацієнтів, яких бригада приводить на оперативне та амбулаторне лікування, пологову допомогу тощо. Завдяки бригаді значно зросло й виявлення захворювань.
«Досвід показав, що у проєкті був сенс. Та й взагалі, вдається змінювати саме відношення людей до власного здоров’я. Ми виявляємо запущені форми раку та іншу патологію – особливо у віддалених та малодоступних населених пунктах, у досить небагатих мешканців, переселенців. Наприклад, всього за два останні тижні виявили два випадки раку, в тому числі безсимптомний. Людей направили на лікування до онкодиспансеру», – наводить координатор проєкту.
За цей час змінювався колектив бригади. Одні пішли в декрет. Інші виїжджали з області, дехто звільнився – у цьому специфіка прифронтового регіону. В той же час специфіку та механізм роботи вдалося зберегти.
«Працюємо в тому самому руслі – так, як було сплановано із самого спочатку. До складу бригади входять кардіолог, ендокринолог, невропатолог та терапевт. Враховуючи той дефіцит кадрів, який існує в Запорізькій області, крім гінекологічного огляду медики бригади здійснюють також і терапевтичний, профільного спеціаліста», – каже Ельміра Ісмаілова.
Лікарі задоволені якістю, функціональністю та надійністю обладнання, яке вони з самого початку отримали в повному обсязі від ініціаторів проєкту. Все працює нормально.
«Але найбільше я пишаюся нашими співробітниками, які виїжджають у воєнний час у прифронтову область. Інколи буваємо за 13 кілометрів від лінії зіткнення. І у цьому мужність всього персоналу бригади», – вважає координатор проєкту».