
Як ФОП оформити декретну відпустку та отримати виплати: поради і рекомендації

Кожна жінка-підприємець, оформлена в якості ФОП, має право на декретну відпустку та отримання виплат від Пенсійного фонду за умови своєчасного перерахування нею ЄСВ. При цьому не важливо, яку систему оподаткування було вибрано для бізнесу, чи є в планах у ФОП оформлення в ДПС перерви у роботі.
Основні вимоги та законодавчі норми
Оформлення декретних ФОП відбувається виключно за наявності лікарняного листка.
Про що варто пам'ятати:
- Отримати лікарняний можна в електронному форматі, після настання 30 тижня вагітності.
- Стандартна тривалість відпустки у випадку вагітності дорівнює 126 календарним дням: закон надає 70 днів до пологів і після них ще 56 днів (незалежно від реальної дати пологів).
- Якщо пологи були з ускладненнями або жінка народила 2 і більше дитини, вона має право отримати ще один лист непрацездатності та лікарняний на додаткові 14 днів.
- Сума виплати залежить від суми ЄСВ, яку сплачувала жінка протягом розрахункового періоду. Законом встановлені мінімальні та максимальні значення, які залежать від розміру МЗП, з якого розраховується ЄСВ.
- Факт отримання лікарняного не звільняє від обов’язку сплати зборів – для отримання «податкової відпустки» її потрібно правильно оформити.
Оформлення відпустки – звільнення від податків
Право скористатися можливістю не сплачувати податки за період непрацездатності є у ФОП, що знаходяться на 1 і 2 групах ЄП за умови відсутності у них найманих робітників. Для 3 групи й тих, хто перебуває на загальній системі, це не актуально, адже за відсутності доходу вони і так не платять зборів.
Вказані категорії підприємців (ФОП 1-2 група) можуть не перераховувати податки лише за повні місяці декрету (період з 1 по останній день місяця). За перший місяць можна не платити ЄСВ, якщо лікарняний починається раніше 20 числа. Якщо останній місяць виходить не повним, ЄСВ за нього нараховується. Оформлення декретної відпустки ФОП в такому випадку здійснюється відповідно до ст. 295 ПКУ.
Алгоритм оформлення виплат
Щоб отримати «декретні» кошти, необхідно:
- Оформити лікарняний листок – у фахівця, за місцем обліку. Важливо: про формування е-лікарняного повинне прийти SMS-повідомлення, після чого варто перевірити на сайті ПФУ його статус і лише після того, як відобразиться «Готовий до виплати», подавати заяву.
- Подати декларацію («довідкову») про сплачені суми ЄСВ за період з початку року чи дати реєстрації ФОП (якщо було відкрито недавно) по поточну. Перерахування ЄСВ є обов’язковою умовою виплати декретних, але через дозвіл під час воєнного стану не сплачувати соцвнесок за себе, виплату нарахують в мінімальному розмірі і в разі несплати ЄСВ.
- Зробити самостійно розрахунок суми декретних і скласти довідку (форма довільна).
- Відкрити рахунок в банку для зарахування виплати.
- На сайті ПФУ сформувати заяву-розрахунок, прикріпити виписку ЄДР про реєстрацію ФОП, квитанції про сплату зборів, звітність податкової, копію паспорту та ІНН тощо.
- Дочекатися відповіді від ПФУ (впродовж максимум 10 днів) щодо прийняття заяви чи відмови у виплаті.
Після зарахування коштів потрібно вивести їх з рахунку і подати повідомлення до ПФУ про факт отримання грошей. З суми допомоги ніяких податків сплачувати не потрібно, але звітність ФОП необхідно подавати у стандартні терміни.