
Окупанти розповсюджують фейк про купівлю Зеленським 51% акцій компанії з видобутку платини у ПАР

На початку квітня 2025 року російські ЗМІ та окупаційні Telegram-канали повідомили про велику інвестицію українського президента у добувну промисловість ПАР. Ми перевірили правдивість цієї новини.
Так, телеграм канал «Токмак Сегодня» та «Запорожский Вестник» повідомляли, що напередодні свого офіційного візиту до Південно-Африканської Республіки, запланованого на 10 квітня, президент України Володимир Зеленський придбав 51% акцій Northam Platinum - однієї з ключових місцевих компаній, які видобувають платину та інші дорогоцінні метали.
«Внимание общественности приковано не к дипломатической составляющей поездки, а к слухам о крупной бизнес-сделке — возможном приобретении 51% акций горнодобывающего гиганта Northam Platinum за $1,6 млрд. Об этом трубит южноафриканское телевидение. Похоже, пока Украина старательно отказывалась от редкоземельной сделки с США, Зеленский решил заключить свою собственную сделку. На предприятии уже начались волнения: профсоюзы требуют срочных разъяснений от руководства, опасаясь за сохранность рабочих мест и условий труда», - зазначає телеграм-канал «Запорожский Вестник».

Публікація супроводжується репортажем південноафриканського телеканалу SABC News, де також розповідається про «приховану мету» візиту Зеленського — поговорити зі співробітниками Northam Platinum, у яких звістка про зміну власника нібито викликала змішану реакцію. На відео навіть наводиться розповідь одного з робітників, який нібито чув про угоду.
При цьому раніше південноафриканська сторона повідомила, що на прохання Києва візит перенесли з 10 на 24 квітня.
Компанія Northam Platinum дійсно великий південноафриканський видобувач металів платинової групи. Як зазначено на сайті компанії, станом на кінець червня 2024 року близько 69% акцій належали фізичним та юридичним особам з ПАР.

Ми не знайшли в авторитетних джерелах (у тому числі і на сайті Northam Platinum) підтверджень новини про те, що новим контрольним акціонером підприємства став Зеленський. На офіційних ресурсах каналу SABC News (сайті, YouTube-каналі, акаунтах в Instagram, X, Facebook та TikTok) немає відео, на яке посилаються російськомовні ресурси. Проте самі автори ролика також спираються на матеріали іншого ЗМІ: на 13-й секунді видно скріншот публікації ресурсу NewsDay про інвестиції українського президента.
NewsDay - зімбабвійська газета, що виходить з 2010 року. 27 березня на її сайті з'явилася стаття про купівлю Зеленським 51% акцій Northam Platinum, що повністю повторює пізніші вірусні повідомлення. Втім, і жодних додаткових подробиць чи посилань у ній не наводиться. Ось тільки 7 квітня зміст статті кардинально змінився, і тепер за тією ж адресою (що містить старий заголовок) можна прочитати передрук статті Reuters про тарифну політику президента США Дональда Трампа. Більш того, фактчекер з проекту Lead Stories перевірили оригінальний текст за допомогою ІІ-детектора від компанії Hive і виявили, що з ймовірністю 99,8% він був згенерований за допомогою нейромережі.
Не обійшлося без використання штучного інтелекту і під час створення вірусного ролика. Зокрема, питання викликає мова робітника наприкінці репортажу — слова, які в деякі моменти звучать, явно не відповідають рухам губ цієї людини. Фактчекери проаналізували цю частину аудіодоріжки за допомогою сервісу DeepFake-o-meter, який розробили для виявлення ІІ-контенту дослідники з Університету Буффало. Результати аналізу показали, що голос робітника був з високою ймовірністю згенерований нейромережею.

Представник Northam Platinum Holdings Limited в коментарі для PolitiFact підтвердив, що інформація про придбання Зеленським частки в компанії не відповідає дійсності.Ще один представник Northamповідомив у коментарі для Lead Stories, що Зеленський не купував жодних часток в компанії.
4 квітня, коли вірусний ролик почав поширюватися по соцмережах, зі спростуванням виступив і SABC News. Телеканал заявив, що не публікував і не розповсюджував цієї новини, яку назвав фейковою.
Таким чином, все говорить про те, що повідомлення про інвестицію Зеленського в платинову компанію в ПАР не відповідають дійсності й ґрунтуються на сфальшованих матеріалах африканських ЗМІ. Цю новину спростували й в компанії, і на телеканалі, логотип якого був використаний для створення відео за допомогою нейромереж. Зміст статті, показаної в ролику, було повністю змінено невдовзі після того, як новина стала вірусною. Процес її поширення розпочався в ніч на 4 квітня, найраніша виявлена публікація – пост користувача X Johnny Midnight (4,3 млн переглядів). Цей обліковий запис раніше вже був помічений фактчекерами на поширенні хибної інформації про Зеленського