В очікуванні правди: інвестори «Константи» знову борються за свої майнові права в суді
Центральний апеляційний господарський суд розглядає скаргу третьої особи у справі щодо визнання майнових прав інвесторів «Константи». Вже дев’ятий рік постраждалі інвестори намагаються захистити свої права на недобудоване житло в судовому порядку.
На початку цього року Господарський суд Запорізької області оголосив перші рішення про визнання право власності на майнові права на квартири в ЖК «Тихий Центр» та «Зірковий», де забудовником є ТОВ «Константа». Коли «Константа» розпочала будівництво двох житлових комплексів, то інвесторами нового будівництва стали 262 особи, які вклали власні заощадження, а хтось навіть взяв кредит, щоб придбати бажані квадратні метри. Проте надалі забудовника було визнано банкрутом і він вже не міг виконати ті зобов’язання, що поклав на себе. Будинки так і не було введено в експлуатацію, хоча інвестори вчасно сплатили пайові внески. Щоб захистити свої порушені права люди вирішили в судовому порядку визнавати майнові права на об`єкт інвестування.
«Інвестори, які є кредиторами в цій справі, з 2016 року намагаються вибороти свої майнові права на об'єкти незавершеного будівництва. І ось нарешті у 2021 році Верховним Судом було винесено фундаментальне рішення для ошуканих інвесторів, в якому було чітко зазначено, що порушується майнове право і що за інвесторами виникло право очікування, а саме майнове право на нерухоме майно. Позови подані на тій підставі, що згідно з законом «Про інвестиційну діяльність», інвестори мають право вільно володіти, користуватися та розпоряджатися своїми правами. Проінвестувавши в будівництво, в інвесторів виникло право очікування. Право очікування отримати майнове право, надалі право власності на квартиру. Судом першої інстанції були задоволені позивні вимоги», - пояснює адвокатка Валерія Скрима.
В переліку тих, чиї вимоги задовольнив Господарський суд став Георгій Журавель, який вклався ще у 2009 році в будівництво в ЖК «Зірковий». Здавалося б нарешті він зміг поновити свої права на двокімнатну квартиру, за яку сплатив кошти, проте абсолютно неочікувано його права намагається скасувати третя особа, що не має жодного відношення до його нерухомості та навіть до цього ЖК. Апеляційну скаргу на рішення суду подав первинний інвестор ТОВ «Константа» (ЖК «Тихий центр»), який не є стороною у другій справі про банкрутство, та не заявляв вимог щодо банкрута. Незрозуміло на яких підставах, але він через свого представника вимагає скасувати рішення Господарського суду Запорізької області й прийняти нове рішення, яким пропонує відмовити інвесторам в задоволені їх майнових прав.
Представник третьої особи Сергій Орловський в суді наголосив, що неправильним є коли, грошові вимоги вже були включені до реєстру кредиторів, додатково звертатися з позовними заявами про визнання права власності на майнові права на квартири. За його версією нібито така вимога в позовному провадженні вважається подвійним стягненням.
Адвокатка Валерія Скрима, що виступає на стороні позивачів, пояснює, що кредитор не може відмовитися від грошових коштів, якщо не будуть визнані майнові права. У разі визнання майнових прав вже ніхто не претендуватиме на грошові кошти.
«Наразі позивач вимагає визнати за ним майнові права. Але ж ніхто ж не каже про подвійне стягнення, ніхто не зазначає про повернення грошових коштів. Арбітражний керуючий також зазначав і має позицію, що тут немає подвійного стягнення. І в разі визнання майнових прав з боку арбітражного керуючого, будуть запропоновані відповідні коригування щодо реєстру таких кредиторів, за якими визначили саме майнові права, тобто трансформували свої грошові вимоги у майнові права на квартири», - розказує адвокатка Валерія Скрима.
Арбітражна керуюча Наталія Потупало у відзиві на апеляційну скаргу пояснює, що під майновим правом слід розуміти «право очікування», що є складовою частиною майна як об`єкта цивільних прав. Майнове право засвідчує правомочність його власника отримати право власності на нерухоме майно чи інше речове право на відповідне майно в майбутньому. І інвестори «Константи» мають всі законні права звертатися за визнанням майнових прав в судовому порядку й мирова угода не є перешкоджанням в цьому. Арбітражна керуюча наполягає на тому, що суд першої інстанції виніс справедливе рішення й не має підстав його оскаржувати.
Ще одна інвесторка Тетяна Тіханкова під час судового засідання розказала, що вся ця історія з апеляцією є абсурдною, хоча б тому, що одна з тих третіх осіб, які так активно виступають проти затвердження майнових прав за інвесторами «Константи», сама на підставі мирової угоди має майнові права, хоча також на 100% не сплатила суму від повної вартості. На той момент ні вона, ні її представник Сергій Орловський жодним чином не обмовились про якесь подвійне стягнення.
Розглянувши всі обставини справи та заслухавши думку сторін, суд оголосив перерву у судовому засіданні до 20 листопада 2024 року.
Раніше ми вже детально описували історію «Константи» і суперечки, що точаться навколо цього. Найголовніша проблема полягає в тому, що є група осіб з-поміж засновників ОК "ЖБК" "Об'єднання інвесторів ЖК "Зоряний" та "Тихий центр", які з 2017 року ведуть діяльність, спрямовану на передачу недобудов у комунальну власність міста Запоріжжя, а тому не погоджуються з визнаннями майнових прав вкладників. Передача недобудов у комунальну власність без гарантій для інвесторів може нести за собою додаткові ризики: будівля може бути знесена чи здана в оренду, як земельна ділянка Проте в жодному з цих випадків не враховані інтереси фактичних інвесторів (кредиторів) недобудов.
Минулого року департамент ЖКГ Запорізької міськради у відповіді на офіційне звернення кредиторів зазначив, що у випадку передачі недобудов ТОВ «КОНСТАНТА» до комунальної власності, кожен інвестор має «довести наявність у нього майнових прав у цих недобудовах»