У Запоріжжі після тривалого обговорення прийняли Програму підтримки обороноздатності
У бюджеті міста Запоріжжя на підтримку Сил оборони закладено лише 300 млн гривень, що становить лише 3% від загального бюджету міста на 2025 рік. Цей показник став найбільш обговорюваним під час бюджетної сесії міської ради.
Про це повідомляє 061.
Депутати, що є в опозиції у міськраді до президентської партії «Слуга народу», а це зараз переважно лише фракція «ЄС», виказали своє незадоволення пріоритетами, які визначила міська рада у статі видатків на 2025 рік, особливо в частині фінансування КП «Запорізькій міжнародний аеропорт» (55 млн грн), КП «Металург» (50 млн грн), благоустрій та озеленення міста (70 млн грн).
«Нас мало чому навчили сумні приклади Маріуполя, Мелітополя та Покровська, де до останнього займалися озелененням та перекладенням бордюрів. Ми не бачимо в бюджеті на наступний рік концентрації на оборонній діяльності, а безконтрольна передача субвенції Запорізькій ОВА ставить під сумнів спроможність міської ради. Ми не бачили дронів в рамках програми «Армія дронів» на найзапекліших ділянках фронту. Немає інформації про закупівлю РЕБів, пікапів, дронів, планшетів та іншого необхідного оснащення. Поки не пізно для Запоріжжя – скорегуйте бюджетні видатки. Час на виважені рішення вам надає армія», - закликав захисник та депутат Валерій Прозапас.
Депутати зауважують, що у 2024 році відбулися певні зміни і міська рада самостійно не приймає рішення і не виділяє коштів на допомогу військовим, а передає певну суму напряму Запорізькій ОВА, яка самостійно проводить закупівлі на ті кошти, які вона отримала від різних громад Запорізької області.
«Я втрачаю розуміння, що відбувається. Ми депутати не зможемо дізнатися, куди підуть кошти на обороноздатність, бо це таємниця для всіх. Я би хотів навести приклад якогось підрозділу, якому би допомогли через нашу шефську допомогу. Якщо ви боїтесь цих дринчалок (дронів, - прим. ред) і не хочете, щоб вони впали на вашу голову, то рекомендую депутатам познайомитися з підрозділом зенітчиків, який береже небо над нашим містом. Їм необхідна наша конкретна допомога», - сказав депутат-військовий Олександр Кобзарюк та запросив командира цього підрозділу, що закликав обранців надати їм підтримку.
Волонтерка-депутатка Надія Мороз під час свого виступу зазначила, що не потрібно видавати бюджетні гроші «на вітер», а має бути у міста свою програма підтримка військових, що хоча б частково покривала реальні потреби та яку можна було б проконтролювати.
Пані секретарка міської ради Регіна Харченко зазначила, що за ініціативою депутатів свого часу зробили програму «Армія дронів» та заклали 50 млн гривень, але так і не змогли розподілити ці кошти на реальні потреби. Депутат Андрій Согорін на
«Це все популізм. Якби ви хотіли, то привели б пана Сороку (командир зенітного підрозділу) не в сесійну залу, а до мене з листом з конкретними потребами», - сказала секретар ради Регіна Харченко.
Депутат Андрій Согорін відповів Харченко на це та зауважив, що кошти з лютого 2024 по програмі «Армія дронів» не виділялися, оскільки були заблоковані проведення сесій через політичні ігри та бажання посадити в крісло секретаря іншу людину. Проблемою є те, що виділяючи кошти на ОВА, депутатський корпус справді немає конкретики, як та куди витрачаються ці гроші громади.
Депутат Михайло Прасол з фракції «Єднання», яка знаходиться у коаліції з більшістю зазначив, що немає особливих приводів перекроювати бюджет на 2025 рік.
«Чи мало, чи багато ми робимо – не знаю. Є кворум, ми збираємося, питання не саботуємо. Немає ідеального бюджету. У нас немає в статті бюджету форс-мажор. Якщо буде необхідність, то будуть перекинуті кошти з аеропорту на допомогу тим, хто постраждав від обстрілів. Не можна, щоб взагалі нічого не робилося. Якщо ми не будемо робити розмітку, то буде біда. У мене немає питань до зупинок. Запорізького бюджету не вистачить, щоб закрити всі питання фронту і це потрібно розуміти», - заступився депутат Михайло Прасол.
Його колега Олег Коломоєць також вирішив підтримати Регіну Харченко та зазначив, що вона одна не може відповідати за відсутність підтримки військових на фронті.
«Таке враження, що якщо ми сьогодні проголосуємо цю праву, то завтра буде перемога, а якщо ні, то все. Наші командири самостійно закривають питання з забезпечення. Я чув сьогодні, що потрібно від’єднатися і Запоріжжі має самостійно думати про обороноздатність нашого міста, але це не вихід», - прокоментував Коломоєць.
Також депутатський корпус підтримав правку депутата Дмитра Кирильчука додати ще 10 мільйонів на закупівлю певного обладнання для військових.
Журналісти 061 запитали у пані секретаря Регіни Харченко, як звітує Запорізька ОВА перед міською радою щодо розподілення коштів з субвенції міської ради по 2024 році, а це близько 400 млн гривень на оснащення військових частин.
«Відповідні цифри, не прямо такий звіт, а загальні цифри, вони були вже надані, було вказано, які військові частини, на які напрямки, що саме придбали. Я певна, що це буде правильно, якщо до кінця цього року перед всіма громадами Запорізька обласна військова адміністрація відзвітує про використання тих глобальних 2 мільярдів гривень, які були залучені по Запорізькому регіону. Це буде цікаво і Широківській громаді, і всім іншим, і нашим депутатам так само», - розповіла Регіна Харченко.