Поблизу Запоріжжя Каховське водосховище перетворюється на пустелю, - ФОТОРЕПОРТАЖ
Нещодавно тут була вода, а нині - потріскана земля і невеличкі водні острівці. Мешканці села Приморське, що в одному з районів Запорізької області, залишились без технічної води, якою поливали городину.
Кореспонденти 061 зайшли на берег колишнього Каховського водосховища та походили по висохлому дну.
Староста села Олег Максименко говорить, що в цій місцевості ґрунт піщаний і швидко пересихає. Тож, аби виростити врожай, треба постійно поливати. Після того, як росіяни підірвали Каховську ГЕС, водосховище спочатку мілішало, а потім і зовсім зникло.
"Хто має колодязь, той набирає у відра воду і ходить по городу з кружкою та поливає. Хто не має, той махнув на все рукою", - розповідає староста.
За його словами, більша частина села отримувала технічну воду з Каховського водосховища.
Про те, що після знищення водосховища в селі виникли проблеми з водопостачанням каже і майор поліції Денис Гапонов.
"Два дні тому води в селі взагалі не було - насоси, що качають питну воду вийшли з ладу", - говорить правоохоронець і додає - Зараз ми здійснюємо постійну охорону прибережної зони з метою недопущення туди місцевих мешканців, адже там можуть бути вибухонебезпечні предмети".
Висохле водосховище - це фактично лінія зіткнення. Тому тут може бути навіть вороже ДРГ.
Міністр довкілля Руслан Стрілець в ефірі національного телемарафону "Єдині новини" заявив, що питання відновлення водосховища треба обговорювати з різними фахівцями. Нині над цим працюють представники більше ніж 20 країн світу. Водосховище проіснувало 70 років за цей час відбулось багато змін.
"Ми втратили найцінніший ресурс - воду. Це та вода, яка забезпечувала майже 1 млн українців питною водою. На сьогодні 73% води з Каховського водосховища "злетіло" в Чорне море. Площа водосховища зменшилася приблизно на 78% - 80% і ми розуміємо, що колись могутнє водосховище, яке забезпечувало життєдіяльність Херсону і інших міст, забезпечувало зрошення - на сьогодні це річка Дніпро в історичному руслі", - сказав міністр.
Він нагадав, що після підриву дамби було затоплено понад 80 000 га природно-заповідної території. Вода вже майже зійшла, є багато наносів.
"Ми розуміємо, що є потенційне знищення ендемічних тварин (це ті види які зустрічались в єдиному місці на землі). Щоб відновити ті всі цінні території, які природа формувала десятками - сотнями років, за нашими підрахунками, треба не менше ніж десять років і не факт, що воно буде відновлено в тому первозданному вигляді", - додав міністр.
Нині у Запоріжжі поблизу ДніпроГЕСу оголились острови, які понад 70 років були затоплені. Рівень води у нижньому б’єфі нижче норми.