Окупаційні телеграм-канали розганяють фейк про придбання Зеленською Bugatti за €4,5 млн
Російські медіа та окупаційні телеграм-канали повідомили про розкішний автомобіль, який нібито придбала перша леді України Олена Зеленська.
Так, окупаційний телеграм-канал «Токмак Сегодня» передрукував повідомлення з каналу пропагандиста Сергія Колясникова Zergulio про те, що Зеленська стала власницею одного з найдорожчих серійних автомобілів у світі - гіперкара Bugatti Tourbillon.
«В ходе официального визита украинской делегации в Париж в начале июня, специально для четы Зеленских компанией Bugatti Automobiles, совместно с Парижским дилерским центром, был организован предпремьерный показ нового гиперкара Bugatti Turbillon (публичная премьера состоялась двумя неделями позже, 20 июня). По данным представителя дилера, Зеленская осталась в восторге от новой машины и оформила предзаказ, став таким образом, покупателем первой из 250 планируемых к производству машин», - написав «Токмак Сегодня».
Як доказ на сайті Vérité Сachée наводиться відео з розповіддю якогось співробітника дилерського центру Bugatti в Парижі, а також копія рахунку-фактури.
Першоджерело новини про цю покупку Зеленської — інтернет-видання Vérité Сachée. Його сайт незнайомий пошуковій системі Google, якщо обмежити результати пошуку датами не пізніше червня 2024 року. За даними сервісу Who.is, доменне ім'я veritecachee.fr було зареєстровано 22 червня, за кілька днів до виходу новини про першу леді України та люксовий автомобіль.
Більшість публікацій на сайті – новини, а не журналістські розслідування. Хоча Vérité Сachée — франкомовне видання, публікації чомусь мають англомовні теги-рубрикатори. Самі новинні публікації виглядають не менш підозріло. Наприклад, їхні заголовки нерідко починаються зі слів «Ось коротка назва статті». Все це може свідчити про використання штучного інтелекту для підготовки більшості сторінок сайту. Ймовірно, автори давали завдання чат-боту на кшталт ChatGPT, а потім копіювали результат разом із промптами, можливо, тому що не дуже добре знали французьку мову.
Що ж до повідомлення про Bugatti Зеленської. То автори на сайті посилаються на слова співробітника автосалону у Парижі Жака Бертена. Судячи з оформлення ролика, його опублікували в Instagram. Акаунт @jacques_bertin_ls, де з'явилася вірусна публікація вже видалений. Як фото профілю цієї людини в Instagram, яке видно у лівому верхньому кутку, використаний скріншот із самого відео.
Фактчекери з проекту Les Observateurs телеканалу France 24 зв'язалися з дилерським центром Bugatti Paris, і там повідомили, що людина на ім'я Жак Бертен у них не працює.
Що стосується рахунка-фактури, що нібито був виставлений на ім'я Олени Зеленської, то реквізитах вказаний номер BSB, який не має жодного відношення до Франції, — він використовується в Австралії. Також в документі не зазначено ідентифікаційного номера платника ПДВ, який використовується в країнах ЄС.
2 липня 2024 року, наступного дня після появи скандальної новини, в офіційному Instagram-акаунті дилерського центру Bugatti Paris була опублікована заява, в якій категорично спростовувався факт угоди із Зеленською. Представники компанії вказали на низку помилок у документі, а також повідомили, що подадуть до суду авторів підробки за фальсифікацію документів.