У Запоріжжі відкрили міський молодіжний центр: чим він буде займатися
14 грудня у Запоріжжі офіційно відкрили перший міський молодіжний центр у приміщенні колишньої бібліотеки Соцміста.
Про це повідомляє 061.
Питання щодо створення міського молодіжного центру, окремо від обласного центру молоді, створило багато дискусій у суспільстві – чи доречна його поява саме зараз, чи доцільні витрати з бюджету для окремої молодіжної комунальної установи тощо. Проте саме молодь в усі часи була і є активним рушієм змін. Саме на молодь буде покладена післявоєнна розбудова України.
Команда молодіжного центру разом з молодіжною радою провела досить ґрунтовну роботу перед запуском в частині проведення аналізу поточної ситуації і вивчення потреб молодіжної аудиторії саме під час війни. Для цього проводили опитування серед молоді, згуртували зусилля кількох молодіжних громадських організацій. У підсумку вирішили зупинитися на трьох важливих аспектах роботи – протидія відтоку молоді з міста, підвищення рівня залученості молоді до розв’язання проблемних питань у місті та підтримка молодих людей у подоланні наслідків війни.
«Запоріжжя – це про місто, в якому молодь може очолювати зміни й вже це робить. Тут ми плануємо проводити серії тренінгів, круглі столи, надавати послуги, а також юридичну, психологічну допомогу. Цей простір цінний тим, що він дає змогу регулярно надавати допомогу.Бо просто сам захід – це про одномоментність, нестабільність, а молодій людині, як до речі й будь-якій іншій людині, важлива ця регулярність, стабільність, щоб почувати себе впевнено. Також у нас планується на 2025 рік реалізація більше десятка мініініціатив для молоді на грантовій основі», - каже в.о директорки міського молодіжного центру Таміла Туйнова.
Створення молодіжного центру в Запоріжжі – спільний проєкт 50 на50 місцевої громади та ЮНІСЕФ з загальним кошторисом понад 10 мільйонів гривень. Дитячий фонд ЮНІСЕФ, зокрема, покривав встановлення вікон, роботи всередині, придбання необхідних меблів та навчання персоналу. Міська влада взяла на себе зовнішні роботи, заміну даху та благоустрій території.
«Міська рада зробила облаштування повністю навколо і реконструкцію зовні. З міського бюджету фінансування склало трохи понад 5 млн гривень. Все, що ви бачите всередині, облаштування простору та навчання персоналу – це заслуга ЮНІСЕФ. Те, що ми сьогодні відкриваємо міський молодіжний центр – це результат роботи за останні 8 місяців.За цей час було перезапущено міську молодіжну раду, було створено однойменну комунальну установу. Це дуже важливо, бо це можливість не лише говорити про зміни, а транслювати ідеї до місцевої влади, виносити їх на рівень вище. Було створено осередок, який дійсно буде впливати на міську молодіжну політику», - зазначила пані секретар міської ради Регіна Харченко.
На території молодіжного центру є бібліотека, зона коворкінгу, кухня, велика зала для заходів, а також тераса на даху. При цьому при реконструкції будівлі не заклали створення окремого модульного укриття для відвідувачів, натомість представники міської влади наголошують, що поруч є сховище на базі іншого навчального закладу в 150 метрах.
Штат молодіжного центру на сьогодні складає 6 осіб. Фінансуватиметься центр з бюджету міста, раніше ми вже писали, що понад 3 млн гривень виділили на 2025 рік на фінансування комунальної установи «Запорізький міський молодіжний центр». Частину проєктів будуть реалізовувати коштом грантів міжнародних партнерів
«Для нас це виходить просто за межі фізичного простору, де молодь буде збиратися. Надзвичайно важливо, що ми створюємо можливості для молодих людей, в той час, коли країна проходить кризи таких колосальних викликів та змін. У молоді має бути відчуття приналежності. В ідеалі, щоб молодіжні куточки чи невеличкі простори, з’явилися в кожній громаді. Подивіться скільки є шкіл, дитячих садочків, для молоді також мають бути такі осередки, де вони б взаємодіяли один з одним, мали можливість впливати на прийняття рішень в громаді і стали б силою для відбудови країни», - промовляє голова представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Мунір Мамедзаде.
На наше питання, чи доцільним було створення міського молодіжного центру, як окремої ланки, а не посилення вже наявного обласного центру молоді, представники влади наголошують, що чим більше просторів для молоді буде функціонувати в місті, тим краще.
«Молодіжних центрів багато не буває. З таким же успіхом, можна запитати, навіщо створювати кілька спортивних команд в різних районах міста. Це точно буде підштовхувати їх розвиватися, робити спільні активності. Це абсолютно нормально. Економіка регіону може працювати, якщо є молодь, яка зростає тут, яка розвивається тут, яка будує сім'ї саме тут. І в цьому також є заслуга історичного відкриття молодіжного центру. Це такий фундамент, на якому буде базуватися молодіжне майбутнє цього регіону», - зазначив голова ЗОВА Іван Федоров.
Планується, що міський молодіжний центр стане простором для молоді, де відбуватимуться лекції та форуми, воркшопи з працевлаштування та основ інклюзивної освіти, неформальне навчання, арттерапія, тренінги з особистісного навчання, діятимуть клуби за інтересами та багато іншого.
ФОТО - Дмитро Смольєнко