
Депутат у смартфоні: як електронне урядування може зруйнувати стереотипи про участь молоді в місцевій політиці
Зазвичай участь людей у виборах обмежується власне голосуванням, після чого протягом п’яти років “у міськраді щось роблять” та “щось вирішують за нас”. Хоча в ідеалі, щоб жити краще, ми маємо постійно контролювати процес і виправляти баги. Тобто, аби наступна каденція депутатів була кращою за попередні, ми маємо слідкувати за обранцям - чи відповідають їхні дії даним нам обіцянкам.
В часи, коли сформувався стереотип про те, що “прості люди нічого не вирішують”, для контролю за діями депутатів потрібно було в робочий день прийти на засідання міськради або принаймні написати потім інформаційний запит - дізнатися, хто і за що голосував.
Складно? Дуже!
Саме тому, цим мало хто займався і займається. Слова про те, що прості люди нічого не вирішують, передавалися з покоління в покоління.
Якщо раніше потрібно було спостерігати, як депутати піднімають руку, і рахувати, то зараз система електронного голосування дозволяє моментально обробляти дані, виводити їх на екран та форматувати в документ - який потім і публікують на сайті мерії та використовують в ІТ-розробках.
Від великих міст до малих
Наприклад, у Запоріжжі система електронного голосування працює вже більше 10 років. Кожен депутат, коли приходить на сесію, вставляє спеціальну id-картку в пристрій, після чого може голосувати за проєкти рішень. Таким чином, стає відомою і загальна кількість депутатів, і кількість голосів. Залишається лише вивантажити ці дані та опублікувати їх на сайті.

Наприкінці 2017 року у Запорізької міської ради з‘явився новий сайт, на якому стало легше знайти потрібний документ, подивитися результати поіменного голосування і зрозуміти, що насправді підтримує твій депутат або депутатка.
Минулого року електронне голосування дісталося і Енергодара. Вже 19 лютого депутати вперше скористалися системою «Голос».
Цієї зими технології прозорості дійшли і до Мелітопольської міській раді. Вже з 26-го березня депутати можуть просто натиснути кнопку на планшеті, щоб висловити свою позицію. А раніше їм доводилося озвучували свою позицію вголос, а спеціальна лічильна комісія з трьох людей підраховувала голоси.
Тож, цього року Агенція розвитку Мелітополя разом із міськрадою розробили проєкт із запровадження системи електронного голосування, який підтримало Агентство з міжнародного розвитку USAID. Тому вже в новій каденції депутати голосуватимуть за допомогою планшетів, а весь процес сесії транслюватиметься онлайн на сайті, щоб кожен бажаючий міг спостерігати за процесом голосування.
За словами директорки КУ “Агенція розвитку Мелітополя” Ірини Славової, ситуація з карантином стала окремим викликом для того, щоб зрозуміти, що міськраді треба адаптуватися до дистанційних засідань.
“Маючи електронну систему поіменного голосування місто зможе виконати обов'язки у прийняті важливих рішень, перед населенням. Тобто, кожен депутат знаходячись у зручному місці та користуючись планшетом може брати участь у голосуванні у звичний спосіб. В цій системі є чотири головні компоненти: планшет (робоче місце депутата), комп’ютер (який є сервером, де встановлена програма), є телевізор (куди виводяться результати голосування) і є точка WI-FI, що представляє собою закриту мережу без доступу в Інтернет . Ніяке третя особа не зможе отримати доступ, нашкодити системі або змінити дані голосування”.
До речі, якщо ви думаєте, що натискати на кнопки на планшеті так просто, то “ніт”, То ціла система, користуватися якою депутатів та міського голову навчали на спеціальних тренінгах.
4 причини вважати, що це крок вперед
1.ПРОЗОРІСТЬ. Те, що в будь-який момент будь-хто може перевірити,яке рішення депутат, посилює громадський тиск. Це як контроль якості: не подобається, що робить обранець - більше за нього не голосуєш. Депутат обіцяв опікуватися інфраструктурою, а натомість голосує проти велодоріжок? Ви знаєте, що робити.
2.КОНТРОЛЬ. Електронне урядування дає свободу бачити та контролювати, як вирішується доля міста. Тепер бути в темі місцевої політики можуть не лише представники міськради, громадських організацій і рад - але й кожен і кожна з нас. Рівний доступ до інформації допомагає відчувати себе причетними до всього, що відбувається навколо, володіти містом.
3.РОЗВИТОК. «Прозорість влади» = збільшення інвестицій. Перш ніж вкладати кудись гроші, інвесторам необхідно впевнитися в надійності цього кроку. А це набагато легше зробити, якщо всі результати голосувань є у відкритому доступі. Прозорість міст щороку оцінює команда «Transparencity». Запоріжжя, наприклад, за три роки піднялося з 64-ї позиції на 26-ту.
4.ВІДКРИТА та ДОСТУПНА ІНФОРМАЦІЯ. Електронне голосування створює базу даних для ІТ-рішень. Так, наприклад, декілька міст, серед яких і Запоріжжя, запустили локальний сервіс Rada4You. Він агрегує дані мерії та видає їх у форматі, завдяки якому зручно подивитися всі проєкти, за які голосував депутат, скільки засідань він прогуляв, яку політику підтримує насправді - у рішеннях, а не лише на словах.
Також можна подивитися, скільки депутатів проголосували не так, як їхня фракція. А в розділі “сумісні голосування” сервіс покаже, як часто позиції різних фракцій збігаються - можна навіть відстежувати стосунки за певні проміжки часу.
Чому потрібно це робити?
Тому що справжня влада не у депутатів, а у тих, хто їх обирає, наділяючи владними повноваженнями. Чим більше людей буде цікавитися подіями в міськраді, долею петицій і бюджету, тим важче буде народним обранцям ігнорувати думку виборців. І тим більше місцева влада враховуватиме думку людей. А хіба не цього всі хочуть?